Nejsilnější polská opoziční strana Občanská platforma (PO) napadla dnes u nejvyššího soudu výsledek nedělních voleb hlavy státu. Ty podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident Andrzej Duda, blízký spojenec vlády národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), který poměrně těsně porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z PO.
Opoziční zákonodárci, kteří podali volební protest, argumentují porušením ústavy při stanovení termínu voleb, jakož i vysíláním veřejnoprávní polské televize TVP. Ta podle nich jednostranně podporovala kandidáta vládního tábora a snažila se zdiskreditovat Trzaskowského, uvedl server Onet.pl. K protestu je podle něj připojeno na 2000 stížností na porušení volebních pravidel.
"Nebyly to čestné volby, protože v čestných volbách se zachází s kandidáty stejně. V čestných volbách stát pomáhá občanovi v účasti ve volbách, ale nestojí jednoznačně na žádné straně. Čestných voleb se může každý zúčastnit, bez ohledu na své bydliště," řekla opoziční poslankyně Barbara Nowacká v narážce na potíže, jaké s hlasováním měli Poláci v zahraničí. Podle ní vládnímu kandidátovi pomáhala "obrovská státní mašinérie" a "je otázkou, zda Andrzej Duda mohl v čestných volbách vyhrát".
"Volby jsou svátek demokracie, ale PiS tento svátek zničil," řekla Nowacká. "Podáváme tento protest, aby vláda věděla, že jí koukáme na prsty. Kdybychom jí to dnes prominuli, příští volby by pokřivila ještě více," dodala.
Nejvyšší soud musí o platnosti anebo neplatnosti voleb rozhodnout do 3. srpna, na základě zprávy státní volební komise a s přihlédnutím k volebním protestům. Termín pro jejich předložení končí dnes, poznamenal list Gazeta Wyborcza na svém webu.
Duda podle oficiálních výsledků v nedělním druhém kole prezidentských voleb získal 10,440.648 hlasů (51,03 procenta) a Trzaskowski 10,018.263 hlasů (48,97 procenta).
Související
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
Polsko , Andrzej Duda , Rafal Trzaskowski , občanská platforma , Právo a spravedlnost (PiS)
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 1 hodinou
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 2 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 3 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 5 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 6 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 7 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 8 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 9 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 11 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 12 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
Francie se vyrovnává s úmrtím legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové. Upřímnou soustrast rodině vyjádřil i úřadující prezident Emmanuel Macron. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let.
Zdroj: Lucie Podzimková