Co se děje v Polsku? Historička promluvila o protestech a posunu ve společnosti

NÁZOR - Katolická církev požívala v Polsku dlouho téměř posvátného statusu, do značné míry kvůli roli, kterou sehrála v antikomunistické opozici, konstatuje Magdalena Moskalewiczová v komentáři pro server Washington Post. Historička umění z chicagského School of the Art Institute dodává, že stávající vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se ale s církví sblížila mnohem víc, než bývalo zvykem.

Odcizení od církve roste

Moskalewiczová popisuje video zachycující mladou ženu křičící do tváře kněze, který vyšel ze svého kostela, aby vyzval k rozchodu protestující lidi, mezi které žena náležela. "Nikdy jsem na kněze nekřičela, ale video je pro mě působivé, podivně přesvědčivé," píše autorka komentáře. Dodává, že podobný obsah jí servírují sociální sítě od chvíle, kdy polský ústavní soud minulý týden rozhodl, že interrupce z důvodu vrozeného poškození plodu není ústavní.  

Rozhodnutí v praxi omezilo poslední naději na volbu, kterou mají polské ženy v zemi s extrémně přísnými potratovými zákony, deklaruje kunsthistorička. Podotýká, že polské vlády po roce 1989 pracovaly na udržení přátelských vztahů s církevními představiteli, přičemž kněží dlouho požívali mimořádné autority a respektu ve společnosti.  

Rozhodnutí ústavního soudu ovšem vyneslo na povrch rostoucí odcizení Poláků od církve, míní Moskalewiczová. Připomíná, že demonstrace z minulého týdne byly rekordní a mnoho z protestujících se vymezovalo přímo proti kléru - obří dav obklopil i katedrálu v Poznani, rodném městě autorky komentáře, a páteční protesty byly největší v nedávné historii země.

"Když protesty před týdnem vypukly, policie rychle začala chránit domy vysoce postaveného kléru i Jarosława Kaczyńského, lídra strany PiS a faktického vůdce země," nastiňuje Moskalewiczová. Dodává, že v neděli se aktivistům podařilo proniknout do kostelů a protestovat různými způsoby, například nošením kostýmů žen, které jsou ve sci-fi sérii Příběh služebnice nuceny proti své vůli rodit děti, či vhazováním protestních vzkazů namísto peněz do církevních pokladnic.

Jistá žena ve Varšavě vystoupila před kněze u oltáře nesoucí transparent "Modleme se za právo na potrat", v Krakově se demonstranti shromáždili i arcibiskupského paláce, posvátného místa, kde papež Jan Pavel II. žehnal davům během návštěvy vlasti, aby vulgárně nadávali kléru, připomíná kunsthistorička. Zdůrazňuje, že to bylo do nedávna v Polsku nemyslitelné.

Spolu s tím, jak sílí politické a ekonomické pouto mezi vládou a církví, slábne spojení církve s lidem, domnívá se Moskalewiczová. Vzpomíná, že sama byla svou matkou brána na nedělní bohoslužby a následně nabádána k účasti na náboženských poutích, aby jí matka nedávno sdělila, že doufá, že svou vlastní dceru nenechá pokřtít.

PiS zneužívá náboženské cítění

Tento posun není ojedinělý a mnoho Poláků odmítá účast na katolických obřadech jako jediné řešení dominance kléru v polském politickém a kulturním životě, tvrdí historička umění. Upozorňuje, že v posledních letech rapidně roste počet lidí, kteří se od církve odvracejí, a množství polských deníků dokonce v uplynulých dnech otisklo návod pro ty, kteří chtějí z církve oficiálně vystoupit.

Mnohé znechutil také přístup církve k vlastním sexuálním skandálům, jelikož v posledních letech se naplno ukázal šokující rozsah pedofilie mezi kněžími, uvádí autorka komentáře. Konstatuje, že miliony Poláků shlédly dokument Tomasze a Marka Sekielských, který odhalil, jak církev spolu se státem zakrývala opakované případy zneužívání dětí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"PiS se mezitím snaží využít náboženské cítění ve vlastní prospěch," píše Moskalewiczová. Připomíná, že strana výrazně spoléhá na šíření strachu z muslimů a nedávno začala podněcovat podobnou nenávist proti komunitě sexuálních menšin, v čemž ji církev vydatně pomáhá, když kněží ochotně kážou proti "duhovému moru".   

Kaczyński nejprve označil protesty za "nihilismus" a vyzval své stoupence k "obraně polských kostelů za každou cenu", což mnozí vnímali jako vyhlášení války, soudí kunsthistorička. Vyzdvihuje, že nacionalističtí příznivci PiS nyní útočí na protestující ženy v ulicích ve jménu obrany katolické církve.

Moskalewiczová vzpomíná, že jako šestiletá dívka obdivovala mladého kněze, který se v roce 1990 objevil na její farnosti. Od té doby kněz hraje důležitou roli ve všech větších akcích ve městě, ať už jde o náboženské či sekulární, protože jejich hranice se často slévají. "Nemyslím, že bych se opovážila křičet mu do tváře, ačkoliv mám tolik toho, co bych chtěla říci. Ten hluboce zafixovaný pocit autority církve je těžké překonat," přiznává autorka komentáře. Děkuje proto mladým Polkám, které jsou ochotné v dnešní době křičet.

Související

Více souvisejících

Polsko římskokatolická církev potraty Právo a spravedlnost (PiS)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy