Praní špinavých peněz? Komisařka Jourová má problém, členské státy sabotují černou listinu

Česká eurokomisařka Věra Jourová neuspěla se svou černou listinou, na které se objevily země, které se podílí na praní špinavých peněz. Ačkoliv Jourová plnila úkol od europoslanců, samotným vládám členských států se takové kádrování nezamlouvá.

Česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová má problém. Podle informací prestižního serveru Politico chtějí vlády členských států zablokovat seznam zemí, které Evropská komise zařadila na černou listinu kvůli praní špinavých peněz.

Komise zveřejnila v únoru seznam 23 zemí, mezi které patří například Saudská Arábie nebo Panama. Dokument však musí schválit i Evropský parlament a Rada Evropské unie. Tři unijní diplomaté už měli potvrdit, že se Rada shodla, že schválení černé listiny zablokuje. Intenzivně za to měly lobovat i USA.

Seznam je citlivým tématem, protože evropské banky obchodují se zeměmi na listině. Američané už dřív oznámili, že existenci listiny nebudou brát v potaz. Některým členským státům pak vadilo, že země na seznamu nedostanou čas na případnou nápravu. Podle mluvčí komise ale vše vzniklo právě v kooperaci se členskými státy.

Naprostá většina členských zemí se vyslovila proti schválenému seznamu už ve čtvrtek, v pátek se pak jako poslední připojila Belgie. Podle zdrojů serveru Politico je tým komisařky Jourové zklamán pozicí Rady a snaží se porozumět důvodům jejího rozhodnutí.

Kromě Jourové je to špatná zpráva i pro Evropský parlament, europoslanci totiž vyzývali českou eurokomisařku k tomu, aby přišla s vlastním originálním seznamem, který se bude lišit od toho, s nímž dříve přišla skupina G7. Ačkoliv se Jourová touto objednávkou řídila, může teď její práce přijít vniveč.

Premiér Andrej Babiš vyjádřil na nedávném sněmu vládního hnutí ANO Jourové podporu. Zároveň vyslovil přání, aby česká komisařka pokračovala v Evropské komisi i po letošních eurovolbách. Chtěl by ale, aby měla na starosti jinou agendu než dnes. Podle spekulací nebude Jourová chybět na kandidátce hnutí do květnových voleb.

Související

Věra Jourová (ANO)

Nebudeme je tolerovat, říká Jourová jménem EU k násilným deportacím dětí do Ruska

Násilná deportace je zločinem a Evropská unie ji nebude tolerovat, řekla v projevu k Evropskému parlamentu o převozech ukrajinských dětí do Ruska místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Ujistila, že EU podporuje ukrajinské úřady ve vyšetřování těchto deportací na národní úrovni a podniká také kroky, aby o nich shromáždila důkazy a identifikovala osoby, které mají za převozy dětí zodpovědnost.

Více souvisejících

Věra Jourová evropská komise EU rada evropské unie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy