Právo a spravedlnost? Zloději a darebáci. Tusk jde soupeřům po krku, budí to obavy

Polská vláda pod vedením Donalda Tuska pokračuje ve snaze o pohnání někdejší vládnoucí strany Práva a Spravedlnost (PiS) k zodpovědnosti za korupční praktiky. V nedávné době došlo k několika zatčením kvůli zneužívání Fondu spravedlnosti určeného pro oběti trestných činů. Peníze z něj měly tehdy vládnoucí strany použít na kampaň. 

Jak píše server Politico, vláda má podezření, že tyto praktiky strana prováděla během celých osmi let vládnutí. Už teď čelí několik poslanců PiS a krajně pravicového Suverénního Polska „možným soudním procesům a trestům odnětím svobody“. To by je oslabilo před prezidentskými volbami, které se konají příští rok.  

Tusk protivníky z PiS označil za „zloděje, darebáky, lidi bez svědomí, kteří tolik let okrádali Polsko“. Za zaměření proti této straně už si ale zasluhuje napříč Polskem kritiku, protože podle některých to dělá na úkor „ambiciózních státních projektů a dalších otázek, jako je zdvojnásobení nezdanitelných příjmů,“ píše Politico.

Polský premiér je ale neústupný. „To je jeden ze čtyř závazků, které jsem přijal, pohnat zlo k odpovědnosti. Chcete to udělat rychleji? Bude to rychlejší,“ prohlásil. 

Konkrétně jde „po krku“ někdejší vládě PiS za „plýtvání obrovským množstvím peněz“. Jde například o projekt výstavby nového letiště na zelené louce ve středním Polsku, špatné hospodaření ve státem kontrolované rafinerii PKN-Orlen, zneužívání veřejnoprávních médií coby propagandistických kanálů PiS a nákupy špionážního softwaru pro sledování politických oponentů. 

Podle polského ministra spravedlnosti Adama Bodnara jde o velice náročný proces. „Těchto případů je velmi mnoho a vyžadují mimořádnou rozhodnost státních zástupců, ale také velkou pozornost věnovanou detailům,“ nastínil. 

Upozornil, že se vláda snaží o to, aby se vyhnula obviněním z propagandistické činnosti. „Vyúčtování zneužití předchozí vlády nemůže být propagandistickým mechanismem, musí to být řádná právní práce,“ podotkl Bodnar. Ten má za úkol věnovat se také svému předchůdci Zbigniewu Ziobrovi, u kterého panuje podezření, že se některých nekalých praktik účastnil. 

Opozice se ale silně brání. „Vyzýváme všechny lidi dobré vůle, aby se zapojili do obrany těchto pronásledovaných lidí, kteří jsou na příkaz Tuska a Bodnara brutálně týráni,“ pronesl poslanec Michał Woś ze strany Suverénní Polsko. 

Právě Woś byl minulý měsíc zbaven poslanecké imunity poté, co na jeho hlavu padlo obvinění ohledně nákupu špionážního softwaru Pegasus. Další na řadě by měl být Marcin Romanowski, bývalý náměstek ministra spravedlnosti, který se měl společně s ministrem Ziobrem podílet na zneužití Fondu spravedlnosti. Jde o speciální fond, který má pomáhat obětem trestných činů; prokuratura ale míní, že byl využit k politickým účelům.

Podle polského serveru Wyborcza předseda PiS Jarosław Kaczyński již před volbami v roce 2019 Ziobra varoval, aby „okamžitě zakázal kandidátům strany Solidarna Polska (dřívější název pro Suverénní Polsko, pozn. red.) používat Fond spravedlnosti ve volební kampani“. 

Příslušníci Agentury vnitřní bezpečnosti v březnu letošního roku zatkli Romanowského, protože byl jako náměstek ministra spravedlnosti odpovědný za nakládání s penězi z fondu. Právě při domovní prohlídce našli dopis od Kaczyńského. 

Jeden z poslanců PiS Michał Wójcik okamžitě obvinil Tuskovu vládu z pronásledování politických oponentů. „Jsme šokováni informacemi o okolnostech zatčení a zadržení otce Michaela Olszewského, který je v současné době v dočasné vazbě,“ zdůraznil. 

Jak informoval polský server wPolityce.pl, představitel Tuskovy strany Občanská platforma Roman Giertych oznámil, že na prokuraturu podal oznámení o možném spáchání trestného činu samotným předsedou PiS. „Neoznámil orgánům činným v trestním řízení trestný čin, který spočíval v odčerpání peněz z Fondu spravedlnosti pro volební účely poslanci strany Solidarna Polska s cílem zatajit skutečnost, která by mohla vést ke ztrátě dotací pro stranu Právo a spravedlnost,“ shrnul Giertych. 

Současně založil ministr spravedlnosti Bodnar úřad speciálního kárného ombudsmana, který „požene k odpovědnosti“ 18 soudců obecních soudů, kteří se měli spolčit s PiS. „Ombudsman nejprve provede šetření, a pokud zjistí, že se dopustili kárného provinění, podá na ně kárné žaloby,“ napsal server OKO.press. 

Související

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

Více souvisejících

Donald Tusk Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński Polsko Korupce

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy