Bývalý německý ošetřovatel Niels Högel, který podle obžaloby zavraždil kolem 100 lidí, se dnes u soudu v Oldenburgu na severozápadě Německa za své činy omluvil. Jeho advokátka Ulrike Baumannová v závěrečné řeči připustila, že se dvaačtyřicetiletý muž řady zločinů dopustil, ve 31 případech ale požaduje zproštění obžaloby. Je přesvědčena, že v nich nelze prokázat Högelovu vinu. Rozsudek vynese soud ve čtvrtek. Podobný případ je známý i z České republiky.
"Každému jednomu z vás se chci upřímně omluvit za to, co jsem vám za ta léta způsobil," řekl Högel pozůstalým obětí. Dodal, že během procesu si uvědomil, kolik nekonečného smutku svými hroznými činy způsobil. V každém okamžiku života ho teď prý doprovází stud a lítost.
"Ani my, ani pan Högel nepopíráme, že je v mnoha případech pachatelem. Přesto může být odsouzen jen za činy, které spáchal, a nikoliv za činy, které mohl spáchat," zdůraznila dnes Högelova právnička. V závěrečné řeči hovořila o 55 vraždách a 14 pokusech o vraždu, za kterými její mandant stojí.
Högel vraždil podle obžaloby na klinice v Oldenburgu, kde pracoval od června 1999 do října 2002, a také v nemocnici v nedalekém Delmenhorstu, kde působil mezi prosincem 2002 a červencem 2005. V Oldenburgu měl podle původního názoru vyšetřovatelů na svědomí 36 životů, v Delmenhorstu dalších 64. Během procesu se ale podle státního zastupitelství ukázalo, že u tří vražd se vina ošetřovatele nedá prokázat.
Högel sám se u soudu přiznal ke 43 vraždám, dalších pět výslovně popřel. Na zbylé případy si nepamatuje, nevyloučil ale, že i v nich zabíjel.
Ošetřovatel pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti. Oživit se mu je ale často nepodařilo. Některé pacienty přitom oživoval během jedné noci i několikrát.
Podle některých pozorovatelů je možné, že ošetřovatel zavraždil mnohem více než 100 lidí. Například v Delmenhorstu mezi březnem 2003 a červnem 2005 dramaticky vzrostl počet pacientů umírajících na jednotce intenzivní péče: místo zhruba 200, kteří by za běžných okolností v takto dlouhém období zemřeli, jich o život přišlo 411. U řady z nich ale už nebylo exhumací možné přezkoumat, proč přesně zemřeli, protože je jejich příbuzní po smrti nechali zpopelnit.
Högel byl v podobných případech poprvé odsouzen na konci roku 2006, kdy za pokus o vraždu dostal několikaletý trest vězení. V roce 2015 pak byl mimo jiné za dvojici vražd odsouzen na doživotí. Ani v současném procesu nepočítá obžaloba ani obhajoba s jiným trestem.
V České republice byl v únoru 2008 na doživotí za sérii vražd odsouzen bývalý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě Petr Zelenka. Ten podáním léku heparin připravil na oddělení ARO o život sedm pacientů a dalších deset se zavraždit pokusil.
Související
Nejhorší sériový vrah v poválečném Německu si trest odpyká, soud zamítl odvolání
Sériový vrah pacientů Högel odmítá doživotní trest, podal dovolání
Niels Högel (ošetřovatel-vrah) , Německo , Vražda , pacienti , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
před 2 hodinami
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
před 4 hodinami
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
před 5 hodinami
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
před 5 hodinami
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
před 6 hodinami
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
před 7 hodinami
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
před 8 hodinami
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
před 9 hodinami
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
před 9 hodinami
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
před 10 hodinami
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 10 hodinami
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 11 hodinami
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 12 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
Jedna z českých vysokých škol bude mít nové nejvyšší vedení. Prezident Petr Pavel v úterý vyhověl návrhu akademického senátu a odvolal rektorku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Barbaru Marii Willi. Ve funkci byla teprve od ledna.
Zdroj: Jan Hrabě