V Polsku hrozí výbuch násilí, varuje politoložka. Evropu nabádá k akci

NÁZOR - Polská vláda je ve válce a je šťastná, konstatuje Edit Zgutová v komentáři pro server Politico. Politoložka z think tanku German Marshall Fund připomíná, že po rozhodnutí ústavního soudu z minulého týdne, které posvětilo nová omezení možnosti polských žen podstoupit interrupci, vyšly do ulic tisíce lidí, kteří krok odsoudili a vládě spílají.

Vyzkoušená taktika

Masové demonstrace přitahují mezinárodní pozornost k tomu, co je jedním z nejvíce restriktivních potratových zákonů v Evropě, a vyvolávají silnou kritiku politizace polského ústavního soudu, deklaruje autorka komentáře. Dodává, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) neustupuje a naopak rozdmýchává plameny a vyhřívá se v záři hněvu veřejnosti.

"I když je síla hněvu zaskočila, jak někteří politici PiS přiznali v polských médiích, strana ví, že vést válku proti ženám se vyplatí v oblasti domácí politiky - kterou vláda vždy upřednostňovala před mezinárodním pohledem," píše Zgutová. Vysvětluje, že vládnoucí strana staví na šíření strachu a falešném nepřátelství, tudíž pro ni stávající protesty představují skvělou příležitost k využití obav o identitu a utvrzení svých stoupenců, jak je důležité chránit takzvané tradiční hodnoty.   

Faktický lídr PiS Jarosław Kaczyński tento týden prohlásil, že země je uprostřed "kulturní občanské války" a vyzval své stoupence k obraně církve "za každou cenu", jinak hrozí "zničení" Polska, nastiňuje politoložka. Tím, že do centra boje postavila církev, podle ní vládnoucí strana líčí protesty jako útok na pilíř polské společnosti a tím pádem i útok na "lid".

PiS ovšem ignoruje skutečnosti, že protesty probíhají především před jejími sídly a institucemi, které ovládá, nikoliv před kostely, že většina Poláků s verdiktem ústavního soudu nesouhlasí a protesty podporuje, upozorňuje Zgutová. Zdůrazňuje, že nejde o okrajové protesty, ale teze o kulturní válce je vyzkoušenou taktikou vládnoucí strany.

Kaczyński se letos krátkou dobu snažil oslovit mladší, umírněnější voliče zákonem o právech zvířat, ten ale ohrožoval soudržnost vládnoucí koalice a neprojevil se v nárůstu podpory PiS, uvádí politoložka. Rétorika, kterou nyní Kaczyński šíří ohledně protestů proti potratovému zákonu, podle ní ukazuje, že se vrátil k osvědčenému a snaží se utužit podporu svých stoupenců a zároveň podchytit prostor dále napravo, aby jej nemohl využít jeho potenciální rival, krajně pravicový ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Evropa nemůže přihlížet

"V posledních dvou letech PiS vytváří falešnou dichotomii mezi sebou coby ochráncem tradičních polských hodnot a politickými oponenty, kteří podporují práva LGTBQ či migraci, a tím se údajně snaží podrýt polský způsob života," pokračuje Zgutová. Dodává, že podpora strany v průzkumech ukazuje, nakolik dobře část voličů na tuto taktiku slyší.

Konzervativní poselství PiS zjevně rezonuje také mezi krajně pravicovými a radikálními voliči, jelikož krajní nacionalisté v ulicích konfrontují protestující ženy a staví lidské štíty před kostely, poukazuje autorka komentáře. Dodává, že výklad "my" versus "oni" má i další odvrácenou stranu - odvádí pozornost od neschopnosti vlády zvládat koronavirovou krizi ve chvíli, kdy Polsko pravděpodobně čelí ničivé druhé vlně a problémům s řešením ekonomických důsledků.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Kaczyński již prohlásil, že demonstranti páchají "závažný zločin", když vycházejí do ulic v době řádění koronaviru a ohrožují životy běžných Poláků, připomíná politoložka. Načasování protestů vnímá jako příhodné z pohledu vlády, která může snadno svalit vinu na demonstranty, pokud dojde k dalšímu nárůstu nákaz.

Vládní strategie ovšem přináší jiné riziko, které převyšuje škody napáchané ústavním soudem na ženských právech, deklaruje Zgutová. Obává se, že eskalace kulturní války, která hraje na obavy lidí a pocit identity, může přerůst ve skutečné násilí, jak se stalo před dvěma lety, kdy byl zavražděn liberální starosta Gdaňsku Paweł Adamowicz, který kritizoval xenofobní politiku PiS a vystupoval ve prospěch práv sexuálních menšin a migrantů.

"Evropa by neměla tiše přihlížet, jak se Polsko hroutí," apeluje politoložka. Nabádá Evropskou komisi, aby se ozvala, odsoudila omezení přístupu žen k bezpečným a legálním potratům i útok na práva dětí na vzdělání o sexu, zaujala tvrdší stanovisko k zhoršování vlády práva v zemi a neumožnila polské vládě beztrestně šikanovat a zastrašovat soudce i žalobce, kteří se snaží právní stát bránit.

Namísto nekonečného a neefektivního dialogu by měla EU podniknout konkrétní kroky a Evropská komise konečně zahájit s Polskem řízení kvůli nezákonnému obsazení ústavního soudu a národní soudní rady, domnívá se Zgutová. Připomíná, že pokud by PiS tyto instituce neovládla, nedokázala by sebrat základní právo polským ženám a oslabovat demokracii v zemi. "EU tentokrát nesmí umožnit Polsku vyváznout," urguje závěrem autorka komentáře.

Související

Více souvisejících

Polsko Právo a spravedlnost (PiS) potraty ženy

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy