Mayové zatím nebezpečí nehrozí. Nedůvěry dostat nemůže

Poslanci britské Konzervativní strany nadále nemohou až do prosince vyvolat nové vnitrostranické hlasování o vyslovení nedůvěry premiérce Therese Mayové. Britská média informovala, že vedení poslaneckého klubu konzervativců po dvou dnech debat ponechalo v platnosti pravidlo, podle něhož mezi dvěma takovými hlasováními musí uplynout 12 měsíců. Zákonodárci však od premiérky budou požadovat jasnější časový plán ohledně jejího odchodu z funkce.

Hlasování o odstavení Mayové z čela konzervativců na konci loňského roku vyvolalo euroskeptické křídlo strany nespokojené s tím, jaké podmínky brexitu dojednala s Evropskou unií. Premiérka však tento test ustála, když ji podpořilo 200 ze 317 konzervativních zákonodárců.

O předčasném odchodu ministerské předsedkyně z Downing Street se však nepřestalo spekulovat a v březnu Mayová ve snaze prosadit v parlamentu dohodu o brexitu slíbila, že pro vyjednávání o podobě budoucího vztahu Británie s EU přenechá své místo někomu jinému. Při pokračující patové situaci však zůstávají její plány nejasné. Pro některé poslance vládní strany je nepřijatelné, aby Mayová vedla kabinet i po letních prázdninách, a premiérčini odpůrci volali po možnosti předčasně hlasovat o jejím sesazení podruhé.

Vedení klubu sdružujícího nevládní poslance Konzervativní strany ale dnes oznámilo, že pravidla ohledně vyslovování nedůvěry stranickému lídrovi se měnit nebudou. Předseda klubu Graham Brady pouze uvedl, že se svými kolegy bude od premiérky požadovat jasnější představu o načasování jejího odchodu i za situace, že se nadále nebude dařit ratifikovat podmínky brexitu.

"Další puč nepuč," komentovala na twitteru rozhodnutí poslaneckého klubu hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Moderátor televize ITV Robert Peston nicméně považuje za další ponížení premiérky i skutečnost, že zákonodárci otevřeně volají po vytyčení harmonogramu jejího odchodu z čela vlády.

Tlak na šéfku britského kabinetu tak zřejmě nezeslábne, ačkoli poslanci za současné situace podle magazínu Politico nebudou mít až do prosince přímočarou možnost jejího sesazení. Vzhledem ke zprávám britských médií o průběhu jednání mezi vládou a opozičními labouristy se zároveň nerýsuje cesta k rychlému schválení brexitové dohody. "Změnilo se od začátku prázdnin něco?" ptá se na twitteru Kuenssbergová.

Mayová dříve slíbila, že při neúspěchu jednání s labouristy o kompromisní podobě brexitu nechá dolní komoru parlamentu hlasovat o několika návrzích, které by mohly proces britského odchodu z EU odblokovat. Nyní podle řady médií vláda zvažuje také předložení prováděcího zákona k brexitové dohodě, aniž by samotná dohoda byla předtím schválena. Tato strategie však vyvolává značné pochybnosti a pro Mayovou bude nyní velmi složité zabránit účasti Británie v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy