Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) během jednání, která předcházela volbě předsedy Evropské komise nedal dopustit na spolupráci se zeměmi V4, zejména s Polskem a Maďarskem. Ovšem realita hlasování jeho europoslanců je úplně jiná, jak upozornil Alexandr Vondra (ODS).
Médiím Andrej Babiš opakovaně vyprávěl o nutnosti spolupráce zemí Visegrádu v evropské unii, jelikož jiné země nehájí tak dobře naše zájmy.
Během zasedání nového Evropského parlamentu, kdy se ustanovují nové funkce ve vedení sněmu a v jeho výborech, však europoslanci za ANO nepodpořili ani jednoho z kandidátu strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ani nikoho z polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslava Kaczyńského.
"Babiš doma chválí maďarskou a polskou vládu, zatímco jeho 6 europoslanců dnes vetovalo v Macronově frakci všechny nominace lidí z PiS a FIDESZ (v přímém rozporu s tradicí poměrného zastoupení ve vedení výborů v EP)," okomentoval poslední hlasování europarlamentu Alexandr Vondra.
Babiš doma chválí maďarskou a polskou vladu, zatímco jeho 6 europoslancu dnes vetovalo v Macronove frakci všechny nominace lidí z PiS a FIDESZ (v přímém rozporu s tradicí poměrného zastoupení ve vedení výborů v EP).
— Alexandr Vondra (@AlexandrVondra) July 10, 2019
Poslanci Evropského parlamentu za hnutí ANO, tak podporují mnohem více politiku frakce ALDE, jejíž jsou součástí europoslanci jsou a která je pod silným vlivem francouzských zástupců ze strany En Marche! Emanuela Macrona.
Alexandr Vondra se stal nově zvoleným evropským poslance díky kroužkování, jelikož na kandidátce ODS okupoval až 15. místo.
Související
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
Andrej Babiš , evropský parlament , visegradská čtyřka , Jaroslaw Kaczyński , hnutí En Marche! (Vpřed!)
Aktuálně se děje
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
včera
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
včera
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
včera
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
včera
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
včera
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
29. června 2026 21:01
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
29. června 2026 19:44
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno 29. června 2026 19:15
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Způsob, jakým se vláda staví k účasti prezidenta na nadcházejícím summitu NATO v Turecku, je podle Petra Pavla v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Hlava státu zdůraznila, že soud uložil kabinetu nejen povinnost zřídit potřebnou akreditaci, ale také se zdržet jakéhokoli jednání, které by účast prezidenta a jeho doprovodu bránilo nebo ji ztěžovalo.
Zdroj: Libor Novák