Poláci v neděli 15. října půjdou hodit své hlasy do volebních uren, aby rozhodli o složení dolní komory svého parlamentu – Sejmu – na další čtyři roky.
Polsko se za poslední roky stává rostoucí mocností evropského kontinentu. Paradoxně mu pomohl útok Ruska proti Ukrajině z února loňského roku, který Varšavu vynesl do popředí prosazování geopolitických zájmů na východě Evropy. Jenže podle serveru Politico jsou tvrzení o přesouvání rovnováhy sil směrem na východ přehnaná.
Většinu v Sejmu má strana Právo a spravedlnosti (PiS) s lídrem Jaroslawem Kaczyńskym, která je obecně hodnocena jako populistická. Nespokojená je také řada Poláků podporujících opozičního lídra Donalda Tuska, který dříve působil jako premiér i předseda Evropské komise. Když se na Slovensku konaly parlamentní volby, proběhlo ve Varšavě shromáždění, kterého se zúčastnil až milion lidí. Cílem byla podpora členství v Evropské unii.
Vládnoucí PiS, která zemi vede od roku 2015, uspořádala vlastní shromáždění v Katovicích na jihu země. Její představitelé popírají, že chtějí ukončit členství v Evropské unii, ačkoliv se s Bruselem několikrát střetli ohledně nejrůznějších témat.
Polsko rovněž bojuje s nezávislostí národního soudnictví na politice. Kvůli nedodržování eurounijních standardů nemá přístup k až 36 miliardám eur z Fondu pro obnovu a odolnost (RRF). Vláda postupně podniká kroky pro přijetí justičních reforem, dosud se jí ale nedaří přijatou legislativu implementovat. Zasekává se zejména u silně politizovaného ústavního soudu, píše Politico.
Polská vláda vedená PiS v červnu navíc přijala nový zákon o ruském vlivu. Zákon zřizuje výbor s pravomocemi podobnými prokuratuře, který má činit dohled nad potenciálním šířením ruského vlivu jednotlivce. Následně ho může zbavit možnosti kandidovat do veřejných funkcí na dalších deset let. Schválil ho polský parlament většinou 235 ku 214 hlasů. Jeho kritici ale hlásají, že jde o snahu zdiskreditovat Tuska a další opoziční lídry.
Středoevropská země čelí řadě dalších problémů. Jedním z nich je například riziko ruského a běloruského vměšování do čistého průběhu voleb. Podle zmocněnce polské vlády pro bezpečnost informačního prostoru Stanislawa Žaryna se Rusko a Bělorusko 15. října pokusí o „rozkolísání emocí veřejnosti“.
Žaryn tvrdí, že ruští a běloruští propagandisté stále více zmiňují blížící se volby v Polsku. Uvádí například, že se již připravuje revoluce v politickém životě Polska a že současná vláda se obává ztráty moci.
PiS momentálně v průzkumech vede se 35% podporou, Tuskova opozice na něj ztrácí osm procent. Podle Tuska ale ještě může dojít k obratu.
Související

Tusk čelí hlasování o důvěře. Chce potvrdit pozici po porážce Trzaskowského

OBRAT: Prezidentské volby v Polsku vyhrál Karol Nawrocki. Radost Rafała Trzaskowského byla předčasná
volby v Polsku , Polsko , Právo a spravedlnost (PiS) , občanská platforma , Mateusz Morawiecki , Jaroslaw Kaczyński , Donald Tusk
Aktuálně se děje
včera

Cena ropy padá. Je levnější než před konfliktem mezi Íránem a Izraelem
včera

Evropa se zlobí, USA ustupují. Španělsko se stalo problémovým členem NATO
včera

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen
včera

Trump zveřejnil údajnou SMS od šéfa NATO. USA si myslí, že Ukrajina nad Ruskem vyhraje
včera

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi
včera

Počasí v Česku bude znovu tropické. Již zítra, upozornil ČHMÚ
včera

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou
včera

Takhle jsme Trumpa ještě neviděli, popisují novináři. Proč ho porušení příměří rozpálilo doběla?
včera

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael
včera

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova
včera

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat
včera

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat
včera

Írán se na útoky připravil předem, k přerušení jaderného programu nedošlo
včera

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti
včera

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem
včera

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil
včera

Mimořádná zpráva Příměří padlo. Izrael vydal po íránském útoku pokyn k úderům v srdci Teheránu
včera

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně
včera

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde
včera
Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.
Zdroj: Libor Novák