GLOSA | Události Petra Nutila: Evropský masakr dieselovou pilou

Milí moji, týden uplynul, emoce se zklidnily a my se podíváme s odstupem na výsledky evropských voleb v České republice 2024. Je to, upozorňuji předem citlivé duše našich čtenářů, místy dost smutný pohled. 

ANO 2011 (26,14%)

Babišova parta ukázala holdingové zuby a opět se ocitla v čele peletonu. Nemůžu si pomoct, ale Andrej Babiš a jeho tým jsou jako ty nevyhnutelné zácpy na D1 – ať se snažíte, jak chcete, vždycky tam někde budou. No a teď se s více než 26 % hlasů opět ukázalo, že permanentně nadávat úplně na všechno, slibovat nesplnitelné a tvářit se, že lusknutím prstu snesete každému modré z nebe je poměrně slušný recept na úspěch. 

Ano, v naší zemi jsou stále ještě lidé, na něž funguje představa, že lze řídit stát jako firmu, přestože nedávná historie dokázala, že v reálu jde o spíš řízení autodromu na pouti. Ale co, hlavně že se kola točí, že?

SPOLU  (22,27 %)

SPOLU, tedy koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, skončila nad 22 %. Což není vlastně vůbec špatný výsledek na to, že tyhle volby měly být údajně referendum o vládě. Nakonec, její voliči se nerozplynuli, nezmizeli, nikdo lepší se neobjevil a představa Babišova návratu je pořád dost děsivá. 

Přísaha a Motoristé (10,26 %)

Tohle je překvapení eurovoleb. Přísaha a Motoristé, alias Dízl a Fízl, se hladce probojovali s překvapivým úspěchem do europarlamentu, kde obsadí hned dvě křesla. Víme, je to zásluhou hlavně osobnosti Filipa Turka, který si po dlouhá léta pěstoval fanouškovskou základnu na sociálních sítích a teď ji dokázal skvěle monetizovat na tématech GreenDealu a zákazu spalovacích motorů. A to navzdory svému hajlování a sbírce nacistických relikvií pod polštářem. Uvidíme, jestli to vydrží i do parlamentních voleb, nebo jestli se jim z toho stane jen další krátkodobý hit jedné one-man show.

KSČM alias Stačilo! (9,56 %)

Vyhoď komunistu dveřmi, vrátí se ti oknem! My všichni, kdo jsme se po třiceti letech těšili na konec téhle bolševické party ve velké politice, jsme zklamaní a rozčarovaní z lidí, s nimiž žijeme v téhle zemi a kteří rozhodně netrpí historickou pamětí. Tak či tak se nad míru vrchovatou ukázalo, že i Stalinovi pohůnci jsou schopni se modernizovat a proměnit se v cosi jako nesmrtelnou tetu, jejímž příznivcům je libovolný počet lží z úst jejich představitelů zcela lhostejný. A z toho by se tuším měl poučit i demokratický tábor. 

STAN (8,7 %)

Tak tohle je tak trochu smutný příběh. Starostové získali téměř 9 % hlasů, což je tak docela zklamání, hlavně proto, že do svého čela nasadili těžký kalibr v podobě prezidentské kandidátky Danuše Nerudové a během kampaně mávali grafy s dvacetiprocentním potenciálem. Ani jedno z toho nepomohlo a získali jen dva mandáty. Možná by stálo za zamyšlení, zda startovat kampaň půl roku před volbami a pak ji nechat vysublimovat do ztracena, a zdali týden před volbami vyplácat svou mediální sílu na medializaci protikandidáta je ta úplně nejsprávnější strategie. Ale kdo já jsem, abych někomu radil, žejo.

Piráti (6,2 %)

Za mě tedy největší překvapení voleb, smutné překvapení. Piráti, údajně stále ještě na vlně digitální revoluce, získali jen 6 % hlasů a přes 100 tisíc jejich voličů se rozprchlo bůhvíkam. Lídr Marcel Kolaja, kterého nikdo neznal, vypadl a jedinou zástupkyní v Evropském parlamentu za Piráty je Markéta Gregorová. 

Piráti jsou z jedné strany už mainstream a z druhé se tváří jako startup, který se snaží změnit svět. Ale sorryjako, s lidmi ve vládě a kravaťáky těžko vykřešete oheň změny, na kterou tak rád český volič slyší – když u toho vypadáte jako poslední strejc z korporátu. Obávám se, že když Piráti neudělají něco radikálního, opustí českou politiku a nimi i naděje na to, že s nimi přijde něco nového a svěžího. Není třeba na čase oprášit koalici se Starosty, hm? 

SPD + Trikolora (5,73 %)

Mach coby lídr pohořel a na preferenčních hlasech jej přeskočil Ivan David, což svědčí o jediném. I voliči SPD dokážou kroužkovat. V kostce takto: SPD s více než  5 % hlasů je jako ten hlučný soused, který pořád křičí z okna a stěžuje si na všechno, co se kolem děje. Jejich populistická rétorika a euroskepticismus stále táhne, i když je to často jako poslouchat starý gramofon, který hraje pořád tu stejnou písničku. Ale co, očividně to na část voličů funguje. Na stále se zmenšující část voličů, dodávám. 

A další noví, tolik nadějní sekáči ukázali, že umí maximálně tak sekat lajky na Facebooku. Na příspěvek za hlasy od státu dosáhly ještě subjekty, jejichž zástupci ale zvoleni nebyli: Rajchlova PRO s 2,15 procenty, sociální demokraté s 1,86 procenty, Svobodní s 1,76 procenty a Zelení s 1,55 procenty.

Takže, takové jsou výsledky evropských voleb 2024 v České republice. Každá strana má své místo na tom velkém politickém jevišti a my můžeme jen sledovat, jak se to celé vyvine. Poučení z toho plyne jedno. 

Kdo chce vyhrát volby, musí ovládnout sociální sítě, děj se, co děj. Je to jediné relevantní médium dneška. Kdo chce vyhrát volby, musí být konzistentní a uvěřitelný a na svém obrazu soustavně a dlouhodobě pracovat. Hejtům a průzkumům navzdory. 

Související

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) Glosa

Smrt nezávislé novinařiny v přímém přenosu: NFNŽ a Seznam vytvářejí monopol na pravdu

Pakt Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Seznamu vytvořil monopol na hodnocení zpravodajského obsahu. Náš šéfredaktor to již komentoval z pozice řídícího pracovníka. Na zástupce Seznamu se mediální skupina INCORP a.s. obrátila prostřednictvím e-mailové komunikace. Na základě odpovědi na tento mail a obvinění, že mé texty nejsou čistě autorské, je na čase, abych se ohradil i jako autor, jehož obsah je stavěn na pranýř. Tento text je adresován přímo lidem z NFNŽ a Seznamu.

Více souvisejících

glosa Eurovolby evropský parlament Hnutí ANO Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) hnutí Přísaha Motoristé KSČM Starostové a nezávislí (STAN) Česká pirátská strana Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Trump přijal republikánskou nominaci: Buď společně povstaneme, nebo se rozpadneme. Pronesl historicky nejdelší projev

Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev, v němž přijal nominaci na kandidaturu na prezidenta USA. Hovořil o mnoha tématech, vyhnul se ale potratům, Covidu a většinou také prezidentu Joeovi Bidenovi. Zdá se, že naplňuje slib o méně rozdělující kampani.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy