ROZHOVOR | Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

Ve volbách jste získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů, když koalici Spolu jako celek volilo 661 tisíc lidí. Jak si vážíte takové důvěry voličů?

Nesmírně si každého hlasu vážím. Získal jsem šestý nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů do Evropského parlamentu napříč politickými stranami. Před vyhlášením jsem si myslel, že bych mohl získat přes 40 tisíc preferenčních hlasů, ale 67 tisíc? To mě opravdu nenapadlo. Beru to jako velký závazek, abych i nadále tvrdě pracoval pro české občany v Bruselu. A také to vnímám jako silný mandát od voličů.

Co říkáte na výsledek Spolu, protože přinejmenším někteří zástupci vaší koalice pomýšleli i na vítězství v eurovolbách? 

Ve všech průzkumech vedlo hnutí ANO, jak se ale blížily volby, začala ho koalice SPOLU stahovat. Týden před volbami byl rozdíl zhruba 1,6 procentního bodu. Po celou dobu jsem věřil, že bychom mohli ANO porazit. Osobně jsem se v kampani vyždímal na maximum. Vysoká volební účast ale zmobilizovala voliče ANO, které nakonec vyhrálo.

Neberu to ale jako prohru, je to slušný výsledek na to, v jaké situaci se nachází česká vláda, která čelila důsledkům války na Ukrajině, a tedy energetické krizi, vysoké inflaci kvůli předešlé Babišově vládě, jež roztočila inflační spirálu, a utahování opasků. Dělá nepopulární kroky, aby ozdravila veřejné finance, které byly po minulé vládě v dezolátním stavu. V tomto kontextu to opravdu není špatný výsledek.

Jak druhé místo a více než 22 procent hodnotíte v kontextu výsledků ostatních vládních stran, kdy Starostové i Piráti nepochybně pomýšleli na víc, než čeho dosáhli?

Pokud bychom srovnali výsledek SPOLU s výsledky STAN a Pirátů, tak jsme vítězi. Obě strany nedokázaly získat přes 10 % hlasů, Piráti dokonce o dva mandáty přišli. STAN sice jeden získal, ale výsledek také není dobrý. Milionové PR STANu Filipu Turkovi zadarmo týden před volbami udělalo svoje. SPOLU mělo určitě finále kampaně ze všech vládních stran nejlepší.

Doporučené články

Nemrzí vás, že v rámci koalice Spolu nezískal mandát ještě alespoň jeden lidovecký kandidát? Jako nadějný politik se jeví například František Talíř.

To mě velmi mrzí. Jako lídr za lidovce jsem věřil, že by František nebo Míša Šojdrová mohli mandát urvat. Chybělo opravdu málo, Míše asi 500 hlasů a Františkovi zhruba 2000. Oba dva nasbírali přes 30 tisíc preferenčních hlasů, což je fantastické číslo a obrovská podpora od voličů. František ztrojnásobil počet hlasů oproti poslední kandidatuře do Evropského parlamentu. Myslím, že ho v politice čeká velká budoucnost.

Jak vnímáte úspěch koalic Přísahy a Motoristů a Stačilo, kde mají hlavní slovo komunisté? Berete to vy osobně jako varování před parlamentními volbami, které se uskuteční v příští roce?

Je to varovný signál, že politici musí začít více komunikovat skrz sociální sítě, jako je TikTok a Instagram, a zvolit jazyk, který mladé publikum zaujme. Jednoduché, srozumitelné a úderné věty. To je cesta. Filip Turek působil autenticky v otázce spalovacích motorů, ostatním věcem příliš nerozuměl, ale to mu stačilo. Nabral obrovské množství sledujících, pro které byl charismatický a nový. Pochopitelně sám v Evropském parlamentu nic nezmění, rok se bude rozkoukávat, navíc za jeho nacistické výroky to tam nemusí mít úplně jednoduché ze začátku. Stále jsou tam významní politici, pro které je tohle překročení všech červených linií. Jsem upřímně zvědavý na to, jak bude v Evropském parlamentu fungovat.

U Kateřiny Konečné bych chtěl vidět financování kampaně, protože byla doslova všude, na všech vesnických vývěskách byly její plakáty, všude byly její billboardy, měla obrovský prostor v hlavních médiích. Dokázala mobilizovat své voliče a schovat komunisty za značku Stačilo.

Musíme si udělat analýzu jako SPOLU a připravit se na krajské, senátní a pak hlavně na sněmovní volby. Čas je, ale je důležité zabrat.

Jak byste okomentoval výsledky evropských voleb v rámci celé Evropy, protože mnohde mají poměrně závažné konsekvence? Například francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil rozpuštění parlamentu a vyhlášení nových celostátních voleb.

Jeho rozhodnutí mě zaskočilo. Krajní pravice je ve Francii na vzestupu a její úspěch jsem očekával. Pravděpodobně dosáhne dobrého výsledku i ve volbách do Národního shromáždění, což sníží Macronův vliv. Bezesporu ale nadále zůstane asi nejvýraznějším evropským státníkem. Pro Evropu ale situace ve Francii nevěstí nic dobrého. 

Předpokládáte, že Ursula von der Leyenová bude pokračovat v čele Evropské komise? Některá média to mají za hotovou věc.

Očekávám, že uspěje. Evropští lidovci dopadli dobře, dokonce posílili v Evropském parlamentu, takže nadále zůstanou nejsilnější frakcí. Von der Leyenová je pro lídry dobře známá, už několikrát řekla, že chce novou Komisi mít méně zelenou a více se soustředit na posílení konkurenceschopnosti, odstranění byrokracie a posílení obrany, na což lídři zemí EU slyší. K tomu je velmi pracovitá.

OBRAZEM: Česko zažilo volební noc, která může zamíchat kartami v celé Evropě Vít Rakušan nebyl prvním ze Starostů ve volebním štábu v sídle hnutí na Malostranském náměstí.

Ke složení Evropské komise se ještě nabízí otázka, zdali výsledky eurovoleb neopravňují k nominaci českého eurokomisaře spíše koalici Spolu. Jak myslíte, že bude výběr kandidáta do EK probíhat? Máte svého favorita?

Premiér řekl, že právo má Pir/STAN, ale konečného kandidáta musí schválit vláda. Piráti stále trvají na Marcelu Kolajovi, který ale nezískal ani důvěru voličů ve volbách do EP. Danuše Nerudová zase nedoručila dvouciferný výsledek pro Starosty, tím se její pozice oslabila. Nechci spekulovat, kdo by to měl být, ale myslím, že šance těch dvou jsou teď poměrně nízké. Dokázal bych si představit někoho konzervativnějšího s mnohaletými politickými zkušenostmi.

Jaké jsou vaše ambice pro další roky v Evropském parlamentu? Čemu se chcete věnovat?

Hlavně bezpečnosti, migraci a kontrole rozpočtu. Chci pokračovat v tématech, kterým jsem se doposud věnoval. V otázce migrace bych se rád podílel na návratové politice, jež není součástí migračního paktu, přitom je ale naprosto klíčová.

Související

Vendula Bechná Rozhovor

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Eurovolby Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) KDU - ČSL evropský parlament Filip Turek Kateřina Konečná (poslankyně KSČM) František Talíř Danuše Nerudová Marcel Kolaja evropská komise Ursula von der Leyenová Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

včera

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

včera

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

včera

včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol, jehož v únoru zákonodárci sesadili prostřednictvím takzvaného impeachmentu, byl opět zatčen kvůli vyšetřování loňského neúspěšného pokusu o upevnění moci. Tehdejší hlava státu v dubnu na šest hodin vyhlásila stanné právo. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy