občanská platforma

Andrzej Duda

Znovuzvolený prezident Duda složil slib, opozice na protest rozvinula duhovou vlajku

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který minulý měsíc zvítězil ve druhém kole voleb hlavy státu, dnes před zákonodárci složil přísahu. Duda, který je blízkým spojencem vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, se tak ujal druhého mandátu. Většina opozičních zákonodárců a někteří bývalí polští vůdci se společného zasedání Sejmu a Senátu na protest nezúčastnili, uvedla agentura AP. Podle opozice volby nebyly svobodné a spravedlivé.
Polská vlajka

Polská opozice napadla prezidentské volby u nejvyššího soudu

Nejsilnější polská opoziční strana Občanská platforma (PO) napadla dnes u nejvyššího soudu výsledek nedělních voleb hlavy státu. Ty podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident Andrzej Duda, blízký spojenec vlády národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), který poměrně těsně porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z PO.
Andrzej Duda

Volby v Polsku: Prezidentem zůstane Duda, opozice zvažuje soud

Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to výsledky z 99,98 procenta volebních místností, o kterých dnes informovala státní volební komise. Poražený z nedělního druhého kola voleb, varšavský primátor Rafal Trzaskowski z opoziční proevropské Občanské platformy (PO), vítězi voleb pogratuloval.
Rafal Trzaskowski

Duda, nebo Trzaskowski? Poláci ve 2. kole volí prezidenta

Polští voliči dnes ve druhém kole prezidentských voleb rozhodnou, zda hlavou státu zůstane dosavadní prezident Andrzej Duda, spojenec vládnoucí národně konzervativní strany, anebo zemi příštích pět let povede varšavský primátor Rafal Trzaskowski z nejsilnější opoziční strany Občanská platforma.
Polský prezident Andrzej Duda

Poláci volí prezidenta. Zájem je rekordní, patrně rozhodne až druhé kolo

Poláci dnes hlasují v prezidentských volbách, které byly původně vyhlášeny na květen, ale kvůli koronaviru se je úřady rozhodly odložit. Dosavadní prezident Andrzej Duda (48), kterého podporuje vládní národně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), má deset vyzyvatelů. O volby je značný zájem, podle šéfa volební komise byla už v poledne rekordní účast.
Polský prezident Andrzej Duda

Polský prezident Duda: Hlasovat poštou je v květnových volbách možné

Díky korespondenčnímu hlasování by se navzdory epidemii způsobené koronavirem prezidentské volby v Polsku naplánované na 10. května konat mohly. V rozhovoru pro dnešní vydání katolického listu Nasz Dziennik to řekl polský prezident Andrzej Duda, který má podle průzkumů velkou šanci svůj nynější post obhájit.
Polský parlament

Volby v Polsku: Vládnoucí strana PiS má v Sejmu většinu, v Senátu o ni přišla

V nedělních parlamentních volbách zvítězila v Sejmu ziskem 43,59 procenta hlasů konzervativní koalice vedená vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Po sečtení všech hlasů to oznámila státní volební komise. Druhá skončila liberální Občanská koalice, kterou podpořilo 27,4 procenta hlasujících voličů. PiS tedy bude v Polsku moci samostatně vládnout další čtyři roky, strana ale ztratila většinu v Senátu. Voleb se podle komise zúčastnilo 61,74 procenta registrovaných voličů, a účast byla nejvyšší za posledních 30 let.
Varšava

Kdo zaplatí volební festival slibů? Polsko čekají krušné časy, naznačují média

Za pokračování velkorysé sociální politiky, jak v předvolební kampani slíbila polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), bude muset někdo zaplatit. Po nedělním volebním vítězství této národně-konzervativní formace se na tom shodují polští komentátoři. Opozice si za volební porážku podle některých z nich může sama, protože Polákům nedokázala nabídnout vlastní vizi státu, který nyní kontroluje vládnoucí strana.
Strana Právo a spravedlnost (PiS)

Volby v Polsku: O víkendu se rozhodne, zda u moci zůstane Právo a spravedlnost

Polskou národně konzervativní stranu Právo a spravedlnost v neděli čeká test, jak ji voliči hodnotí po čtyřech letech u moci. V parlamentních volbách je toto uskupení, jehož vláda čelí obvinění z ohrožování demokratických principů, jasným favoritem. Voliče se v době ekonomického růstu snaží přesvědčit štědrou sociální politikou i důrazem na vlastenectví a tradiční křesťanské hodnoty.
Polský parlament

Polská televize zveřejnila kompro na opozičního politika: K volbám jdou lidé, které to h*vno zajímá, říká nahrávce

Veřejnoprávní Polská televize (TVP) krátce před parlamentními volbami zveřejnila dva roky starou, tajně pořízenou nahrávku šéfa parlamentního klubu opoziční Občanské platformy Slawomira Neumanna. Na ní kromě jiného tehdy mluvil o tom, že voličům nevadí, když kandidáti strany na radnici čelí obvinění kvůli různým záležitostem. Nevybíravě se vyjadřoval i o občanské opozici proti vládě národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).
Španělská policie

Ve Španělsku zatkli podnikatele Falentu, zveřejnil skandální odposlechy polských politiků

Španělská policie zatkla polského podnikatele Marka Falentu, který byl v Polsku odsouzen za odposlechy rozhovorů politiků s podnikateli. Zveřejnění nahrávek v roce 2014 vyvolalo v Polsku politický skandál a následující rok přispělo k volební porážce tehdy vládní strany Občanská platforma. O Falentově zatčení informoval na twitteru polský ministr vnitra Joachim Brudziński.
Robert Bideroń

Polský Macron: Zlomí Biedrońovi vaz jeho homosexualita a LGBT aktivismus?

Polsko čekají na podzim tohoto roku parlamentní volby, které mohou výrazným způsobem změnit jeho dosavadní politické uspořádání. Kromě tradičně silných stran s vládním potenciálem Pis a PO se jich zúčastní také bývalý poslanec a starosta města Słupsk Robert Bideroń, který nejenže se netají svojí homosexuální orientací, ale zároveň bojuje i za práva LGBT, což je v silně katolickém Polsku něčím neslýchaným. Přestože si Biedroń získal titul polského Macrona, političtí experti mu a jeho nově založené politické straně Jaro nedávají příliš velké šance na úspěch. Informoval o tom server Politico.eu.
Polská ambasáda

V Polsku je dusno: Z veřejnoprávní televize se stal nástroj politické štvanice, zuří opozice

Občanská platforma (PO), což je největší opoziční strana v Polsku, bude zcela bojkotovat polskou veřejnoprávní televizi (TVP). Jak dnes oznámila, hodlá tak činit až do doby, než skončí současné vedení televize dosazené vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). PO veřejnoprávní televizi obvinila, že se z ní stal nástroj politické štvanice a stranické propagandy, informují polská média.

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové slibují tropický závěr týdne

Jak probíhající týden začal, tak také o víkendu vyvrcholí. Meteorologové předpokládají, že v neděli dosáhnou nejvyšší teploty opět tropických hodnot. Teploměr ukáže až 33 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy