Babiš naznačil, kdy má dojít k ustavení frakce Patrioti pro Evropu

Expremiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že nová evropská frakce Patrioti pro Evropu, jejíž vznik oznámil s dalšími politiky v neděli, se podaří ustanovit během příštího týdne. Babiš to v úterý napsal na sociální síti X. 

Jednání o založení nové frakce v Evropském parlamentu podle Babiše stále probíhají. "Jsem rád, že na naši výzvu reagují další strany a europoslanci a doufám, že už příští týden se nám podaří frakci ustanovit," napsal expremiér na síti X. 

Osoby, které projevily zájem o připojení se k frakci, spojuje proevropský program, který si přeje většina Evropanů - bránit národní suverenitu, bojovat proti ilegální migraci a změnit zelené šílenosti Green Dealu, dodal Babiš. 

Vznik politické aliance o víkendu ve Vídni oznámilo ANO společně s rakouskou FPÖ a maďarským Fideszem, v jehož čele stojí maďarský premiér Viktor Orbán. Pokus o vznik nové frakce v neděli ocenil lídr italské Ligy Matteo Salvini. Spekuluje se také o angažmá francouzského Národního sdružení Marine Le Penové či polského Práva a spravedlnosti. 

K vytvoření frakce v Evropském parlamentu je třeba minimálně 23 poslanců, kteří byli zvoleni nejméně v sedmi zemích. Frakce musí svůj název a složení oznámit do 15. července, protože o den později začne ve francouzském Štrasburku ustavující plenární zasedání, na němž bude zvoleno vedení parlamentu. 

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš EU (Evropská unie) evropský parlament

Aktuálně se děje

včera

včera

Olympijský hokejový stadion v Miláně

Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu

Po nedávných zimních olympijských hrách v Miláně, na kterých s českými hokejovými reprezentantkami došla do čtvrtfinále, trenérka Carla MacLeodová ukončila úspěšnou spolupráci s Českým svazem ledního hokeje. Kromě toho v kanadsko-americké PWHL vedla také klub Ottawa Charge. Nyní si dává od trénování pauzu, aby se mohla věnovat léčbě rakoviny prsu, která ji byla diagnostikována loni v listopadu.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

včera

včera

Péter Magyar

Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem

Příští maďarský premiér Péter Magyar už od nedělního volebního triumfu mluvil s deseti evropskými lídry. Zdůraznil, že sám od sebe rozhodně nebude volat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který je považován za blízkého spojence končícího premiéra Viktora Orbána. Magyar ale zmínil, že by zvedl telefon, pokud by mu Putin zavolal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

13. dubna 2026 22:03

13. dubna 2026 20:19

13. dubna 2026 19:34

Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy