Polsko bude v případě úspěchu opozice podřízené Německu, prohlásil Kaczyński

Poláci budou při parlamentních volbách, které jsou plánovány na letošní podzim, rozhodovat o tom, zda jejich země bude skutečně nezávislá, nebo zda bude podléhat Německu. V rozhovoru pro nové číslo pravicového týdeníku Sieci to řekl Jaroslaw Kaczyński, předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).

"Poláci stojí před volbou mezi Polskem skutečně nezávislým, bezpečným, vojensky silným, ambiciózním, rozvíjejícím se a Polskem zbaveným nezávislosti, využívaným ... podřízeným Německu," řekl Kaczyński, který je sice oficiálně řadovým poslancem PiS, ve skutečnosti je ale považován za nejvlivnějšího politika v zemi. Tento zastánce konzervativních hodnot také varoval, že v případě vítězství opozice by rozvoj Polska zpomalila "různá ideologická šílenství". Kaczyński, který se nikdy neoženil, se staví do role obhájce tradiční rodiny. On i další politici PiS odmítají hnutí za práva lidí, kteří se identifikují jako lesby, gayové, bisexuálové nebo transgenderové osoby.

"Myslíme si, že pokusy přenést (do Polska) všechny módní kultury nebo ideologie, podřízení všeho všem různým menšinám je naprosto nemoudré, bude to mít velmi špatné následky," řekl také Kaczyński.

Podle průzkumu, který dnes zveřejnil portál Wirtualna Polska, by Kaczyńského národně-konzervativní Právo a spravedlnost volby vyhrálo, hlas by mu dalo 33,6 procenta lidí. Druhá je největší opoziční strana, Občanská koalice, kterou by podpořilo 27,2 procenta lidí. PiS by ovšem ve 460členném Sejmu, dolní komoře parlamentu, mělo 195 křesel, a vládu by tak samostatně nesestavilo.

Související

Více souvisejících

Jaroslaw Kaczyński Právo a spravedlnost (PiS) Polsko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 41 minutami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Nizozemské stíhačky míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy