GLOSA | Události Petra Nutila: Evropský masakr dieselovou pilou

Milí moji, týden uplynul, emoce se zklidnily a my se podíváme s odstupem na výsledky evropských voleb v České republice 2024. Je to, upozorňuji předem citlivé duše našich čtenářů, místy dost smutný pohled. 

ANO 2011 (26,14%)

Babišova parta ukázala holdingové zuby a opět se ocitla v čele peletonu. Nemůžu si pomoct, ale Andrej Babiš a jeho tým jsou jako ty nevyhnutelné zácpy na D1 – ať se snažíte, jak chcete, vždycky tam někde budou. No a teď se s více než 26 % hlasů opět ukázalo, že permanentně nadávat úplně na všechno, slibovat nesplnitelné a tvářit se, že lusknutím prstu snesete každému modré z nebe je poměrně slušný recept na úspěch. 

Ano, v naší zemi jsou stále ještě lidé, na něž funguje představa, že lze řídit stát jako firmu, přestože nedávná historie dokázala, že v reálu jde o spíš řízení autodromu na pouti. Ale co, hlavně že se kola točí, že?

SPOLU  (22,27 %)

SPOLU, tedy koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, skončila nad 22 %. Což není vlastně vůbec špatný výsledek na to, že tyhle volby měly být údajně referendum o vládě. Nakonec, její voliči se nerozplynuli, nezmizeli, nikdo lepší se neobjevil a představa Babišova návratu je pořád dost děsivá. 

Přísaha a Motoristé (10,26 %)

Tohle je překvapení eurovoleb. Přísaha a Motoristé, alias Dízl a Fízl, se hladce probojovali s překvapivým úspěchem do europarlamentu, kde obsadí hned dvě křesla. Víme, je to zásluhou hlavně osobnosti Filipa Turka, který si po dlouhá léta pěstoval fanouškovskou základnu na sociálních sítích a teď ji dokázal skvěle monetizovat na tématech GreenDealu a zákazu spalovacích motorů. A to navzdory svému hajlování a sbírce nacistických relikvií pod polštářem. Uvidíme, jestli to vydrží i do parlamentních voleb, nebo jestli se jim z toho stane jen další krátkodobý hit jedné one-man show.

KSČM alias Stačilo! (9,56 %)

Vyhoď komunistu dveřmi, vrátí se ti oknem! My všichni, kdo jsme se po třiceti letech těšili na konec téhle bolševické party ve velké politice, jsme zklamaní a rozčarovaní z lidí, s nimiž žijeme v téhle zemi a kteří rozhodně netrpí historickou pamětí. Tak či tak se nad míru vrchovatou ukázalo, že i Stalinovi pohůnci jsou schopni se modernizovat a proměnit se v cosi jako nesmrtelnou tetu, jejímž příznivcům je libovolný počet lží z úst jejich představitelů zcela lhostejný. A z toho by se tuším měl poučit i demokratický tábor. 

STAN (8,7 %)

Tak tohle je tak trochu smutný příběh. Starostové získali téměř 9 % hlasů, což je tak docela zklamání, hlavně proto, že do svého čela nasadili těžký kalibr v podobě prezidentské kandidátky Danuše Nerudové a během kampaně mávali grafy s dvacetiprocentním potenciálem. Ani jedno z toho nepomohlo a získali jen dva mandáty. Možná by stálo za zamyšlení, zda startovat kampaň půl roku před volbami a pak ji nechat vysublimovat do ztracena, a zdali týden před volbami vyplácat svou mediální sílu na medializaci protikandidáta je ta úplně nejsprávnější strategie. Ale kdo já jsem, abych někomu radil, žejo.

Piráti (6,2 %)

Za mě tedy největší překvapení voleb, smutné překvapení. Piráti, údajně stále ještě na vlně digitální revoluce, získali jen 6 % hlasů a přes 100 tisíc jejich voličů se rozprchlo bůhvíkam. Lídr Marcel Kolaja, kterého nikdo neznal, vypadl a jedinou zástupkyní v Evropském parlamentu za Piráty je Markéta Gregorová. 

Piráti jsou z jedné strany už mainstream a z druhé se tváří jako startup, který se snaží změnit svět. Ale sorryjako, s lidmi ve vládě a kravaťáky těžko vykřešete oheň změny, na kterou tak rád český volič slyší – když u toho vypadáte jako poslední strejc z korporátu. Obávám se, že když Piráti neudělají něco radikálního, opustí českou politiku a nimi i naděje na to, že s nimi přijde něco nového a svěžího. Není třeba na čase oprášit koalici se Starosty, hm? 

SPD + Trikolora (5,73 %)

Mach coby lídr pohořel a na preferenčních hlasech jej přeskočil Ivan David, což svědčí o jediném. I voliči SPD dokážou kroužkovat. V kostce takto: SPD s více než  5 % hlasů je jako ten hlučný soused, který pořád křičí z okna a stěžuje si na všechno, co se kolem děje. Jejich populistická rétorika a euroskepticismus stále táhne, i když je to často jako poslouchat starý gramofon, který hraje pořád tu stejnou písničku. Ale co, očividně to na část voličů funguje. Na stále se zmenšující část voličů, dodávám. 

A další noví, tolik nadějní sekáči ukázali, že umí maximálně tak sekat lajky na Facebooku. Na příspěvek za hlasy od státu dosáhly ještě subjekty, jejichž zástupci ale zvoleni nebyli: Rajchlova PRO s 2,15 procenty, sociální demokraté s 1,86 procenty, Svobodní s 1,76 procenty a Zelení s 1,55 procenty.

Takže, takové jsou výsledky evropských voleb 2024 v České republice. Každá strana má své místo na tom velkém politickém jevišti a my můžeme jen sledovat, jak se to celé vyvine. Poučení z toho plyne jedno. 

Kdo chce vyhrát volby, musí ovládnout sociální sítě, děj se, co děj. Je to jediné relevantní médium dneška. Kdo chce vyhrát volby, musí být konzistentní a uvěřitelný a na svém obrazu soustavně a dlouhodobě pracovat. Hejtům a průzkumům navzdory. 

Související

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) Glosa

Smrt nezávislé novinařiny v přímém přenosu: NFNŽ a Seznam vytvářejí monopol na pravdu

Pakt Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Seznamu vytvořil monopol na hodnocení zpravodajského obsahu. Náš šéfredaktor to již komentoval z pozice řídícího pracovníka. Na zástupce Seznamu se mediální skupina INCORP a.s. obrátila prostřednictvím e-mailové komunikace. Na základě odpovědi na tento mail a obvinění, že mé texty nejsou čistě autorské, je na čase, abych se ohradil i jako autor, jehož obsah je stavěn na pranýř. Tento text je adresován přímo lidem z NFNŽ a Seznamu.

Více souvisejících

glosa Eurovolby evropský parlament Hnutí ANO Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) hnutí Přísaha Motoristé KSČM Starostové a nezávislí (STAN) Česká pirátská strana Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

Kopou Bidenovi hrob v zákulisí? Demokraté spěchají s nominací, některým se to nelíbí

Veřejné výzvy k odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena od atentátu na republikánského kandidáta Donalda Trumpa sice utichly, podle zjištění CNN ale intenzivně pokračují ty soukromé. Demokraté nominaci Bidena chtějí uspíšit a zveřejnit ji už 21. července. To se ale řadě straníků nelíbí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy