Šestice univerzitních marxistických studentů chtěla strávit Mezinárodní den práce s regulérními pracovníky a tak upozornit na jejich problémy. Všichni však v Číně zmizeli, reportuje stanice CNN. Případ ukazuje na tvrdý boj mezi "starým" a "novým" Marxismem.
Bývalý prezident Marxistické společnosti Pekingské univerzity, Qui Znahxuan, oznámil na sociálních médiích, že plánuje navštívit velmi známý pracovní trh na předměstí Pekingu, kde se tisíce migrantů schází, aby získali špatně placené práce.
Qui na sociálních sítích též napsal, že si je jistý, že jeho plánová práce s obyčejnými pracovníky v období, kdy by pracovníci měli mít volno, nebude příznivě přijata vládou. „ Pokud dělání této manuální práce povede k mému zmizení, každý ví, kdo to udělal“, napsal Qui.
V neděli zveřejnil Qui obrázky šestice mužů, kteří jej a další čtyři přátele měli sledovat a kteří měli být policisté v civilních šatech. Pak jeho veřejné příspěvky přestaly být publikovány. Příští den, aktivistická skupina spojována s Quiem oznámila, že pět studentů zmizelo. CNN se je pokusila kontaktovat, ale jejich telefony byly vypnuté.
Qui a jeho skupina nebyli jediní studenti elitní Pekingské univerzity, kteří zmizeli minulý týden. V neděli večer poslala studentka Shen Yuxuanová zprávy svému příteli, že byla obtěžována skupinou policistů a bezpečnostních pracovníků v kampusu. Podle zprávy, kterou má CNN k dispozici, se ukryla v koupelně, ale mužští útočníci se do ní vlámali a vytáhli ji ven. Od té doby se o ní neví a její telefon je vypnutý. Shen byla též členkou Marxistické společnosti.
CNN se pokusila kontaktovat pekingskou polici, pod kterou spadá Pekingská univerzita. Policie však odmítla celou záležitost komentovat. Též žádosti o komentář univerzity zůstaly bez odpovědi.
V listopadu minulého roku média reportovala o mizejících levicových studentech, kteří se zastávají práv dělníků a dalších pracovníků. Zmizelo okolo 12 studentů, z toho pět z Pekingské univerzity.
Podle serveru SupChina na Pekingské univerzitě dochází k ideologické bitvě mezi „starými“ a „novými“ Marxisty. Zatímco „staří“ Marxisté tvrdí, že bojují za práva dělníků a odkazují se na teorie Karla Marxe o třídním boji, „noví“ marxisté prosazují vládní ideje „socialismu s čínskými rysy“, podle kterých jakékoliv známky odporu vůči vládní komunistické straně jsou odporem proti Marxismu. Namísto Marxova Kapitálu nicméně noví marxisté čtou texty konfuciánských filozofů, ve kterých hledají recept na „harmonizaci“ čínské společnosti.
Nový marxismus je podporován vládou, zatímco ten starý je tvrdě potírán. Podle CNN akce čínské vlády proti studentům odkazujícím se na marxismus starého typu nyní zesílily před sobotní oslavou Hnutí čtvrtého května, tj. studentských demonstrací v 1919 proti Versailleské mírové dohodě, ve kterých se do popředí dostalo komunistické hnutí a které vedly k vzestupu čínského nacionalismu.
Čínský prezident v úterním projevu Si Ťin-pching oslavoval Hnutí s tím, že slouží jako vzor pro mladé lidi, jak prostřednictvím vlastenectví lze „omladit“ národ. Vyzval mladé lidi, aby nesly „prapor vlastenectví“, které umožní „vypustit velké síly“ a transformuje Čínu a svět. Dle generálního tajemníka Ústředního výboru Čínské komunistické strany musí však mladí Číňané následovat vedení komunistické strany a socialismu s čínskými rysy, protože to je „zdrojem vlastenectví“.
Podle CNN zatýkání studentů a dalších pro režim nepohodlných osob bude pokračovat, jak se blíží červnové 30leté výročí masakru na náměstí Nebeského klidu, při kterých bylo velmi tvrdě potlačeno studentské hnutí.
Související
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Čína , Komunismus , Si Ťin-pching , Karel Marx , Policie Čína
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 51 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek