Danuše Nerudová

Danuše Nerudová, rozená Peslarová, je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka, někdejší předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a mezi lety 2018 až 2022 rektorka Mendelovy univerzity v Brně. V roce 2022 oficiálně oznámila kandidaturu na prezidentku České republiky.

Danuše Nerudová se narodila v Brně do rodiny výpočetních techniků Danuše a Oldřicha Peslarových. Má tři sourozence, dvě sestry a bratra. Mládí prožila v Brně-Žabovřeskách a u svých prarodičů na Vysočině. V dětství se věnovala tenisu a hře na klavír a kytaru. 

Studovala na základní škole na náměstí Svornosti a na gymnáziu na tř. Kpt. Jaroše. Poté vystudovala obor hospodářská politika a správa na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a v roce 2005 získala titul Ph.D. Vedla různé disertační práce, působila jako vedoucí Ústavu účetnictví a daní na fakultě, podílela se na jejím vedení  jako proděkanka a krátce byla i prorektorkou celé univerzity. V roce 2017 byla jmenována návrhem vědecké rady VŠE profesorkou v oboru ekonomie a zvolena kandidátkou na funkci rektorky Mendelovy univerzity v Brně.

Na začátku roku 2018 ji do rektorské funkce jmenoval prezident Miloš Zeman a stala se historicky první ženou v čele Mendelovy univerzity v Brně a nejmladší rektorkou v Česku. Funkci zastávala do konce ledna 2022, kdy ji vystřídal rektor Vojtěch Adam, který rezignoval kvůli kauze sporných publikací den před nástupem do funkce. Poté univerzitu vedl Robert Plaga.

V lednu 2018 se rovněž stala předsedkyní tehdejší vládní komise pro spravedlivé důchody, v dubnu 2020 společně s dalšími ekonomy založila občanskou iniciativu KoroNERV-20, snažící se zmenšit dopady pandemie koronaviru na českou ekonomiku. 

Prezidentskou kandidaturu zvažovala od roku 2021, oficiálně ji oznámila 31. května 2022 na svých sociálních sítích a deklarovala, že jako odborník chce stát na straně lidí, kteří zažívají dopady ekonomické krize. Ve stejném dni zahájila i petiční kampaň s cílem získat podpisy občanů pro svoji kandidaturu. Přihlášku do prezidentské volby podala 2. listopadu, podle ministerstva vnitra nakonec získala podpis od 82.413 občanů. V porovnání s ostatními kandidáty používá ke komunikaci nejvíce sociálních sítí. Svou kampaň vede na sítích Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, LinkedIn, Youtube a BeReal.

Je patronkou občanské iniciativy Pomoc dětem na útěku, která podporuje několik desítek uprchlických dětí na ostrově Lesbos. Souhlasí s principy takzvaného Green Dealu, neboť probíhající klimatické změny mají podle ní již dnes zásadní dopad na naši krajinu. Podpořila by přijetí eura a krizi vzrůstajících cen a nákladů českých domácností by neřešila cestou plošných opatření, ale poskytnutím přesně cílené podpory ve větším rozsahu pro nejzranitelnější skupiny. Podporuje také manželství pro všechny.

* 4. ledna 1979

Manžel: Robert Neruda

Vzdělání: Gymnázium na tř. Kpt. Jaroše v Brně, Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně (2005)

Související články:

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.
Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Rozhovor

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.
Petr Fiala Prohlédněte si galerii

Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO

Eurovolby přináší netradiční věc, kterou znají v jiných evropských zemích. Výsledky se vyhlašují až pozdě večer. Koalice Spolu tak mohla až do 23 hodin snít o vítězství nad expremiérem Andrejem Babišem a Starostové o velkém úspěchu, jak ho alespoň definoval předseda hnutí Vít Rakušan. Ani jedno z toho se ale nekonalo.
Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 
Danuše Nerudová

Nerudová pokračuje v politice, bude kandidovat v eurovolbách

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová bude pokračovat v politické kariéře. Za vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční v příštím roce. STAN v nich obhajuje tři mandáty.
Danuše Nerudová

Nerudová potvrdila, že zvažuje další politickou kandidaturu

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová by si mohla zopakovat kandidaturu ve volbách, tentokrát v těch do Evropského parlamentu, které se mají uskutečnit v příštím roce. Nerudová dnes reagovala na spekulace, když uvedla, že tuto možnost zvažuje.
Andrej Babiš

Babiš po volební porážce nechtěl Pavlův první projev ve funkci komentovat

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová ocenila, že inaugurace nového prezidenta Petra Pavla byla důstojná a na rozdíl od roku 2018 se jí zúčastnili rektoři. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl Pavlův projev příliš komentovat. Babiš s Pavlem prohrál v druhém kole prezidentské volby, Nerudová skončila v prvním kole třetí.
Danuše Nerudová

Nižší růst důchodů považuje Nerudová za nesystémový krok

Především jako nesystémové hodnotili v dnešním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce bývalá předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová a bývalý guvernér České národní banky (ČNB) a premiér Jiří Rusnok chystaný návrh, kterým chce vláda omezit mimořádnou červnovou valorizaci důchodů. Bývalý člen Národní rozpočtové rady Richard Hindls varoval také před zpětnou účinností opatření.
Danuše Nerudová a Petr Pavel

Nerudová, Vystrčil i Stanjura. Politici už gratulují Pavlovi k vítězství

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už gratulují Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu. Po sečtení dvou pětin hlasů vede Pavel nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem s rozdílem zhruba deseti procentních bodů.
Danuše Nerudová volí ve druhém kole prezidentské volby. (27.1.2023)

Nerudová odvolila v druhém kole. Vsází na výhru Pavla, jehož podpořila

Výhru Petra Pavla nad Andrejem Babišem očekává ve druhém kole prezidentských voleb neúspěšná kandidátka na prezidentský post Danuše Nerudová, která dnes odevzdala hlas v sále Hospůdky u Anděla v Kuřimi-Podlesí. Na dotaz ČTK odpověděla, že tipuje výsledek 55 ku 45 procentům ve prospěch Pavla. Nerudová doufá v minimálně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole před dvěma týdny, na druhou stranu podle ní mohla agresivní kampaň část lidí odradit.
Petra Pavla přišli podpořit lidé i známé osobnosti Prohlédněte si galerii

Pavel zaplnil Staroměstské náměstí, přišly tisíce lidí. Podpořili ho Nerudová či Hilšer

isíce lidí dorazily dnes vpodvečer na závěrečnou akci na podporu prezidentského kandidáta Petra Pavla na Staroměstském náměstí v Praze. Kandiduji za důstojnost, slušnost a pravdu, řekl lidem Pavel. Lidé by podle něj měli spolupracovat a nehádat se. Lidé po jeho projevu provolávali "Pavel na Hrad". Na podporu Pavla vystoupili na náměstí i jeho neúspěšní protikandidáti z prvního kola prezidentské volby - Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Všichni, včetně Pavla, vyzvali lidi, ať dorazí k volbám. 
Karel Komínek, odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég z Institutu politického marketingu. Rozhovor

Nový prezident musí oslovit 3 miliony Čechů. Expert pro EZ o další strategii Babiše i šancích Pavla

Odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég Karel Komínek z Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil možný průběh kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. „V politické komunikaci vždy platí, že na výsledek má mnohem větší vliv to, co si lidé myslí než to, co je realita,“ nastínil Komínek. Očekává, že všudypřítomná kampaň ovládne velkou část společenské debaty pro příští dva týdny. 
Danuše Nerudová a Petr Pavel

Zlo nesmí skončit na Hradě, prohlásila Nerudová a podpořila Pavla

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která skončila na třetím místě v prvním kole prezidentských voleb, bude podporovat vítěze prvního kola Petra Pavla verbálně, sdílením reklamních ploch či společnými vystoupeními. Na dnešní dopolední společné tiskové konferenci Nerudová vyzvala své voliče, aby dorazili ke druhému kolu voleb a volili Pavla. Jeho protikandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) podle ní představuje zlo, které nesmí skončit na Hradě. 

* 4. ledna 1979

Manžel: Robert Neruda

Vzdělání: Gymnázium na tř. Kpt. Jaroše v Brně, Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně (2005)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy