Občanství je vážná věc, a ne vstupenka do lunaparku, uzavřel za sebe debatu o občanství dětí migrantů italský ministr vnitra Matteo Salvini, napsal dnes italský list Il Giornale. Veřejnou diskusi na toto téma otevřeli dva chlapci, Egypťan Ramy a Maročan Adam, kteří přivolali pomoc z uneseného autobusu s 51 dětmi, který řidič, Ital původem ze Senegalu, minulý týden u Milána zapálil. Oba třináctiletí hoši se narodili v Itálii imigrantům, ale o občanství mohou požádat až v 18 letech. Zákon ius soli (právo místa), tedy právní zásadu, podle níž dítě nabývá státní občanství státu, kde se narodilo, se naposledy pokusila prosadit levicová Demokratická strana v roce 2017.
Třináctiletému Egypťanovi Ramymu se podařilo před únoscem ukrýt svůj mobilní telefon. Posléze předstíral, že se arabsky modlí a dal přitom vědět svému otci, co se děje. Své matce pak zavolal i Adam. Zalarmovaným policistům se podařilo autobus lokalizovat, upoutat pozornost řidiče a děti evakuovat zadními dveřmi.
Obou chlapců si od minulého týdne hojně všímají italská média, objevili se v televizi, kde prozradili, že v dospělosti chtějí k policii a do armády. Jejich rodiče veřejně požádali o to, aby jim bylo uděleno italské občanství.
"Případ ověřujeme. Teď musíme prostudovat dokumenty a pak to vyhodnotíme," řekl k případě Ramyho ihned po incidentu Salvini. Ramy ale v poskytovaných rozhovorech připomíná, že pomoc zavolal i jeho kamarád Adam a že občanství by si zasloužili všichni, kteří se v autobuse chovali statečně.
"O to se může pokusit, až ho zvolí do parlamentu. Prozatím si vystačíme s nynější podobou zákona o občanství," reagoval rázně Salvini, podle nějž se debata o ius solis v žádném případě otevírat nebude. Dnes totéž zopakoval před novináři a dodal, že se s Ramym rád setká mimo kamery.
Kritika se na ministra vnitra snesla zejména z levé strany politického spektra. "Nechci tyto věci zametat pod koberec, jak to dělají jiní - je to složitý problém. Salviniho odpověď 'nech se zvolit' mi nedává smysl. Je to způsob, jak z debaty utéct," myslí si milánský starosta Beppe Sala z Demokratické strany.
Podle deníku La Repubblica má v Itálii stejný problém jako Ramy a Adam milion dětí. Ve školách je to každý desátý, v těch mateřských a základních se jejich četnost zvyšuje. Nejvíce z nich pochází z Rumunska a Albánie.
Související
Salvini posílá Macrona se zbraní na Ukrajinu. Francie se důrazně ohradila
Patrioti získali Le Penovou i Salviniho, budou třetí největší frakcí
Matteo Salvini (Liga severu) , Milán , Itálie , uprchlíci
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě