Diplomatická válka? Itálie otevřeně podpořila „žluté vesty". Paříž žádá Řím o respekt

Hned dva členové italské vlády – Matteo Salvini a Luigi Di Maio – podpořili ve svých vyjádřením otevřeně francouzské protestní hnutí „žlutých vest". Informuje o tom rádio RFI.

„Podporuji poctivé občany, kteří protestují proti prezidentovi, jenž vládne proti svému lidu," řekl italský vicepremiér Matteo Salvini, předseda Ligy, ale také ministr vnitra. Vzápětí dodal, že odsuzuje násilnost posledních projevů.

Také vicepremiér Luigi Di Maio, stojící na čele Hnutí 5 hvězd (M5S), jež usiluje o radikální zavedení přímé demokracie od okamžiku svého vzniku v roce 2009, vyzval v dlouhém dopisu na blogu Il blog delle Stelle „žluté vesty" k tomu, aby „nic nevzdávaly". Nabídl jim zároveň, aby se zapojily do „systému přímé demokracie", který hnutí vyvinulo pod názvem Rousseau.

Francouzská ministryně zahraničních věcí Nathalie Loiseauová reagovala včera suše na twitteru, kde napsala: „Francie si dává pozor, aby uštědřovala lekce Itálii. Ať se pánové Salvini a Di Maio naučí zamést před vlastními dveřmi." Luigi Di Maio jí dnes na stejném blogu odpověděl: „Možná zapomněla (ministryně), když její prezident Macron hovořil o naší vládě, a srovnal ji s leprou: „Vidíme ji šířit Evropou jako lepra. V zemích, ve kterých jsme si mysleli, že by bylo nemožné je znovu vidět, v sousedních zemích," ocitoval Di Maio. „Jaké pokrytectví," napsal. A dodal dále: „Francouzský lid požaduje změnu a naslouchá svým potřebám. Nemohu než sdílet tyto touhy, ani si nemyslím, že nějak urážím francouzské občany." 

A bojovně zopakoval v narážce na politiku Francie v Africe: „Je zřejmé, že se něco musí změnit. Například je načase zastavit ochuzování Afriky kolonializačními politikami, které způsobují vlny migrace do Evropy a které Itálie opakovaně čelí sama."

Di Maio: Duch „žlutých vest" je stejný jako Hnutí 5 hvězd!

Il blog delle Stelle je velmi sledovanou politickou platformou. Vtextu, který Di Maio včera zveřejnil, můžeme číst: „Sledujeme z Itálie vaši bitvu od začátku (...), víme, co vás k ní vede a důvody, pro něž jste se rozhodli jít do ulic," napsal Luigi Di Maio ve svém otevřeném dopisu. „Je to stejný duch, který vede hnutí Pěti hvězd a tisíce Italů od 4. října 2009, den našeho zrodu, odkdy jsme se nezastavili," píše. „Vy, Žluté vesty, nevzdávejte nic! Méně než za čtyři roku po svém vzniku, a navzdory urážkám a posměškům, Hnutí pěti hvězd vstoupilo do Parlamentu, (...) jsme u moci a ti, kteří se nám posmívali, zmizeli dnes z politické scény," konstatuje na blogu Di Maio.

„Hnutí pěti hvězd je připraveno nabídnout podporu, kterou potřebujete," pokračuje vicepremiér, a přímo odkazuje na platformu Rousseau, nazvanou podle francouzského filozofa „sociální smlouvy", jež umožňuje propojit zvolené zástupce s jejich podporovateli.

Ministryně Loiseaauová se při svém dnešním příjezdu do Bruselu svěřila agentuře AFP: „Myslím, že prioritou italské vlády je, aby se zabývala blahem italského lidu, nejsem si jistá, že zabývání se žlutými vestami souvisí jakýmkoliv způsobem s blahem italského lidu." A před novináři ještě doplnila: „Hodně jsem slyšela od italské vlády, že požaduje respekt pro způsob, jakým vládne Itálii. Tento respekt jim náleží, ale náleží jakékoliv zemi, zvláště, když jsme sousedé, spojenci a přátelé."

Apel Mattea Salviniho a Luigiho Di Maio, nejvyšších současných italských politiků, přichází pět měsíců před evropskými volbami. Právě o nich Di Maio tvrdí, že mohou dát vzniknout „nové Evropě, té Žlutých vest, těch hnutí, jež jsou přímou demokracií. Budu to těžká bitva, kterou můžeme vést společně," vyzývá italský vládní představitel.

Související

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Itálie demonstrace ve Francii Francie

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy