Elitní jednotky francouzské policie dnes po deseti hodinách zadržely radikalizovaného vězně, který se ve vězení na západě země zabarikádoval i se svou partnerkou v jednotce sloužící pro rodinné návštěvy. Předtím pobodal a vážně zranil dva dozorce. O zatčení dvojice informoval na twitteru ministr vnitra Christophe Castaner. Podle několika zdrojů byl pár během zásahu zraněn. Zpravodajský server ouest-france.fr píše s odvoláním na své zdroje, že žena zemřela.
Muž, který se podle francouzského tisku hlásí k takzvanému Islámskému státu, se odmítal vzdát a tvrdil, že i se svou přítelkyní hodlá zemřít jako mučedník. Policejní operaci komplikovala především skutečnost, že v další části rodinné jednotky se nacházel jiný vězeň se svou partnerkou. Policisté nejprve použili ohlušující granáty a poté vtrhli dovnitř.
Vyšetřovatelé pobodání dozorců označili za teroristický čin. Na místo dorazil pařížský prokurátor Rémy Heitz. Ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová navštívila zraněné v nemocnici. Podle médií není ani jeden z nich v ohrožení života.
Voilà les "experts" à qui @BFMTV donne la parole : ce type nous dit qu'il ne faut SURTOUT PAS parler de djihadisme concernant l'attentat de la prison de #CondéSurSarthe, et au contraire appelez ces terroristes des "saltimbanques".Ben voyons ! Surtout ne jamais nommer le RÉEL ! pic.twitter.com/993oX3QXmZ
— Stéphane Ravier (@Stephane_Ravier) 5. března 2019
Sedmadvacetiletý Michaël Chiolo si ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy v Condé-sur-Sarthe v Normandii odpykává třicetiletý trest za loupežnou vraždu devětaosmdesátiletého muže, kterou spáchal se svým komplicem. Odsouzen byl v roce 2015. K islámu podle agentury AFP konvertoval v roce 2010 a radikalizoval se až ve vězení.
V roce 2015 byl rovněž odsouzen na jeden rok, neboť požadoval po svých spoluvězních, aby na vězeňském dvoře "přehráli" teroristický útok na pařížský klub Bataclan. Při něm 13. listopadu 2015 zahynulo 90 lidí.
Související
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Zabetonování Elysejského paláce: Macron chce rok před volbami ochránit Francii před výhrou Le Penové
Francie , Islámský stát (IS) , Věznice , Policie Francie , Michaël Chiolo
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 1 hodinou
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 2 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 2 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 3 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 4 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 4 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 4 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 5 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 6 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 6 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 7 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 8 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
včera
„Vítězství amerického lidu.“ Rozhodnutí soudu oslavují demokraté i republikáni
včera
Nejvyšší soud Spojených států zrušil Trumpova cla
včera
Může boj s extrémním počasím fungovat? Stačilo málo a nedaleký stát zachránil tisíce lidských životů
Krakov, který byl dlouhá léta přezdíván „hlavním městem smogu v Polsku“, se stal důkazem, že razantní politická rozhodnutí mohou zachraňovat životy. Podle aktuálního hodnocení odborníků z European Clean Air Centre vedl pokles hladiny sazí od roku 2013 k odvrácení téměř 6 000 předčasných úmrtí během uplynulého desetiletí. Klíčovým momentem bylo oznámení zákazu spalování uhlí a dřeva v domácnostech, který město začalo prosazovat už před více než deseti lety.
Zdroj: Libor Novák