EU vylepší vízový informační systém, pátrání po ilegálech bude jednodušší

Velvyslanci zemí EU dnes domluvili společný postoj států bloku k návrhu na posílení a vylepšení unijního vízového informačního systému (VIS). Nástroj, který úřady využívají k registraci a kontrole osob žádajících o vízum do schengenského prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích, má nově shromažďovat také údaje o dlouhodobých vízech a povolení k pobytu, neboť i tyto dokumenty opravňují držitele k pohybu uvnitř unijního prostoru volného pohybu.

Po dnešní dohodě diplomatů bude moci předsednická země, pravděpodobně tedy od počátku příštího roku Rumunsko, začít vyjednávat o konečné podobě návrhu s Evropským parlamentem, jakmile ten potvrdí svou vlastní pozici.

Citizens of five EU countries still need a visa to travel to the U.S.We report on the progress made towards achieving visa free travel to the U.S. for all EU countries → https://t.co/dVVgiAej1T pic.twitter.com/y1YlMXzxNo

— European Commission ?? (@EU_Commission) 19. prosince 2018

Návrh na modernizaci a rozšíření systému fungujícího od roku 2011 předložila Evropská komise letos v květnu poté, co došla k závěru, že stávající podoba VIS potřebuje úpravu především kvůli novým výzvám souvisejícím s migrací a potřebou chránit vnější hranici evropského bloku.

Nově by tedy měl VIS kromě krátkodobých víz shromažďovat i informace o dlouhodobých vízech a povoleních k pobytu. Registrace v centrální databázi umožní úřadům v členských zemích lépe kontrolovat pravost a platnost jim předkládaných dokumentů. Ukládána bude také kopie stránky s biodaty žadatelů, což má umožnit jednodušší zjišťování a vracení v unii nelegálně pobývajících občanů jiných zemí.

Nová pravidla také úřadům ukládají před vydáním víza srovnat poskytované osobní údaje s dalšími relevantními databázemi jako je Eurodac, unijní registr vstupů a výstupů nebo databáze Interpolu obsahující údaje o ztracených či odcizených dokumentech. Křížové porovnání má být automatizované, nalezené výsledky má ale vždy posuzovat odpovědný úřad, jehož pracovníci rozhodnou o dalším postupu.

Související

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

Více souvisejících

EU víza schengen osobní údaje

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy