Na první pohled mohou mohutné mořské vlny působit jako fascinující přírodní úkaz, který potěší romantiky i dobrodruhy. Jenže pod povrchem se skrývá znepokojivá pravda. Nejnovější vědecké studie odhalují, že jižní oceán – divoký pás vod obklopující Antarktidu – čelí dramatické proměně. Vlny tam nejen rostou na výšce, ale i nabývají síly a rychlosti, což má ničivé dopady na celoplanetární úrovni.
Data získaná mezi lety 1985 a 2018 ukazují, že průměrná výška vln v této oblasti vzrostla o 30 centimetrů. Zatímco se zpočátku jednalo o pozvolný vývoj, v posledních letech tento trend nabral prudký spád. Významnou roli v tom sehrává oteplování atmosféry, které přináší častější a intenzivnější bouře, a tím i více energie do oceánských proudů.
Vlny jižního oceánu však nejsou izolovaným jevem. Vědci upozorňují, že jejich energie se šíří do všech koutů planety – od Indického přes Atlantický až po Tichý oceán. Pobřežní oblasti na všech kontinentech tak čelí zvýšenému riziku eroze, záplav a škod na infrastruktuře i přírodních systémech.
Profesor Ian Young z Univerzity v Melbourne varuje, že pokud bude současný vývoj pokračovat, až 60 procent světového pobřeží bude do konce století vystaveno častějším extrémním vlnám. V kombinaci s rostoucí hladinou moře to může znamenat desetinásobný nárůst pobřežních záplav.
Austrálie už nyní pociťuje dopady těchto změn. Na předměstích Sydney, jako jsou Narrabeen či Collaroy, si bouřlivé moře během jediné noci ukrojilo až 25 metrů pevniny. Desítky domů byly poškozeny, bazény smeteny do oceánu a silnice uzavřeny. Podobně závažná situace panuje i na pacifických ostrovech, v arktických regionech a v severní Evropě.
Mark Hemer z australské vědeckovýzkumné agentury CSIRO upozorňuje, že důležité nejsou jen samotné výšky vln, ale i změny jejich směru, délky a frekvence. Tyto faktory dohromady narušují citlivou rovnováhu pobřežních systémů a mění proudění sedimentů, čímž mohou způsobit záplavy i tam, kde dosud nehrozily.
Zatímco destruktivní stránka sílících vln je zřejmá, vědci hledají i pozitivní výhled. Oceán totiž představuje gigantický a dosud málo využívaný zdroj obnovitelné energie. Právě vlnová energie má výhodu – na rozdíl od slunce nebo větru – že je dostupná téměř nepřetržitě.
Odhady ukazují, že energie vln dopadajících na australský kontinent by teoreticky pokryla až desetkrát větší spotřebu, než jakou Austrálie dnes má. Přesto však tato technologie zaostává. Komplikované technické podmínky a vysoké náklady brání její masovému rozšíření.
Některé projekty ale přinášejí naději. Například australská společnost WaveSwell otestovala zařízení, které dokáže zásobovat elektřinou přibližně 200 domácností. V jiném pokusu se univerzita v Manchesteru snaží o propojení vlnových generátorů s větrnými turbínami – výsledkem by mohla být čtyřnásobná energetická účinnost bez výrazného zvýšení nákladů.
Podle odbornice Wiebke Ebelingové z University of Western Australia představuje právě kombinace větrné a vlnové energie zásadní krok k udržitelné budoucnosti. I přes tyto inovace však svět zatím čeká na větší průlom – žádná z velmocí zatím nevstoupila do hry s ambiciózním projektem, který by vlnovou energii skutečně využil v plné míře.
Vlny, které se po staletí zdály být pouhým přírodním rytmem, se tak stávají jak varováním, tak i nadějí. Jsou důkazem klimatických změn, které se už odehrávají – nejen v laboratořích a modelech, ale přímo na plážích, kde žijí miliony lidí.
Jak připomíná profesor Young: „Atmosféra a oceán jsou dvě spojené nádoby. Pokud narušíme jednu, ta druhá nečeká – reaguje, nebo se vzbouří.“
3. července 2025 13:47
Počasí žene desítky milionů lidí na pokraj hladomoru, varují světové organizace
Související

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek