Nerudová a Farský povedou STAN do eurovoleb, schválil je celostátní výbor

Kandidátku Starostů a nezávislých (STAN) ve volbách do Evropského parlamentu v příštím roce povedou místopředseda hnutí Jan Farský a ekonomka Danuše Nerudová. Nominaci obou politiků do vedoucích pozic ve čtvrtek schválil celostátní výbor. 

Lídři kandidátky ihned představili vlastní priority a cíle, které chtějí otisknout do programu. Farský chce například dosáhnout strategické soběstačnosti Evropy. "Nedávné a ještě doznívající globální události nám ukázaly, jak zranitelná je Evropa kvůli své závislosti na strategických surovinách a jiných klíčových komoditách. Musíme dosáhnout podstatně větší soběstačnosti v takových oblastech, jako je dostupnost důležitých léčiv, obranyschopnost, energetika nebo výroba čipů a baterií," uvedl v tiskové zprávě k rozhodnutí výboru. 

"Evropská unie je dnes velmocí, do 'supervelmoci' jí ale chybí například schopnost podílet se na vlastní obraně coby druhý, rovnocenný pilíř NATO," konstatoval místopředseda hnutí s tím, že případné investice do vlastního evropského obranného průmyslu budou přínosem i pro výzkum a vývoj moderních technologií. 

Nerudová zdůraznila, že evropská politika je úzce spojena s domácí. "V EU se dnes tvoří normy, které na nás mají zásadní dopad a já si myslím, že je čas, aby Česká republika byla konečně součástí jednání o těchto normách od začátku. Neustále si pouze stěžovat a nadávat na Brusel je přístup, který nikam nevede. Tímto stylem bychom se nikdy nikam neposunuli," podotkla.

Neúspěšná prezidentská kandidátka chce zvedat zásadní témata, která jsou důležitá pro zlepšení života běžných Čechů. "Jsem přesvědčená, že aktivně se podílet na tvorbě evropských politik, je cesta k lepší budoucnosti naší země. A to je právě to, co společně se STANem chceme voličům nabídnout," vysvětlila. 

Za jednu ze svých priorit dále označila snahu zvýšit počet Čechů v evropských institucích. "Pro náš úspěch je klíčové, aby Češi a Češky byli v Bruselu slyšet a vidět. Ráda bych například diskutovala s univerzitami o možnosti otevřít po vzoru VŠE a UK další studijní programy pro budoucí uchazeče o zaměstnání v evropských institucích," dodala.

Volby do Evropského parlamentu se v zemích sedmadvacítky mají uskutečnit od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. Poslední eurovolby proběhly 24. a 25. května 2019. Šest mandátů v nich získalo vítězné hnutí ANO, čtyři místa obsadila ODS. Po třech europoslancích mají Piráti i Starostové a nezávislí, po dvou KDU-ČSL a SPD. Jednu židli obsadili také komunisté.

Související

Jan Bartošek

Které daně by se měly zvýšit? Bartošek a Farský se shodli u neřestí

Ke snížení schodku rozpočtu bude potřeba upravit DPH či daně z příjmu fyzických a právnických osob. Zvýšit je nutné zejména takzvanou daň z neřesti, tedy zdanění alkoholu, cigaret a hazardu. V pořadu Partie televize Prima CNN News to dnes řekli místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a místopředseda STAN Jan Farský. Opatření se však podle nich nesmí dotknout nízkopříjmových skupin.
Jan Farský

Externím poradcem prezidenta Pavla by mohl být Farský

Bývalý poslanec Jan Farský (STAN) by mohl být externím poradcem budoucího prezidenta Petra Pavla pro otázky vnitřní politiky. Pavel to řekl na dnešní tiskové konferenci. Vyloučil, že by se někdejší šéf poslanců Starostů a nezávislých měl stát ředitelem politického odboru prezidentské kanceláře. Farský ČTK napsal, že obě strany mají zájem spolupracovat, o konkrétní podobě se teprve dohodnou.

Více souvisejících

Jan Farský Danuše Nerudová Starostové a nezávislí (STAN) evropský parlament

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy