Hnutí ANO jako vítěz nedávných evropských voleb v Česku založí v Evropském parlamentu novou frakci, která bude vystupovat proti migraci a prosazovat úpravy Green Dealu. Uvedl to expremiér Andrej Babiš ve čtvrtek na sociální síti Instagram.
"V Evropském parlamentu založíme novou frakci proti migraci a za změnu Green Dealu. Brzy se dozvíte víc," napsal Babiš. Ve vysílání CNN Prima News pak upřesnil, že v programu nového uskupení by měly být řešeny i otázky suverenity a bezpečnosti.
Expremiér zatím nechtěl prozradit, s kým nejsilnější opoziční hnutí v Česku frakci utvoří. "Řekneme to, myslím si, v pondělí. Uvidíme, kolik europoslanců se nám podaří přesvědčit," vysvětlil.
ANO oznámilo minulý týden na tiskové konferenci, že odchází z liberální frakce Renew Europe i z Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Zdůvodnilo to tím, že nemohlo prosazovat volební program, s nímž šlo do eurovoleb.
"Chtěli jsme prosadit náš program. Jsme bohatá nevěsta, druzí za Macronem. Nepodařilo se, tak jsme odešli," zopakoval dnes Babiš v televizním vysílání.
ANO získalo v červnových evropských volbách 26,14 procenta hlasů a sedm mandátů, což je o jeden více než minule. Koalice Spolu má 22,2 procent hlasů a bude mít šest europoslanců, což je o dva méně než dosud. Přísaha a Motoristé získali s 10,26 procenty hlasů dva mandáty a koalice Stačilo!, vedená KSČM, získala 9,56 procent hlasů a také dva mandáty, což je dvojnásobek oproti minulým volbám. Starostové si letos zdvojnásobili počet mandátů na dva se ziskem 8,7 procent hlasů, zatímco Piráti budou mít se ziskem 6,2 procent hlasů místo tří pouze jednoho europoslance. SPD s Trikolorou udrželo jeden mandát z původních dvou.
Související
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
Andrej Babiš , hnutí ANO , evropský parlament
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 1 hodinou
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 2 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 3 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 3 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 4 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 5 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 6 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
Premiér Andrej Babiš se na středečním jednání Poslanecké sněmovny osobně vložil do řešení krizové situace českých občanů, kteří kvůli eskalaci konfliktu na Blízkém východě uvízli v zahraničí. V emotivním a podle některých přítomných poněkud zmatečném projevu kritizoval přístup komerčních aerolinek a snažil se přímo z řečniště koordinovat záchranné lety.
Zdroj: Libor Novák