Šéf italského vládního Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio v reakci na stálý pokles přízně voličů zpochybnil některé ze základních principů tohoto protestního hnutí. M5S loni v březnových volbách získalo 33 procent hlasů a vyšlo z nich jako nejsilnější strana. Za necelý rok ale v průzkumech volebních preferencí ztratilo zhruba deset procentních bodů, zatímco jeho koaliční partner, protiimigrační Liga, své síly zdvojnásobila a nyní by jí hlas dalo kolem 34 procent voličů.
Di Maio soudí, že organizační struktura M5S by se na místní i národní úrovni měla více podobat tradičním stranám, které hnutí od počátku kritizuje. Zpochybnil také tradici, podle níž M5S nevstupuje do předvolebních koalic. Navrhl revidovat interní pravidlo hnutí, že zástupci místní správy mohou mandát zastávat pouze dvakrát.
O všech změnách budou členové hnutí nejprve diskutovat a posléze hlasovat na nástroji přímé demokracie M5S, na internetové platformě Rousseau.
Protestní hnutí tento rok neuspělo ve dvou regionálních volbách, naposledy uplynulý víkend na Sardinii. "(Di Maiovi) kritici budou tvrdit, že porážek využívá ke konsolidaci své moci," soudí analytik Francesco Galietti.
"M5S je protisystémová strana, která platí za to, že je ve vládě," tvrdí Lorenzo Pregliasco, zakladatel společnosti YouTrend, která analyzuje politickou scénu a zjišťuje volební preference.
? #Sardegna: il rapporto fra voti di preferenza e voti di lista nelle #ElezioniRegionaliSardegna (dati parziali). Il #Movimento5Stelle e la #Lega hanno il rapporto più basso fra i partiti nazionali.#MaratonaYouTrend #ElezioniSardegna pic.twitter.com/3Ij57JJD8B
— YouTrend (@you_trend) 26. února 2019
Protisystémový a protikorupční charakter hnutí oslovil jak levicové, tak pravicové voliče. Mnoho levicově orientovaných stoupenců ale M5S ztratilo po vstupu do vlády s Ligou, kterou nemálo komentátorů, ale také agentury kladou na pravý kraj politického spektra. Hnutí nevyhnutelně pošpinilo to, že vládne s Ligou, konstatoval Galietti.
Související
Itálie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko a Rumunsko vyhostí desítky ruských diplomatů
Hnutí pěti hvězd hlasuje o podpoře Draghiho nové italské vlády
Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) , Hnutí pěti hvězd , Itálie
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
před 1 hodinou
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
před 2 hodinami
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
před 3 hodinami
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
před 3 hodinami
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
před 4 hodinami
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
před 5 hodinami
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
před 5 hodinami
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
před 6 hodinami
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
před 6 hodinami
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
před 7 hodinami
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
před 8 hodinami
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
před 8 hodinami
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
před 9 hodinami
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
před 9 hodinami
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
před 10 hodinami
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
před 10 hodinami
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
před 11 hodinami
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
před 12 hodinami
Vážná nehoda na D1 u Prahy. Převrátil se kamion, dálnice byla večer uzavřená
před 13 hodinami
Počasí se příští týden citelně oteplí. Naměříme až 10 stupňů
Podle předpovědi počasí ČHMÚ nás příští týden čeká převážně velká oblačnost a postupné oteplování, které uprostřed týdne doprovodí vydatnější srážky.
Zdroj: Libor Novák