Neznámý vandal na londýnském hřbitově Highgate poničil náhrobní desku německého filozofa a teoretika komunismu Karla Marxe. Dnes o tom informoval deník The Guardian, který uvedl, že policie byla na hřbitov povolána v pondělí.
"Domníváme se, že útok byl namířen výhradně proti Marxovi. Nebyla to náhoda. Z fotografie je vidět, že ten člověk si dal práci, aby odstranil jméno Karla Marxe," prohlásil Ian Dungavell, který stojí v čele organizace spravující hřbitov. Čin vandala, který k němu použil zřejmě kladivo, označil za hanebnost a zavrženíhodný způsob politického vyjádření.
Karl Marx's memorial has been vandalised! It looks like someone has had a go at it with a hammer. It's a Grade I-listed monument; this is no way to treat our heritage. @MarxLibrary @HeritageCrime We will repair as far as possible. pic.twitter.com/6nY2TJOjw7
— Highgate Cemetery (@HighgateCemeter) 5. února 2019
Terčem útoku byla náhrobní deska z původního Marxova náhrobku. V roce 1954 byla deska začleněna do vybudovaného Marxova památníku, který každoročně navštíví desítky tisíc lidí.
Marx se narodil v porýnském Trevíru, po svatbě s Jenny von Westphalenovou ale odjel do Paříže a několik let poté strávil v Bruselu, než se trvale usadil v Londýně. V britské metropoli 14. března 1883 zemřel a byl zde také pohřben.
Marx byl podle historiků skvělý novinář a uznání se dočkaly i jeho analýzy industriální společnosti, britské koloniální politiky nebo občanské války v USA, jeho myšlenky a dílo ale položily duchovní základy komunistických diktatur po celém světě.
Související
V Číně záhadně mizí studenti. Lítý boj mezi „starým“ a „novým“ marxismem?
Vandal zničili hrob Karla Marxe na hřbitově v Londýně
Karel Marx , vandalství , Londýn
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
včera
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
včera
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
včera
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
včera
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
včera
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.
Zdroj: Libor Novák