Aktivistky Femen se převlékly za zombie, v Paříži protestovaly proti vraždám žen

Stovka aktivistek z feministického hnutí Femen dnes v Paříži poklidně protestovala proti vraždám žen, které zabili jejich manželé či partneři, včetně těch bývalých. Informovala o tom agentura AFP. Polonahé aktivistky se pomazaly hlínou a těle měly bílým písmem napsaná hesla.

Na montparnasském hřbitově poklekly s kartony ve tvaru náhrobních kamenů, na nichž byla jména a věk 114 žen, které od počátku roku ve Francii zemřely rukou chotě nebo druha. Femen apeluje na vládu, aby ve věci domácího násilí činila víc, napsal list Le Figaro.

Jeden z ústředních sloganů protestního průvodu zněl "Jsou více slyšet jako mrtvé, než když žily". Na twitteru ho umístila spolu s informacemi o protestu vůdkyně Femen Inna Ševčenková.

« PLUS ÉCOUTÉES MORTES QUE VIVANTES »114 femmes en cortège calme, déterminées à se faire entendre, ces femmes assassinées sont revenues pour protéger celles qui sont encore vivantes. #JeNeVoulaisPasMourir #pasunedeplus #femen pic.twitter.com/jYTMUC5GZl

— inna shevchenko (@femeninna) October 5, 2019

"Nechtěla jsem zemřít", "Opustila jsem ho, a tak mě zabil", "Už ani o jednu více", "Vážně mě berou, až když jsem mrtvá", měly napsáno na těle další aktivistky nalíčené jako zombie.

Hnutí Femen chce apelovat na "současnou moc", vysvětlila jedna z aktivistek v prohlášení. "Připomínáme, že většina těchto žen byla před svou vraždou obětí domácího násilí a že občanskou společnost, policii i právní orgány upozorňovaly na výhrůžky, kterým čelily," dodala.

Francouzská vláda 3. září slíbila, že zesílí boj proti domácímu násilí a zlepší podporu jeho obětí. Ze státního rozpočtu například uvolní pět milionů eur (128,6 milionu Kč), díky kterým má od příštího roku vzniknout 1000 nových míst v azylových domech a dalších ubytovnách pro týrané ženy.

"Nyní je nejdůležitější začít ženám naslouchat, " řekla novinářům Ševčenková. "Chceme, aby mobilizace ze strany vlády, soudců a policistů zesílila. Každá z nás je potenciální obětí domácího násilí," zdůraznila.

V roce 2018 ve Francii podle ministerstva vnitra zemřelo 121 žen pod rukama svých manželů nebo partnerů, včetně těch bývalých.

Související

Vladimir Putin, ruský prezident

"Zastavte Putinovu válku!" Polonahé aktivistky řádily před sídlem Macrona

Dvě polonahé aktivistky dnes způsobily rozruch u sídla francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který odpoledne hostí summit "normandské čtyřky" ohledně konfliktu na východě Ukrajiny. Odhalené ženy s nápisy na těle vtrhly před novináře čekající u Elysejského paláce a křičely "Zastavte Putinovu válku!".

Více souvisejících

FEMEN Paříž ženy Francie domácí násilí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy