V Číně záhadně mizí studenti. Lítý boj mezi „starým“ a „novým“ marxismem?

Šestice univerzitních marxistických studentů chtěla strávit Mezinárodní den práce s regulérními pracovníky a tak upozornit na jejich problémy. Všichni však v Číně zmizeli, reportuje stanice CNN. Případ ukazuje na tvrdý boj mezi "starým" a "novým" Marxismem.

Bývalý prezident Marxistické společnosti Pekingské univerzity, Qui Znahxuan, oznámil na sociálních médiích, že plánuje navštívit velmi známý pracovní trh na předměstí Pekingu, kde se tisíce migrantů schází, aby získali špatně placené práce.

Qui na sociálních sítích též napsal, že si je jistý, že jeho plánová práce s obyčejnými pracovníky v období, kdy by pracovníci měli mít volno, nebude příznivě přijata vládou. „ Pokud dělání této manuální práce povede k mému zmizení, každý ví, kdo to udělal“, napsal Qui.

V neděli zveřejnil Qui obrázky šestice mužů, kteří jej a další čtyři přátele měli sledovat a kteří měli být policisté v civilních šatech. Pak jeho veřejné příspěvky přestaly být publikovány. Příští den, aktivistická skupina spojována s Quiem oznámila, že pět studentů zmizelo. CNN se je pokusila kontaktovat, ale jejich telefony byly vypnuté.

Qui a jeho skupina nebyli jediní studenti elitní Pekingské univerzity, kteří zmizeli minulý týden. V neděli večer poslala studentka Shen Yuxuanová zprávy svému příteli, že byla obtěžována skupinou policistů a bezpečnostních pracovníků v kampusu. Podle zprávy, kterou má CNN k dispozici, se ukryla v koupelně, ale mužští útočníci se do ní vlámali a vytáhli ji ven. Od té doby se o ní neví a její telefon je vypnutý. Shen byla též členkou Marxistické společnosti.

CNN se pokusila kontaktovat pekingskou polici, pod kterou spadá Pekingská univerzita. Policie však odmítla celou záležitost komentovat. Též žádosti o komentář univerzity zůstaly bez odpovědi.

V listopadu minulého roku média reportovala o mizejících levicových studentech, kteří se zastávají práv dělníků a dalších pracovníků. Zmizelo okolo 12 studentů, z toho pět z Pekingské univerzity.

Podle serveru SupChina na Pekingské univerzitě dochází k ideologické bitvě mezi „starými“ a „novými“ Marxisty. Zatímco „staří“ Marxisté tvrdí, že bojují za práva dělníků a odkazují se na teorie Karla Marxe o třídním boji, „noví“ marxisté prosazují vládní ideje „socialismu s čínskými rysy“, podle kterých jakékoliv známky odporu vůči vládní komunistické straně jsou odporem proti Marxismu. Namísto Marxova Kapitálu nicméně noví marxisté čtou texty konfuciánských filozofů, ve kterých hledají recept na „harmonizaci“ čínské společnosti.

Nový marxismus je podporován vládou, zatímco ten starý je tvrdě potírán. Podle CNN akce čínské vlády proti studentům odkazujícím se na marxismus starého typu nyní zesílily před sobotní oslavou Hnutí čtvrtého května, tj. studentských demonstrací v 1919 proti Versailleské mírové dohodě, ve kterých se do popředí dostalo komunistické hnutí a které vedly k vzestupu čínského nacionalismu.

Čínský prezident v úterním projevu Si Ťin-pching oslavoval Hnutí s tím, že slouží jako vzor pro mladé lidi, jak prostřednictvím vlastenectví lze „omladit“ národ. Vyzval mladé lidi, aby nesly „prapor vlastenectví“, které umožní „vypustit velké síly“ a transformuje Čínu a svět. Dle generálního tajemníka Ústředního výboru Čínské komunistické strany musí však mladí Číňané následovat vedení komunistické strany a socialismu s čínskými rysy, protože to je „zdrojem vlastenectví“.

Podle CNN zatýkání studentů a dalších pro režim nepohodlných osob bude pokračovat, jak se blíží červnové 30leté výročí masakru na náměstí Nebeského klidu, při kterých bylo velmi tvrdě potlačeno studentské hnutí.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Komunismus Si Ťin-pching Karel Marx Policie Čína

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 51 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy