evropský parlament

Evropská unie, ilustrační fotografie. Původní zpráva

PŘEHLED: Česko čekají eurovolby. Politické strany řekly, co chtějí z Bruselu změnit

Občané Evropské unie si mezi 7. a 8. červnem letošního roku vyberou složení Evropského parlamentu pro příštích pět let. Česká republika je jedinou zemí, kde se volby konají ve dvou dnech. Kandidovat bude řada politických stran a hnutí. EuroZprávy.cz s žádostí o komentář k tomu, čeho chtějí jejich kandidáti dosáhnout, oslovily strany vládní i opoziční. Na dotazy zaslané prostřednictvím e-mailu neodpověděly strany ANO, SPD, SOCDEM a STAN. 
Sídlo Evropského parlamentu

Nebezpečí nadcházejících eurovoleb? Sílí podpora protievropských stran

Evropský parlament (EP) po červnových eurovolbách může zaznamenat výrazné změny ve složení po nárůstu popularity protievropských populistických pravicových stran a značném poklesu podpory pro tradiční politické rodiny lidovců, socialistů a liberálů. Vyplývá to z prognóz, které si objednala Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR).
Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku

Borrell se bojí vzestupu populistů v eurovolbách v příštím roce

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell má obavy ze vzestupu populistů v eurovolbách v příštím roce. Hlasování může být podobně osudové jako prezidentská volba v USA, řekl Borrelll v rozhovoru pro britský deník Guardian. 
Miroslav Kalousek

Kalousek se europoslancem nestane. TOP 09 ho vyzvala k jiné kandidatuře

TOP 09 rozhodla o tom, kdo za ni bude v rámci volební koalice Spolu usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Veřejnost řešila zejména možnou nominaci exministra financí Miroslava Kalouska. Bývalý poslanec nakonec mezi kandidáty chybí. Strana mu ale naznačila, že by měl zvážit jinou kandidaturu. 
TikTok

Sociální sítě cílí na falešné účty. Do obrany voleb na Slovensku a eurovoleb se zapojil i TikTok

Velké technologické firmy se zapojují do boje proti ruskému vlivu napříč sociálními sítěmi. Panují velké obavy z vměšování Moskvy do záležitostí nejen Slovenska, ale celé Evropské unie. Tu příští rok čekají volby do Evropského parlamentu. Zatímco Meta odstranila přes miliardu falešných účtů, zapojil se i čínský TikTok, na kterém skončilo téměř 6 milionů takových. 
Danuše Nerudová

Nerudová pokračuje v politice, bude kandidovat v eurovolbách

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová bude pokračovat v politické kariéře. Za vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční v příštím roce. STAN v nich obhajuje tři mandáty.
Dita Charanzová (ANO)

Europoslankyně se rozcházejí s ANO. Zvláštní, že až po devíti letech, říká Richterová pro EZ

Europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová a Martina Dlabajová nebudou příští rok kandidovat ve volbách do této zákonodárné instituce EU. Zatímco Dlabajová byla v kritice politiky hnutí zdrženlivá, Charanzové se nelíbí „národovecký a konzervativní kurz“. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová pro EuroZprávy.cz zmínila, že jí takovýto zlom po táhlých kauzách šéfa hnutí Andreje Babiše překvapuje. 

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

Rekordní prodeje dálničních známek. Ve čtvrtek se jich prodalo přes 200 tisíc

Prodej dálničních známek dosáhl za jeden den historického rekordu. Před úpravou cen bylo ve čtvrtek 29. února 2024 uhrazeno celkem 219 tisíc e-známek v hodnotě 316 milionů korun. Nejvíce úhrad dálničního poplatku proběhlo v dopoledních hodinách, informovalo ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy