Polský exministr vyzradil vojenské tajemství? Hrozil by mu vysoký trest

Poslanec za polskou vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) Antoni Macierewicz v roce 2016 ještě ve funkci ministra obrany podle všeho vyzradil vojenské tajemství, informují dnes polská média. Za to hrozí v Polsku několikaleté vězení. Když Macierewicz v Sejmu, tedy v dolní komoře parlamentu, v květnu 2016 hodnotil činnost předchozí vlády, řekl, že polská armáda má nedostatek řízených raketových střel.

Na tuto věc upozornil poslanec opoziční Občanské platformy Krzysztof Brejza, který se obrátil na současného ministra obrany Mariusze Blaszczaka s dotazem, zda podle jeho úřadu jsou údaje o zásobách raketových střel informací utajovanou, nebo zda mohou být zveřejněny. Ve své interpelaci neuvedl, že mu jde o výrok bývalého šéfa resortu obrany Macierewicze. Ministr Blaszczak Brejzovi odpověděl, že takové informace se na veřejnost dostat nesmějí.

MON przyznaje: #Macierewicz ujawnił wojskowe tajemnicehttps://t.co/OM3O0Lrm0e

— 29 (@liczba3) 19. února 2019

Macierewicz u řečnického pultu v Sejmu mluvil také o tom, že radiolokační zařízení, která má k dispozici polská armáda, nejsou schopna zachytit nízko letící bezpilotní letouny. Také to je podle ministerstva utajovaná informace související s národní bezpečností.

Ke skutečnosti, že zřejmě vyzradil vojenské tajemství, se dnes Macierewicz nevyjádřil. Místo toho kritizoval opozici, že jí trvalo tři roky, než se dostala k analýze jeho vystoupení v Sejmu. Macierewicz patří k ultrakonzervativní části PiS.

Poslanec Brejza uvedl, že se kvůli Macierewiczovým výrokům z roku 2016 obrátí na prokuraturu.

Související

Donald Tusk

Právo a spravedlnost? Zloději a darebáci. Tusk jde soupeřům po krku, budí to obavy

Polská vláda pod vedením Donalda Tuska pokračuje ve snaze o pohnání někdejší vládnoucí strany Práva a Spravedlnost (PiS) k zodpovědnosti za korupční praktiky. V nedávné době došlo k několika zatčením kvůli zneužívání Fondu spravedlnosti určeného pro oběti trestných činů. Peníze z něj měly tehdy vládnoucí strany použít na kampaň. 

Více souvisejících

Polsko Antoni Macierewicz Právo a spravedlnost (PiS)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy