První zahraniční i čeští politici reagují na zničení přehrady a vodní elektrárny Nová Kachovka, o kterém vás EuroZprávy.cz od rána informují. Český ministr zahraničí Jan Lipavský událost přirovnal k použití zbraně hromadného ničení proti civilistům.
Předseda Evropské rady Charles Michel vyjádřil šok nad bezprecedentním útokem na přehradu Nová Kachovka. „Ničení civilní infrastruktury lze jednoznačně kvalifikovat jako válečný zločin – a my poženeme Rusko a jeho zmocněnce k odpovědnosti,“ napsal na twitteru.
„Zničení přehrady Kachovka dnes ohrožuje tisíce civilistů a způsobuje vážné škody na životním prostředí. Jedná se o nehorázný čin, který znovu ukazuje brutalitu ruské války na Ukrajině,“ upozornil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Mluvčí Evropské komise Peter Santo připomněl, že Putin neváhá použít hlad a energii jako zbraň. „EU důrazně odsuzuje tento strašlivý a barbarský útok proti tak zásadní infrastruktuře s hroznými humanitárními a ekologickými důsledky.“
Přidal se i britský ministr zahraničí James Cleverly. „Zničení přehrady Kachovka je odporný čin. Úmyslný útok na výhradně civilní infrastrukturu je válečným zločinem. Spojené království je připraveno podpořit Ukrajinu a osoby postižené touto katastrofou,“ napsal.
„Děti, ženy a muži na Ukrajině ponesou následky strašlivého zničení vodní elektrárny Nova Kachovka. Jedná se o čin proti lidskosti. Válečný zločin, který nemůžeme nechat bez odezvy. Dnes, více než kdy jindy, potřebuje Ukrajina naši pomoc,“ vyzvala předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola.
Čeští politici chápou čin jako terorismus
Zničení přehrady odsoudil také šéf české diplomacie Jan Lipavský. „Rusko dále posouvá hranice své agrese. Útok na přehradu Nová Kachovka nad obydlenými oblastmi je srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům. Tato brutalita bude odsouzena a potrestána!“ zdůraznil.
V poledne předseda vlády Petr Fiala označil útok na Kachovskou přehradu za humanitární katastrofu. „Útok na Kachovskou přehradu způsobil humanitární katastrofu, která se dotkne tisíců nevinných lidí. Ruská agrese na Ukrajině je ničím neospravedlnitelná, navíc způsobuje obrovské utrpení a tragédie. Toto je třeba zastavit. Jedinou cestou k míru je naše silná pomoc a podpora Ukrajině,“ vysvětlil prostřednictvím twitteru.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila ruský režim za teroristický. „Zničení Kachovské přehrady je jejich dalším zločinem a musí se zároveň stát jedním z bodů obžaloby pro zločiny ruské agrese na Ukrajině. Prioritou je nyní humanitární pomoc postiženým civilistům,“ napsala na twitteru.
„Dovolím si pár poznámek k dnešnímu vyhození přehrady Nová Kachovka. Tento teroristický čin rozhodně Ukrajince teď zpomalí. Ukrajinci se budou muset soustředit na záchranu lidí a věcí, což jim vezme část síly. Rusáci jsou ochotni ohrozit i chod Záporožské jaderné elektrárny a způsobit tak katastrofu,“ poznamenal europoslanec Tomáš Zdechovský.
Letošní kandidátka na prezidentku republiky Danuše Nerudová celou událost zhodnotila jen několika slovy: „Rusko je teroristický stát.“
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová označila zničení přehrady Kachovka coby hrozný čin s obrovským přímým dopadem na lidi a životní prostředí. „Další příklad brutality agrese Ruska proti Ukrajině,“ zdůraznila na twitteru. Přímo dnes navíc přivítala v Bratislavě generálního tajemníka NATO Stoltenberga.
Země nejbližší Ukrajině nabízejí pomoc
Finské ministerstvo zahraničí vyzvalo k vyšetření výbuchu. „Výbuch na přehradě Kachovka způsobuje velké riziko a nebezpečí pro civilisty. Jedná se o obrovskou humanitární a ekologickou katastrofu, která může mít zásadní dopad na zásobování vodou. Příčina musí být vyšetřena. Finsko je připravené pomoci civilistům, kteří utrpěli škody,“ píše.
„Estonsko odsuzuje záměrné zničení vodní elektrárny Kachovka na Ukrajině Ruskem. Tento válečný zločin bude mít za následek ekocidu, obrovské ekonomické škody a vysídlení tisíců lidí. Pachatelé válečných zločinů musí být postaveni před soud,“ upozornil estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna.
Moldavská prezidentka Maia Sandu přislíbila prezidentu Zelenskému pomoc v reakci na povodně a při podpoře úsilí o zmírnění jejich dopadů. „Důrazně odsuzuji zničení přehrady Nová Kachovka, ke kterému došlo dnes ráno. Ruské útoky na kritickou infrastrukturu se rovnají válečným zločinům,“ napsala na twitteru.
Související
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
válka na Ukrajině , Jan Lipavský , Charles Michel , Danuše Nerudová , Jens Stoltenberg , Roberta Metsolaová , James Cleverly , Petr Fiala (ODS) , Markéta Pekarová Adamová , přehrada Nová Kachovka
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
před 1 hodinou
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
před 2 hodinami
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 2 hodinami
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 3 hodinami
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 4 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 5 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 6 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 6 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 7 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 8 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 9 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
včera
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
Maďarsko se nachází na prahu zásadních parlamentních voleb a v ulicích Budapešti je cítit napětí, které mnozí mladí voliči popisují jako historický okamžik. Po šestnácti letech neotřesitelné vlády Viktora Orbána se formuje nová generace, která vyrostla v systému takzvané „iliberální demokracie“ a nyní touží po radikální změně. Pro dvacetiletého Ákose a jeho vrstevníky nejde jen o politiku, ale o samotnou možnost vybudovat si v rodné zemi budoucnost.
Zdroj: Libor Novák