Volby v Polsku provázela vysoká volební účast, zřejmě bude rekordní

V Polsku se úderem 21. hodiny uzavřely volební místnosti, do nichž v průběhu dne proudily davy lidí. Jen do 17 hodin odevzdalo hlas přes 57 procent voličů, účast byla o více než 11 procent vyšší než při posledních parlamentních volbách před čtyřmi lety. 

Podle TVP je možné, že bude dosaženo nové nejvyšší volební účasti. Dosavadní rekord z roku 1989 činí 62,7 procenta. Při předchozích parlamentních volbách dorazilo do 17 hodin k urnám 45,9 procenta voličů. Polská volební komise zdůraznila, že účast byla pozdě odpoledne vyšší i ve srovnání s posledními prezidentskými volbami. 

Volební místnosti se dnes otevřely v sedm hodin ráno, občané měli na odevzdání hlasů 14 hodin. V poledne činila volební účast 22,5 procenta.

Nejvyšší účast hlásila provincie Mazowieckie, kde už do 17:00 přišlo přes 60 procent místních voličů. I v oblastech s tradičně nejnižšími hodnotami se volební účast přehoupla přes 50 procent. 

Poláci si dnes vybírali 460 členů Sejmu a sto senátorů. Souběžně s parlamentními volbami probíhalo referendum, v němž se řešily otázky privatizace státního majetku, důchodového věku či zachování bariéry na hranici s Běloruskem. 

Favoritem voleb bylo Právo a spravedlnost, k jehož nejvýraznějším tvářím patří vicepremiér Jaroslaw Kaczyński a premiér Mateusz Morawiecki. PiS se může stát první stranou, která setrvá u moci po tři funkční období. Hlavním vyzyvatelem je Občanská koalice (KO), jejímž lídrem je někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk.

Související

Více souvisejících

volby v Polsku Polsko Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

Rusko údajně čelilo "masivnímu útoku" ukrajinských dronů

Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na Brianskou oblast, oznámil v noci na neděli místní guvernér Alexandr Bogomaz podle BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy