ROZHOVOR | Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

Ve volbách jste získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů, když koalici Spolu jako celek volilo 661 tisíc lidí. Jak si vážíte takové důvěry voličů?

Nesmírně si každého hlasu vážím. Získal jsem šestý nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů do Evropského parlamentu napříč politickými stranami. Před vyhlášením jsem si myslel, že bych mohl získat přes 40 tisíc preferenčních hlasů, ale 67 tisíc? To mě opravdu nenapadlo. Beru to jako velký závazek, abych i nadále tvrdě pracoval pro české občany v Bruselu. A také to vnímám jako silný mandát od voličů.

Co říkáte na výsledek Spolu, protože přinejmenším někteří zástupci vaší koalice pomýšleli i na vítězství v eurovolbách? 

Ve všech průzkumech vedlo hnutí ANO, jak se ale blížily volby, začala ho koalice SPOLU stahovat. Týden před volbami byl rozdíl zhruba 1,6 procentního bodu. Po celou dobu jsem věřil, že bychom mohli ANO porazit. Osobně jsem se v kampani vyždímal na maximum. Vysoká volební účast ale zmobilizovala voliče ANO, které nakonec vyhrálo.

Neberu to ale jako prohru, je to slušný výsledek na to, v jaké situaci se nachází česká vláda, která čelila důsledkům války na Ukrajině, a tedy energetické krizi, vysoké inflaci kvůli předešlé Babišově vládě, jež roztočila inflační spirálu, a utahování opasků. Dělá nepopulární kroky, aby ozdravila veřejné finance, které byly po minulé vládě v dezolátním stavu. V tomto kontextu to opravdu není špatný výsledek.

Jak druhé místo a více než 22 procent hodnotíte v kontextu výsledků ostatních vládních stran, kdy Starostové i Piráti nepochybně pomýšleli na víc, než čeho dosáhli?

Pokud bychom srovnali výsledek SPOLU s výsledky STAN a Pirátů, tak jsme vítězi. Obě strany nedokázaly získat přes 10 % hlasů, Piráti dokonce o dva mandáty přišli. STAN sice jeden získal, ale výsledek také není dobrý. Milionové PR STANu Filipu Turkovi zadarmo týden před volbami udělalo svoje. SPOLU mělo určitě finále kampaně ze všech vládních stran nejlepší.

Doporučené články

Nemrzí vás, že v rámci koalice Spolu nezískal mandát ještě alespoň jeden lidovecký kandidát? Jako nadějný politik se jeví například František Talíř.

To mě velmi mrzí. Jako lídr za lidovce jsem věřil, že by František nebo Míša Šojdrová mohli mandát urvat. Chybělo opravdu málo, Míše asi 500 hlasů a Františkovi zhruba 2000. Oba dva nasbírali přes 30 tisíc preferenčních hlasů, což je fantastické číslo a obrovská podpora od voličů. František ztrojnásobil počet hlasů oproti poslední kandidatuře do Evropského parlamentu. Myslím, že ho v politice čeká velká budoucnost.

Jak vnímáte úspěch koalic Přísahy a Motoristů a Stačilo, kde mají hlavní slovo komunisté? Berete to vy osobně jako varování před parlamentními volbami, které se uskuteční v příští roce?

Je to varovný signál, že politici musí začít více komunikovat skrz sociální sítě, jako je TikTok a Instagram, a zvolit jazyk, který mladé publikum zaujme. Jednoduché, srozumitelné a úderné věty. To je cesta. Filip Turek působil autenticky v otázce spalovacích motorů, ostatním věcem příliš nerozuměl, ale to mu stačilo. Nabral obrovské množství sledujících, pro které byl charismatický a nový. Pochopitelně sám v Evropském parlamentu nic nezmění, rok se bude rozkoukávat, navíc za jeho nacistické výroky to tam nemusí mít úplně jednoduché ze začátku. Stále jsou tam významní politici, pro které je tohle překročení všech červených linií. Jsem upřímně zvědavý na to, jak bude v Evropském parlamentu fungovat.

U Kateřiny Konečné bych chtěl vidět financování kampaně, protože byla doslova všude, na všech vesnických vývěskách byly její plakáty, všude byly její billboardy, měla obrovský prostor v hlavních médiích. Dokázala mobilizovat své voliče a schovat komunisty za značku Stačilo.

Musíme si udělat analýzu jako SPOLU a připravit se na krajské, senátní a pak hlavně na sněmovní volby. Čas je, ale je důležité zabrat.

Jak byste okomentoval výsledky evropských voleb v rámci celé Evropy, protože mnohde mají poměrně závažné konsekvence? Například francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil rozpuštění parlamentu a vyhlášení nových celostátních voleb.

Jeho rozhodnutí mě zaskočilo. Krajní pravice je ve Francii na vzestupu a její úspěch jsem očekával. Pravděpodobně dosáhne dobrého výsledku i ve volbách do Národního shromáždění, což sníží Macronův vliv. Bezesporu ale nadále zůstane asi nejvýraznějším evropským státníkem. Pro Evropu ale situace ve Francii nevěstí nic dobrého. 

Předpokládáte, že Ursula von der Leyenová bude pokračovat v čele Evropské komise? Některá média to mají za hotovou věc.

Očekávám, že uspěje. Evropští lidovci dopadli dobře, dokonce posílili v Evropském parlamentu, takže nadále zůstanou nejsilnější frakcí. Von der Leyenová je pro lídry dobře známá, už několikrát řekla, že chce novou Komisi mít méně zelenou a více se soustředit na posílení konkurenceschopnosti, odstranění byrokracie a posílení obrany, na což lídři zemí EU slyší. K tomu je velmi pracovitá.

OBRAZEM: Česko zažilo volební noc, která může zamíchat kartami v celé Evropě Vít Rakušan nebyl prvním ze Starostů ve volebním štábu v sídle hnutí na Malostranském náměstí.

Ke složení Evropské komise se ještě nabízí otázka, zdali výsledky eurovoleb neopravňují k nominaci českého eurokomisaře spíše koalici Spolu. Jak myslíte, že bude výběr kandidáta do EK probíhat? Máte svého favorita?

Premiér řekl, že právo má Pir/STAN, ale konečného kandidáta musí schválit vláda. Piráti stále trvají na Marcelu Kolajovi, který ale nezískal ani důvěru voličů ve volbách do EP. Danuše Nerudová zase nedoručila dvouciferný výsledek pro Starosty, tím se její pozice oslabila. Nechci spekulovat, kdo by to měl být, ale myslím, že šance těch dvou jsou teď poměrně nízké. Dokázal bych si představit někoho konzervativnějšího s mnohaletými politickými zkušenostmi.

Jaké jsou vaše ambice pro další roky v Evropském parlamentu? Čemu se chcete věnovat?

Hlavně bezpečnosti, migraci a kontrole rozpočtu. Chci pokračovat v tématech, kterým jsem se doposud věnoval. V otázce migrace bych se rád podílel na návratové politice, jež není součástí migračního paktu, přitom je ale naprosto klíčová.

Související

Monika Brausenbauch Meislová Rozhovor

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 
Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Eurovolby Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) KDU - ČSL evropský parlament Filip Turek Kateřina Konečná (poslankyně KSČM) František Talíř Danuše Nerudová Marcel Kolaja evropská komise Ursula von der Leyenová Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy