Polský parlament bude příští středu hlasovat o důvěře vládě premiéra Donalda Tuska. Předseda vlády jím chce potvrdit sílu svého kabinetu. Toto hlasování přichází v době, kdy se objevují obavy o budoucnost Tuskovy vlády po nedělních prezidentských volbách, v nichž zvítězil Karol Nawrocki.
Tuskova vláda v Polsku bude příští středu čelit hlasování o důvěře. Nově zvolená hlava státu disponuje právem veta nad legislativními návrhy, což může zásadně omezit schopnost vlády prosadit její program a naplnit politické priority, se kterými vstupovala do úřadu.
Tusk však tyto obavy odmítá a hlasování o důvěře považuje za demonstraci síly své vlády. „Chci, aby všichni, včetně našich oponentů doma i v zahraničí, viděli, že jsme na tuto situaci připraveni, že chápeme vážnost okamžiku, ale že nemáme v úmyslu ustoupit ani o krok,“ prohlásil Tusk podle serveru Politico.
Navzdory výzvám a politickému napětí má Tuskova vláda značnou šanci hlasování o důvěře úspěšně zvládnout. V dolní komoře polského parlamentu, která čítá celkem 460 poslanců, disponuje koalice vedená Tuskem pohodlnou většinou 242 hlasů, což ji staví do výhodné pozice pro potvrzení důvěry a pokračování v mandátu.
V těsném nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil nacionalistický kandidát Nawrocki, podporovaný opoziční stranou Právo a spravedlnost (PiS) a administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Porazil liberálního starostu Varšavy Rafała Trzaskowského poměrem 50,89 % ku 49,11 % hlasů.
Podle oficiálních údajů volební komise byla volební účast velmi vysoká – 71,63 %. První odhady přitom favorizovaly Trzaskowského. Exit poll zveřejněný ihned po uzavření volebních místností mu přisuzoval těsné vítězství s 50,3 %, zatímco Nawrocki měl 49,7 %. Vše ale nakonec dopadlo jinak.
Nawrocki, který vedl kampaň na vlně populistických a nacionalistických nálad, se netajil tím, že chce Polsko posunout mimo hlavní proud Evropské unie. Jeho vítězství je vážnou ranou pro vládu premiéra Donalda Tuska. Dosavadní prezident Andrzej Duda, rovněž spojený s PiS, často blokoval vládní návrhy zákonů – a totéž se nyní očekává i od jeho nástupce.
Související
Jak bude vypadat polská reakce na sabotáž? Nebude jen diplomatická, Polsko se dokáže Rusku bránit i vojensky
Tusk: Za sabotážemi na železnici stojí Ukrajinci placení ruskou rozvědkou. Kreml to popírá
Donald Tusk , Polsko , občanská platforma , volby v Polsku , Karol Nawrocki , Rafal Trzaskowski
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě