Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO

Eurovolby přináší netradiční věc, kterou znají v jiných evropských zemích. Výsledky se vyhlašují až pozdě večer. Koalice Spolu tak mohla až do 23 hodin snít o vítězství nad expremiérem Andrejem Babišem a Starostové o velkém úspěchu, jak ho alespoň definoval předseda hnutí Vít Rakušan. Ani jedno z toho se ale nekonalo.

Starostové a nezávislí otevřeli svůj volební štáb ve stranickém sídle na Malostranském náměstí jako první z vládních stran. Jako by snad evropské volby chtěli mít co nejdříve za sebou. Obhajovali přitom pouze jeden mandát, který v posledních deseti letech zastával Stanislav Polčák. A předvolební průzkumy slibovaly zlepšení přinejmenším na dvojnásobek.

S ohledem na postavení na kandidátce byli hlavními favority na získání křesel neúspěšná prezidentská kandidátka z loňského roku Danuše Nerudová a někdejší člen Poslanecké sněmovny Jan Farský. Během volebního víkendu ale panovaly obavy ze "skokanů" z nižších míst kandidátky. Nakonec se nevyplnily, výsledek hnutí odpovídal očekáváním. 

Na politiky, včetně této ústřední dvojice, se ovšem na místě zprvu čekalo, první desítky minut patřil celý prostor novinářům. Až před 20. hodinou dorazil jako první ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Následoval ho člen vládního kabinetu zodpovědný za školství Mikuláš Bek. Největší pozornost se i s ohledem na aktuální informace o teroristické hrozbě upírala na ministra vnitra Víta Rakušana.

Předseda STAN byl ostatně dotázán, zdali případ souvisí s probíhajícími volbami do Evropského parlamentu. "Tuhle souvislost jsem zatím opravdu od nikoho neslyšel," odpověděl novinářům při příchodu na místo a řeč raději obracel na ambice svého subjektu. "Věřím, že dva mandáty mít budeme. Když budeme mít tři, bude to velký úspěch," svěřil se a vyhlížel dokonce dvojciferný výsledek.

Ve 23 hodin se ho však nedočkal. Starostové získali 8,7 procenta hlasů a dva mandáty, které budou v příštích pěti letech vykonávat Nerudová a Farský, což si ostatně myslel i sám Rakušan. "Můj osobní tip je, že ta dvojka silných zajímavých lídrů svou pozici uhájí. Mají největší známost," vysvětlil a zdůraznil, že kampaň hnutí byla oproti konkurenci výrazně levnější. 

Dvojciferného výsledku se naopak dočkala druhá koalice Spolu, která i po téměř třech letech od parlamentních voleb drží ve stejném složení, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Tři mandáty získali občanští demokraté Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek. TOP 09 vyšle do Bruselu a Štrasburku Luďka Niedermayera a Ondřeje Koláře. Lidovce bude reprezentovat pouze Tomáš Zdechovský. 

Na křeslo v parlamentu přitom pomýšlel i jeho stranický kolega František Talíř, mladý a nadějný politik, který ostatně získal téměř 31 tisíc preferenčních hlasů. Když přicházel do volebního štábu v hotelu v centru Prahy, tak ujišťoval novináře, že by politickou funkci na mezinárodní úrovni zvládl. "Pokud se stanu europoslancem, jsem na to připraven," prohlásil.

Talíř doufal, že mu ke křeslu pomohou právě přednostní hlasy. "Já myslím, že každý volič má svobodnou volbu využít jeden či dva kroužky," uvedl a vyjádřil i naději, že Spolu zvítězí. "Mnozí pochopili, že je šance, že koalice Spolu vyhraje. Já věřím, že vyhrajeme," dodal.

Podobně mluvil při příchodu na vyhlášení výsledků i ministr životního prostředí Petr Hladík. "Koalice Spolu dotahovala hnutí ANO v těch posledních týdnech. Já mám očekávání, že můžeme vyhrát," konstatoval. Za pár desítek minut ale bylo jasno, že Babiš tentokrát úhlavního soupeře na české politické scéně porazil.

Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci řekl, že výsledky bere jako vzkaz od voličů, ze kterého je třeba se poučit. Voličům slíbil, že s koaličními partnery nenechá zemi populistům a extrémistům, přičemž tentokrát nejspíš poukazoval kromě ANO i na Přísahu s Motoristy a komunisty vedenou volební koalici Stačilo.  

Předseda vlády rovněž podotkl, že na soudržnosti a fungování vlády se nic měnit nebude, ačkoliv zejména u šéfa lidovců Mariana Jurečky bylo patrné zklamání. "Pro mě osobně to není jednoduché," nechal se slyšet. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila výsledek za dobrý. 

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Volby evropský parlament Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Starostové a nezávislí (STAN) KDU - ČSL ODS top 09 Danuše Nerudová Jan Farský Alexandr Vondra Luděk Niedermayer Petr Fiala (ODS) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 2 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 3 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 5 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

Velikonoční mazanec

Co se jedlo na Boží hod velikonoční?

Boží hod velikonoční nebo také slavnost Zmrtvýchvstání Krista, to byl v minulosti ten nejdůležitější svátek v celém roce. Kristovo vítězství nad smrtí, a tedy i dobra nad zlem, bylo potřeba oslavit mimo jiné dobrým jídlem. Velikonoční hostina, která se navíc odehrávala po dlouhém období přísného půstu, bývala velmi bohatá a zahrnovala také pokrmy, jejichž názvy už dnes neznáme. Víte, co je třeba škvarenica nebo hlavička?

včera

včera

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy