Předčasné volby v Itálii? Drtivé vítězství Salviniho může změnit hru

Předseda italské euroskeptické Ligy severu, Matteo Salvini, slaví ve volbách do Evropského parlamentu drtivé vítězství. Se svými 34,3 % hlasů přeskočil i svého vládního koaličního spojence, populistické Hnutí pěti hvězd. Podle magazínu Politico by úspěch mohl mít za následek předčasné volby.

Hnutí pěti hvězd skončilo v Evropském parlamentu třetí s 17%. Stejný výsledek měla Liga severu v posledních parlamentních volbách, ve kterých Hnutí pěti hvězd vyhrálo s 32%.

Výsledky tak naznačují dlouhodobě pozorovaný trend, kdy na sociálních sítích velmi aktivní ministr vnitra Salvini mediálně zcela převyšuje všechny své ostatní kolegy z vlády. Průzkumy ukazují, že Liga severu díky tomu poměrně výrazně posiluje, zatímco Hnutí pěti hvězd klesá.

Salvini nepochybně využije výsledků k většímu tlaku na prosazení svých politických cílů jako je větší nezávislost bohatších severních regionů, kde má Salvini volební základnu či snížení daní. Předseda Hnutí pěti hvězd, Luigi Di Maio, si postěžoval, že jeho voliči z chudších jižních oblastí, kde Hnutí volební základnu, nedorazili do voleb v dostatečném počtu.

Hnutí a Liga spolu vedly tvrdý předvolební boj. Di Maio, ministr ekonomického rozvoje, např. osočil Salviniho za „nezodpovědné“ slova poté, co Salvini naznačil, že by Itálie mohla porušit fiskální pravidla EU a zvýšit veřejný dluh Itálie s cílem posílit zaměstnanost. Evropská komise by příští týden mohla podat návrh na zahájení disciplinárního řízení s Itálií. Itálie má nyní dluh 132% HDP, podle rozpočtových pravidel EU by měly členské země udržovat dluh pod 60 procenty HDP.

Italští politologové už před evropskými volbami spekulovaly, že Salvini bude chtít vyvolat politickou krizi a docílit tak předčasných voleb, ve kterých by využil vzrůstající popularity. Podle zdrojů Politica po evropských volbách je v rámci strany skutečně na Salviniho vyvíjen tlak, aby uskutečnil předčasné volby.

„ Salvini je pod velkým tlakem mnoha z nás, abychom vytáhli zástrčku z tohoto nefunkčního spojenectví s Hnutím pěti hvězd. Ale ještě si to nerozmyslel, protože nechce riskovat, že by mohl poškodit svůj volební potenciál v obecných volbách tím, že by se do nich pustil příliš brzo,“ řekl jeden výše postavený člen Ligy magazínu Politico.

Podle politologů oslovených italskou mutací serveru Local skutečně by si Salvini svoláním předčasných voleb skutečně mohl uškodit. Vláda je poměrně populární a voliči by tedy nepříznivě vnímali to, co by považovali za politické, oportunistické manévrování. Navíc je na prezidentovi, nikoliv parlamentu, zda-li vypíše nové generální volby. A italský prezident Sergio Mattarella se nezdá z jeho předchozích vyjádření být fanouškem Salviniho agresivní politiky.

Sám Salvini se po volbách pokusil uklidnit zjitřenou politickou atmosféru mezi Ligou a jejím koaličním partnerem. „ Spojenci v naší vládě jsou mí přátelé a od zítřka se musíme vrátit a pracovat v klidu, snížit tón,“ řekl Salvini po výsledku novinářům s tím, že jeho hlavním nepřítelem je středově-levicová Demokratická strana, která v evropských volbách skončila druhá s 23,5% hlasů.

Související

Matteo Salvini (Liga severu)

Salvini a Berlusconi, odmítli, že by o pádu kabinetu Draghiho jednali s Ruskem

Lídři dvou italských pravicových stran, Matteo Salvini a bývalý premiér Silvio Berlusconi, odmítli, že by o pádu kabinetu premiéra Maria Draghiho jednali se zástupci ruského velvyslanectví v Římě. O kontaktech pravicových stran Liga a Vzhůru Itálie s ruským velvyslanectvím psaly dnes a ve čtvrtek deníky La Stampa a La Repubblica. Prošetření role, kterou mohla sehrát Moskva v rozpadu vládní koalice, žádají středolevicové síly, napsala dnes agentura EFE.
Řím, ilustrační fotografie.

V Itálii začaly místní volby, rozhodnou i o novém vedení Říma

V Itálii dnes začaly volby, v nichž se rozhodne o zastupitelstvech více než 1100 měst, včetně Říma, Milána, Neapole či Turína. Konají se též regionální volby v Kalábrii. S napětím je sledováno mimo jiné hlasování v italské metropoli, kde současná starostka Virginia Raggiová zřejmě nepostoupí do druhého kola.

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Liga Severu (Itálie) Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Itálie

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Firma exprezidenta Trumpa byla shledána vinnou z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko připraví plán zpřístupnění cest zavřených po požáru

Správa národního parku České Švýcarsko připraví do konce letošního roku harmonogram prací na postupném zpřístupnění cest zavřených pro turisty po letním rozsáhlém požáru. Ministerstvo pro životní prostředí se bude snažit zrychlit práce na geologickém průzkumu území, které oheň zasáhl. Novinářům to po dnešním setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku a novým ředitelem správy parku Petrem Křížem řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na dnešní schůzku přizval kandidáta na nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).

včera

Armáda

Polsko lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy Patriot

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot. Polsko bude nyní jednat s Německem o jejich rozmístění na svém území, uvedl dnes Blaszczak na twitteru. To byl původní plán Berlína.

včera

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Kyjev provedl útok hluboko na ruském území. Zaskočil celý svět, píše prestižní deník

Drony, které v pondělí zasáhly dvě ruská armádní letiště v Saratovské a Rjazaňské oblasti, letěly z Ukrajiny, sdělil deníku The New York Times (NYT) nejmenovaný vysoce postavený ukrajinský činitel. Ukrajina přešla k útokům na cíle v hloubi Ruska, ve vzdálenosti okolo 500 kilometrů od svého území, a mění tak geografii války, podotkl list. V úterý k tomu pravděpodobně použila upravené drony Tupolev Tu-141 sovětské výroby, uvádí shodně několik médií včetně agentury AFP nebo ruských zdrojů. Tyto bezpilotní letouny jsou schopny urazit vzdálenost až okolo 1000 kilometrů.

včera

Pieta k uctění památky zavražděných při teroristickém útoku v Nice.

Francie navrhuje tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli zapojeni do teroristického útoku v Nice

Francouzská prokuratura dnes u soudu navrhla tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli do různé míry zapojeni do teroristického útoku v Nice. Při něm v roce 2016 zemřelo 86 lidí. Pro tři hlavní obžalované žádá shodně patnáctiletý trest, obvinění z terorismu ale prokuratura překvapivě vznesla jen vůči dvěma z nich, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Na Putina se obrací regionální opoziční politici, žádají konec mobilizace

Opoziční představitelé pěti ruských regionálních zastupitelstev vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby vydal dekret, jenž formálně ukončí částečnou mobilizaci. Tu šéf Kremlu vyhlásil v září, aby posílil invazní ruská vojska na Ukrajině. Regionální politici tvrdí, že bez příslušného prezidentského výnosu vzniká v zemi právní nejistota, je možné povolávat další Rusy do armády a velitelům to umožňuje odepřít svým podřízeným propuštění ze služby, napsala dnes agentura Reuters.

včera

Ropa, ilustrační fotografie

Rusko zvažuje stanovení minimální ceny pro prodej ropy v cizině

Moskva zvažuje, že jako odpověď na dohodu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 o zavedení cenového stropu na ruskou ropu stanoví minimální cenu pro prodej své ropy v zahraničí. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Moskva podle zdrojů zvažuje stanovení "cenové podlahy", tedy fixní minimální ceny za jeden barel, nebo maximální slevy oproti cenám na světovém trhu.

včera

Kosmická loď Orion

Kosmická loď Orion se podruhé přiblížila k Měsíci a vrací se domů

Kosmická loď Orion v pondělí proletěla necelých 130 kilometrů nad povrchem Měsíce nad jeho odvrácenou stranou, bylo to druhé přiblížení. Během svého posledního velkého manévru Orion zapnul na tři a půl minuty hlavní motor, využil gravitace zemské družice a zahájil návrat k Zemi. 

Aktualizováno včera

Silnice v zimě, ilustrační fotografie

Počasí způsobilo v Česku kalamitu. Sníh zastavil vlaky i auta, lidé byli bez proudu

Mokrý sníh dnes od rána komplikoval dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky elektřiny. Největší problémy byly na jihu Čech a na Vysočině. Dopoledne policie uzavřela zhruba na hodinu dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy, kvůli uvízlým kamionům se tam vytvořily dlouhé kolony. V Libereckém kraji byla kvůli sněžení zavřená pro nákladní vozy silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Na jihu Čech a částečně na Vysočině zůstává večer bez elektřiny 4600 odběrných míst. 

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Metě hrozí nová vysoká pokuta za obcházení evropských předpisů

Americké internetové společnosti Meta hrozí nová vysoká pokuta od unijních úřadů. Podle agentury AFP to vyplývá z dnešních tří závazných rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS). Asociace na ochranu soukromí Noyb, která za třemi stížnostmi stojí, firmu obviňuje z obcházení evropských předpisů.

Aktualizováno včera

PPF

PPF se propadla do ztráty, v pololetí činila 7,73 miliardy korun

Skupina PPF vykázala v 1. pololetí letošního roku ztrátu 318 milionů eur (7,73 miliardy Kč), když o rok dříve měla zisk 188 milionů eur (4,57 miliardy Kč). PPF o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Letošní ztrátu podle ní způsobily zejména náklady v souvislosti s odchodem z ruského bankovního trhu.

Aktualizováno včera

včera

Motiv smrtelného napadení školaček v Německu je stále nejasný

Po pondělním napadení dvou školaček, z nichž jedna útok nepřežila, se agresor z Eritreje k případu, který otřásl jihoněmeckým Illerkirchbergem, nevyjádřil. Muž využil svého práva nevypovídat, uvedl dnes mluvčí příslušného státního zastupitelství. Sedmadvacetiletý podezřelý dosud u úřadů nemá žádný záznam v souvislosti s násilnými činy.

Zdroj: ČTK

Další zprávy