Itálie udeřila na kapitánku lodi Sea-Watch s uprchlíky, je vyšetřována pro pašeráctví

Italská prokuratura dnes zahájila vyšetřování německé kapitánky lodi Sea-Watch 3 Caroly Racketeové, která ve středu se 42 migranty na palubě nepovoleně vplula do italských vod poblíž ostrova Lampedusa. Bude čelit obvinění z pašeráctví, informovala agentura Reuters. Pokračuje tím patová situace kolem plavidla, které italské úřady již více než dva týdny odmítají vpustit do přístavu.

Racketeová (31), která se v italských médiích stala symbolem odporu proti politice zavřených přístavů ministra vnitra Mattea Salviniho, sdělila, že o vyšetřování informována nebyla. Podle agentury DPA také řekla, že situace na lodi je napjatá, ale že jí bylo řečeno, že řešení situace se již blíží.

V noci na dnešek kvůli špatnému zdravotnímu stavu loď opustili dva migranti. Na twitteru o tom informovala organizace Sea-Watch International, podle níž jsou lidé na palubě na pokraji naprostého vyčerpání.

? After being left alone in a state of necessity, inside Italian waters for over 24 hours, #SeaWatch3 started closing in on the port of #Lampedusa, at around 3pm. Under this renewed pressure we were finally told a few minutes ago: "The situation's probably getting unlocked." pic.twitter.com/rpC0iawzh7

— Sea-Watch International (@seawatch_intl) 27. června 2019

Evakuováni na pevninu byl podle agentury APA 19letý muž se silnými bolestmi a jeho nezletilý bratr. "Nemůžeme čekat, až bude každý potřebovat urgentní zdravotní pomoc, aby Evropa uznala jejich základní práva," řekla Racketeová s tím, že Itálie a EU nechala migranty napospas osudu.

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 11 z nich, zejména dětem a těhotným ženám.

Racketeová ve středu vplula do italských vod, ač jí hrozí pokuta až 50.000 eur (asi 1,3 milionu korun) i trest až 15letého vězení za pašeráctví. Svůj krok zdůvodnila tím, že migranti na palubě jsou již zcela vyčerpaní. Policejní člun ji ale přiměl znovu loď zastavit. Na plavidle strávilo noc na dnešek několik italských poslanců za levicovou Demokratickou stranu (PD), kteří na něj ve čtvrtek dorazili na nafukovacích člunech.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který přísnou protiimigrační politiku prosazuje od loňského nástupu do úřadu, ve čtvrtek prohlásil, že je pro zabavení lodi a zatčení její posádky. Řekl rovněž, že očekává, že takto rozhodne i italský soud. Racketeovou a její posádku označil za "piráty", kteří pomáhají zločineckým gangům pašovat Afričany do Evropy. Migranti podle Reuters často vyrážejí z Libye v naději, že budou na moři zachráněni a převezeni do nedaleké Itálie.

Salvini rovněž prohlásil, že povolení zakotvit v italském přístavu vydá teprve tehdy, když se další evropské země zavážou uprchlíky převzít. Podle italského premiéra Giuseppe Conteho je několik evropských zemí svolných migranty z lodi přijmout. "Tři nebo čtyři země jsou ochotny migranty přijmout. Připravuje se přerozdělovací proces," řekl dnes Conte na summitu zemí G20 v japonské Ósace. S nabídkou na převzetí migrantů již předminulý týden přišlo 50 německých měst a obcí.

Požádána o komentář ke kritice své osoby ze strany Salviniho Racketeová odpověděla stroze: "Upřímně, komentáře jsem nečetla, opravdu nemám čas. Musím se starat o 40 lidí. Ať si Salvini stoupne do fronty."

Související

Více souvisejících

Sea Watch Itálie uprchlíci Carola Racketeová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy