Femen opět útočí. Polonahé aktivistky vtrhly na akci španělské ultrapravice

Tři polonahé aktivistky z feministické organizace Femen dnes večer narušily předvolební shromáždění španělské ultrapravicové strany Vox v Madridu. Na prsou měly nápis "To není vlastenectví, to je fašismus". Informovala o tom agentura AP s tím, že ženy z pódia ihned odvedli pracovníci ochranky.

Strana Vox poslední dobou výrazně posílila a nyní jí volební průzkumy dávají šance zhruba na 30 křesel ve 350členném Kongresu poslanců. Do dolní komory parlamentu se tak nejspíš ultrapravicová strana dostane poprvé od pádu diktatury v roce 1975. V Senátu už má strana Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, jednoho zástupce díky loňským regionálním volbám v Andalusii.

Španělé půjdou v neděli už potřetí za necelé čtyři roky k parlamentním volbám. Odborníci se přitom obávají, že zřejmě opět žádná ze stran nezíská absolutní většinu poslaneckých mandátů. Povolební jednání tak budou podobně složitá jako po dvou předchozích hlasováních.

Favoritem jsou vládní socialisté, kteří se dostali k moci loni poté, co poslanci poprvé od pádu diktatury v roce 1975 vyslovili nedůvěru vládě. Kartami ale ještě mohou zamíchat nerozhodnutí voliči, jichž je podle průzkumů asi třetina.

Související

Vladimir Putin, ruský prezident

"Zastavte Putinovu válku!" Polonahé aktivistky řádily před sídlem Macrona

Dvě polonahé aktivistky dnes způsobily rozruch u sídla francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který odpoledne hostí summit "normandské čtyřky" ohledně konfliktu na východě Ukrajiny. Odhalené ženy s nápisy na těle vtrhly před novináře čekající u Elysejského paláce a křičely "Zastavte Putinovu válku!".

Více souvisejících

FEMEN Španělsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy