Předčasné volby v Itálii? Drtivé vítězství Salviniho může změnit hru

Předseda italské euroskeptické Ligy severu, Matteo Salvini, slaví ve volbách do Evropského parlamentu drtivé vítězství. Se svými 34,3 % hlasů přeskočil i svého vládního koaličního spojence, populistické Hnutí pěti hvězd. Podle magazínu Politico by úspěch mohl mít za následek předčasné volby.

Hnutí pěti hvězd skončilo v Evropském parlamentu třetí s 17%. Stejný výsledek měla Liga severu v posledních parlamentních volbách, ve kterých Hnutí pěti hvězd vyhrálo s 32%.

Výsledky tak naznačují dlouhodobě pozorovaný trend, kdy na sociálních sítích velmi aktivní ministr vnitra Salvini mediálně zcela převyšuje všechny své ostatní kolegy z vlády. Průzkumy ukazují, že Liga severu díky tomu poměrně výrazně posiluje, zatímco Hnutí pěti hvězd klesá.

Salvini nepochybně využije výsledků k většímu tlaku na prosazení svých politických cílů jako je větší nezávislost bohatších severních regionů, kde má Salvini volební základnu či snížení daní. Předseda Hnutí pěti hvězd, Luigi Di Maio, si postěžoval, že jeho voliči z chudších jižních oblastí, kde Hnutí volební základnu, nedorazili do voleb v dostatečném počtu.

Hnutí a Liga spolu vedly tvrdý předvolební boj. Di Maio, ministr ekonomického rozvoje, např. osočil Salviniho za „nezodpovědné“ slova poté, co Salvini naznačil, že by Itálie mohla porušit fiskální pravidla EU a zvýšit veřejný dluh Itálie s cílem posílit zaměstnanost. Evropská komise by příští týden mohla podat návrh na zahájení disciplinárního řízení s Itálií. Itálie má nyní dluh 132% HDP, podle rozpočtových pravidel EU by měly členské země udržovat dluh pod 60 procenty HDP.

Italští politologové už před evropskými volbami spekulovaly, že Salvini bude chtít vyvolat politickou krizi a docílit tak předčasných voleb, ve kterých by využil vzrůstající popularity. Podle zdrojů Politica po evropských volbách je v rámci strany skutečně na Salviniho vyvíjen tlak, aby uskutečnil předčasné volby.

„ Salvini je pod velkým tlakem mnoha z nás, abychom vytáhli zástrčku z tohoto nefunkčního spojenectví s Hnutím pěti hvězd. Ale ještě si to nerozmyslel, protože nechce riskovat, že by mohl poškodit svůj volební potenciál v obecných volbách tím, že by se do nich pustil příliš brzo,“ řekl jeden výše postavený člen Ligy magazínu Politico.

Podle politologů oslovených italskou mutací serveru Local skutečně by si Salvini svoláním předčasných voleb skutečně mohl uškodit. Vláda je poměrně populární a voliči by tedy nepříznivě vnímali to, co by považovali za politické, oportunistické manévrování. Navíc je na prezidentovi, nikoliv parlamentu, zda-li vypíše nové generální volby. A italský prezident Sergio Mattarella se nezdá z jeho předchozích vyjádření být fanouškem Salviniho agresivní politiky.

Sám Salvini se po volbách pokusil uklidnit zjitřenou politickou atmosféru mezi Ligou a jejím koaličním partnerem. „ Spojenci v naší vládě jsou mí přátelé a od zítřka se musíme vrátit a pracovat v klidu, snížit tón,“ řekl Salvini po výsledku novinářům s tím, že jeho hlavním nepřítelem je středově-levicová Demokratická strana, která v evropských volbách skončila druhá s 23,5% hlasů.

Související

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Liga Severu (Itálie) Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Itálie

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy