Právo a spravedlnost (PiS)

Polská vlajka

MONITOR: Polexit by byl sebevraždou a politici to vědí, píše prestižní deník

Slogan "Zůstáváme!" proklamoval volbu více než stovky tisíc demonstrantů, kteří v neděli pochodovali polskou metropolí a vyjadřovali svou zlost nad myšlenkou možného vystoupení své země z EU, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník přiznává, že o setrvání zatím není třeba příliš pochybovat, protože drtivá většina Poláků členství v Unii podporuje.
Jaroslaw Kaczyński

Kaczyński ohlásil zrušení disciplinární komory, jablka sváru s EU

Šéf hlavní polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes ohlásil, že kontroverzní disciplinární komora nejvyššího soudu, která je součástí sporu Varšavy s Evropskou unií, bude zrušena. Příslušné změny mají být podle něj předloženy v září.
Strana Právo a spravedlnost (PiS)

MONITOR: V Polsku hrozí ztráta svobody zpravodajských médií, zní z USA

Polská pravicová nacionalistická vládnoucí strana Právo a spravedlnost v posledních měsících nepřetržitě oslabuje, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v té souvislosti apeluje na vládu Spojených států, aby vynaložila maximální možné úsilí a zajistila, že v Polsku přežije nezávislé televizní zpravodajství.
Donald Tusk

Vládnoucí PiS chce podle Tuska v Polsku nedemokratický režim podle Putina

Vůdce polské opozice Donald Tusk dnes obvinil konzervativní vládu strany Právo a spravedlnost (PiS), že v Polsku zavádí nedemokratický režim po vzoru ruského prezidenta Vladimira Putina. Tusk to řekl v Gdaňsku na svém prvním mítinku po návratu do polské politiky v čele opoziční Občanské platformy (PO).
Jaroslaw Kaczyński

Kaczyński po skandálu rozpustil jednu z buněk vládní strany

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) rozpustil stranickou organizaci ve slezském městě Walbrzych a vyloučil všechny její členy. Oznámila to dnes polská média s tím, že rozhodnutí Jaroslawa Kaczyńského schválilo i užší vedení strany.
Jaroslaw Kaczyński

Polský vicepremiér Kaczyński ustál pokus o odvolání

Polská opozice ve středu večer v parlamentu neuspěla s pokusem odvolat z funkce vicepremiéra Jaroslawa Kaczyńského. Proti návrhu se vyslovilo 233 poslanců, pro bylo 216, Kaczyński se hlasování zdržel, informují polská média.
Církev

Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

NÁZOR – Během pěti let, kdy je v Polsku u moci strana Právo a spravedlnost (PiS), se linie mezi politikou a náboženstvím, mírně řečeno, rozostřily, deklaruje editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník připomíná, že například minulý týden krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski v kázání nabídl podporu episkopátu vládě v jejím odmítání schválení fondu EU na ekonomické zotavení z koronavirové pandemie.
Polská církev

Co se děje v Polsku? Historička promluvila o protestech a posunu ve společnosti

NÁZOR - Katolická církev požívala v Polsku dlouho téměř posvátného statusu, do značné míry kvůli roli, kterou sehrála v antikomunistické opozici, konstatuje Magdalena Moskalewiczová v komentáři pro server Washington Post. Historička umění z chicagského School of the Art Institute dodává, že stávající vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se ale s církví sblížila mnohem víc, než bývalo zvykem.
Protesty v polské Vratislavi

V Polsku hrozí výbuch násilí, varuje politoložka. Evropu nabádá k akci

NÁZOR - Polská vláda je ve válce a je šťastná, konstatuje Edit Zgutová v komentáři pro server Politico. Politoložka z think tanku German Marshall Fund připomíná, že po rozhodnutí ústavního soudu z minulého týdne, které posvětilo nová omezení možnosti polských žen podstoupit interrupci, vyšly do ulic tisíce lidí, kteří krok odsoudili a vládě spílají.
Andrzej Duda

Polskem hýbe protipotratový zákon, prezident Duda navrhne jeho zmírnění

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady. Informovala o tom dnes agentura DPA.
Andrzej Duda

Duda je pro zmírnění protipotratové politiky, atmosféra v Polsku se vyhrotila

Polský prezident Andrzej Duda dnes prohlásil, že ženy by samy měly mít právo rozhodovat, zda donosí, anebo nedonosí smrtelně poškozený plod. "Není možné, aby právo nařizovalo ženě hrdinství tohoto druhu," řekl prezident rozhlasové stanici RMF FM a poukázal na to, jaké psychické a fyzické strádání by musela snášet žena při donošení plodu se smrtelnými vadami.
Strana Právo a spravedlnost (PiS)

Polská vláda se chystá zničit zbytky demokracie v zemi, zní z Washingtonu

NÁZOR - Polsko a Maďarsko bojují s Evropskou unií kvůli porušování principů právního státu, ale do této chvíle představovaly velký rozdíl mezi uvedenými státy relativně silná polská média, která zahrnují množství nezávislých titulů, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník varuje, že polská vláda se nyní chystá tato média umlčet.
Polský parlament

"To je válka." V polském Sejmu zněla ostrá slova, zasahovala i parlamentní stráž

Bouřlivě se dnes v polském Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, jednalo kvůli dopadům nálezu ústavního soudu, který prakticky úplně zakázal v zemi potraty. Předsedající přivolal k zásahu parlamentní stráž, ale musel se omluvit, že v zápalu napomínal poslankyni, která ve skutečnosti zahynula při letecké katastrofě před deseti lety.
Rafal Trzaskowski

Starosta Varšavy zakládá nové politické hnutí. Společné Polsko má ukončit vládu PiS

Starosta Varšavy a neúspěšný kandidát v letošních prezidentských volbách Rafal Trzaskowski dnes ohlásil založení nového politického hnutí. Bude se jmenovat Společné Polsko a jeho cílem má být ukončení vlády konzervativní strany Právo a Spravedlnost (PiS). Kvůli pandemii covidu-19 se slavnostní založení iniciativy odehrálo pouze prostřednictvím videoprojevu, napsala agentura DPA.
Polský parlament

Ombudsman není polským konzervativcům po chuti, Sejm protahuje volbu

V Polsku se protahuje výběr nového veřejného ochránce práv, funkční období Adama Bodnara, současného ombudsmana, který často kritizuje současnou národně-konzervativní vládu, vypršelo před měsícem. O post se uchází jedině právnička Zuzanna Rudzińská-Bluszczová podporovaná opozicí.
Jaroslaw Kaczyński

Zrekonstruovaná polská vláda složila slib, členem je i Kaczyński

Noví členové polské vlády dnes složili slavnostní slib do rukou konzervativního prezidenta Andrzeje Dudy. Vicepremiérem se tak oficiálně stal i předseda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński, neformálně nejmocnější politik v Polsku, který byl doposud jen řadovým poslancem.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy