Rozruch v Kyjevě: Aktivistka Femen se svlékla donaha před polskou ambasádou

Aktivistka feministické skupiny Femen se dnes vysvlékla donaha před polským velvyslanectvím v Kyjevě. Protestovala tak proti nálezu ústavního soudu v sousední zemi, který prakticky znamená úplný zákaz potratů v Polsku. Uvedla to dnes agentura AFP, jejíž reportér byl na místě.

"Sestry, do zbraně!" vykřikovala mladá žena v polštině, než ji zadržela policie. Stejný nápis měla napsaný na nohou, zatímco na hrudi měla napsané anglické heslo "My body is my choice", které by se dalo volně přeložit jako "O svém těle si rozhoduji sama". Další akce solidarity ukrajinských aktivistek s Polkami mají následovat.

AFP připomněla, že v Polsku platí jedny z nejpřísnějších předpisů o potratech, zatímco Ukrajina se v tomto směru vyznačuje daleko liberálnější politikou, a tak je podle médií jednou z preferovaných destinací Polek, které si přejí podstoupit interrupci v cizině.

Vlna demonstrací vypukla v Polsku poté, co ústavní soud ve čtvrtek shledal, že přerušení těhotenství kvůli poškození plodu je v rozporu s ústavou. Nález, odpovídající přání vládnoucí strany konzervativních katolíků Právo a spravedlnost (PiS), znamená, že legální jsou už potraty kvůli ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Jiná aktivistka Femenu už v lednu 2018 demonstrovala polonahá také u českého velvyslanectví v Kyjevě. V den druhého kola prezidentských voleb v Česku protestovala proti současnému českému prezidentovi, kterého i nápisem na vlastním těle označovala za "kulhavou příšeru".

Miloš Zeman tehdy přes svého mluvčího vzkázal, že "na fanynky protikandidáta nereaguji". Jiná aktivistka Femen - slovy hnutí "sextremistka" - protestovala proti Zemanovi i při prvním kole voleb, a to přímo při prezidentově hlasování v Praze. Křičela tehdy, že Zeman je "děvkou" ruského prezidenta Vladimira Putina, a nápis stejného znění měla na svém obnaženém těle.

Související

Vladimir Putin, ruský prezident

"Zastavte Putinovu válku!" Polonahé aktivistky řádily před sídlem Macrona

Dvě polonahé aktivistky dnes způsobily rozruch u sídla francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který odpoledne hostí summit "normandské čtyřky" ohledně konfliktu na východě Ukrajiny. Odhalené ženy s nápisy na těle vtrhly před novináře čekající u Elysejského paláce a křičely "Zastavte Putinovu válku!".

Více souvisejících

FEMEN Kyjev Ukrajina potraty Polsko ženy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy