Hnutí ANO opustí liberální frakci Renew Europe a ALDE

Hnutí ANO opustí liberální frakci Renew Europe v Evropském parlamentu (EP) a také Alianci liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), oznámil v pátek na tiskové konferenci předseda hnutí Andrej Babiš.

Podle Babiše mají Renew i ALDE v mnoha otázkách odlišné názory. Obzvláště zdůraznil nesouhlas s Evropskou zelenou dohodou (Green Deal), kterou považuje za škodlivou pro evropský průmysl a zemědělství a negativně ovlivňující občany EU. Renew a ALDE podle něj nechtějí provést revizi této dohody v souladu s požadavky ANO. "Část frakce chce dokonce přitvrdit v tom zeleném šílenství," řekl Babiš.

Bývalý premiér také zmínil rozpory ohledně posilování pravomocí Evropské unie, zrušení práva veta a zavedení nadnárodních kandidátek ve volbách do EP, což ANO nepodporuje.

Babiš nedokázal říci, do které frakce by se hnutí ANO, se svými sedmi nově zvolenými europoslanci, mohlo připojit.

ANO nyní jedná v EP o možném členství v jiné frakci, a rozhodne se během příštích dvou týdnů, sdělil Babiš. Vstup do konzervativní pravicové frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) podle něj není řešením.

Jednání o členství a možném vytvoření nových politických skupin v EP mohou pokračovat až do první plenární schůze ve Štrasburku, která se bude konat 16. - 19. července, uvádí stránky EP.

Podle posledních údajů měla frakce Renew v Evropském parlamentu 81 poslanců, nyní bude mít o sedm členů méně. 

Související

Více souvisejících

Hnutí ANO Andrej Babiš evropský parlament

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy