Místopředseda německého Spolkového sněmu a liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Wolfgang Kubicki se domnívá, že velvyslanec USA v Berlíně by měl být odvolán a poslán domů. Důvodem rozhořčení opozičního politika je kritika, kterou americký velvyslanec Richard Grenell podrobil návrh německého rozpočtu na obranu.
Důvodem rozmíšky jsou německé výdaje na obranu, které zřejmě porostou pomaleji, než se očekávalo, a země tak nesplní svůj závazek Severoatlantické alianci vydávat na armádu 1,5 procenta hrubého domácího produktu do roku 2024.
V příštím roce má obranný rozpočet po malém navýšení dosáhnout 1,37 procenta HDP a později má navyšování výdajů na obranu spíše klesat. Státy NATO by přitom do roku 2024 měly na obranu vydávat alespoň dvě procenta HDP, což evropským spojencům často připomíná zejména americký prezident Donald Trump.
Podobná výzva se v pondělí objevila i na oficiálním twitterovém účtu amerického velvyslanectví ve spolkové republice. "Snižování už tak nepřijatelného závazku k vojenské připravenosti dává znepokojivý signál 28 spojencům Německa v NATO," uvedl Grenell.
Ambassador Grenell in @AP on #Germany’s defense #budget plans: “reducing its already unacceptable commitments to military readiness is a worrisome signal to Germany’s 28 #NATO allies.” https://t.co/MzLpaI6Bme
— US-Botschaft Berlin (@usbotschaft) 18. března 2019
Kubicki podle serveru Spiegel Online řekl, že Německo si nesmí nechat takové chování "z důvodu sebeúcty líbit". Agentuře AFP politik řekl, že "Richard Grenell by měl být okamžitě prohlášen za nežádoucí osobu".
Weil US-Botschafter #Grenell den deutschen Wehretat bemängelt hat, soll Außenminister #Maas ihn zur Person "non grata" erklären und ausweisen, fordert #FDP-Vize Wolfgang #Kubicki. https://t.co/4DO3lW1JJK? pic.twitter.com/VFR66bbovK
— Tagesspiegel (@Tagesspiegel) 19. března 2019
"Když někdo jakožto americký diplomat vystupuje jako vysoký komisař okupační mocnosti, musí poznat, že naše tolerance má své meze," prohlásil Kubicki.
Související
Evropa už nemá čas. Vlastními silami se na ruský útok připravit nestihne, varuje šéf německého letectva
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
Německo , Richard Grenell (diplomat) , diplomacie , FDP (Svobodná demoratická strana Německo)
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
před 2 hodinami
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
před 3 hodinami
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
před 4 hodinami
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
před 5 hodinami
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
před 7 hodinami
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
před 8 hodinami
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
před 9 hodinami
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno před 16 hodinami
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
včera
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
včera
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
včera
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
včera
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
včera
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
včera
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
včera
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
včera
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
včera
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
včera
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
včera
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
Nedělní finále mistrovství světa ve fotbale mezi Argentinou a Španělskem na MetLife Stadium v New Jersey je na nejlepší cestě stát se nejnákladnější sportovní událostí historie, co se týče cen lístků. Původní částky stanovené federací FIFA přitom už při spuštění prodeje šokovaly veřejnost, když nejlevnější místa na horní palubě vyšla na 4 210 dolarů a lístky blíže k hrací ploše stály 6 730 dolarů. Postupně je navíc organizátoři u nejvyšší kategorie zvýšili až na 10 990 dolarů.
Zdroj: Libor Novák