Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

Video protržené hráze zveřejnil poradce administrativy ukrajinského prezidenta Tymofiy Mylovanov na twitteru. „Přehrada Nová Kachovna na Dněpru už není. Potvrdily to nyní ukrajinské zprávy. Ukrajina uvádí, že přehradu vyhodili do povětří Rusové. Rusové popírají, že by přehradu do povětří vyhodili. Pokud je to pravda, budou umírat lidé a jedná se o válečný zločin,“ napsal.

O zničení přehrady informoval prostřednictvím twitteru také poradce ukrajinského resortu zahraničí Anton Gerashchenko. Prezident Volodymyr Zelenskyj podle něj svolá mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti Ukrajiny kvůli výbuchu hráze. „Kachovská vodní elektrárna je spodním a posledním stupněm dněperských vodních elektráren, která se nachází pět kilometrů od města Nová Kachovka v Chersonské oblasti. Její zničení může vést k úmrtí milionů lidí,“ popsal Cherashchenko.

Ukrajinské ministerstvo vnitra na sociální síti Telegram upozornilo obyvatele, ať vypnou veškeré elektrické spotřebiče, vezmou si doklady a nejnutnější věci a postarají se o své blízké a domácí zvířata. Vyzývá je, ať se řídí pokyny záchranářů a policie. „Jednotky Národní policie a Státní služby pro mimořádné situace Chersonské oblasti jsou v pohotovosti, aby varovaly a evakuovaly civilní obyvatelstvo z potenciálních záplavových oblastí na pravém břehu Dněpru, konkrétně z obcí Mykolaivka, Olhivka, Lvove, Tyahynka, Ponyativka, Ivanivka, Tokarivka, Prydniprovske, Sadove a části města Cherson – ostrova Korabel,“ píše resort.

Švédský server Cornucopia.se zveřejnil simulaci, na níž ukazuje pravděpodobné zaplavování oblasti. Mezi nimi je značná část Chersonu a řada vesnic. Server citoval také článek 56 Ženevského protokolu. Ten na svých stránkách zveřejnil i Mezinárodní červený kříž: „Stavby a zařízení obsahující nebezpečné síly, zejména přehrady, hráze a jaderné elektrárny, nesmí být předmětem útoku, a to ani v případě, že tyto objekty jsou vojenskými cíli, pokud by takový útok mohl způsobit uvolnění nebezpečných sil a následné těžké ztráty mezi civilním obyvatelstvem. Ostatní vojenské cíle nacházející se na těchto zařízeních nebo v jejich blízkosti nesmí být předmětem útoku, pokud by takový útok mohl způsobit uvolnění nebezpečných sil z těchto děl nebo zařízení a následné těžké ztráty mezi civilním obyvatelstvem.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ráno na twitteru napsal, že zničení vodní elektrárny Kachovka jen potvrzuje celému světu, že je třeba vyhnat okupanty ze všech koutů ukrajinské země. „Nesmí jim zůstat ani jeden metr, protože každý metr využívají k teroru. Jedině vítězství Ukrajiny vrátí bezpečnost. A toto vítězství přijde. Teroristé nebudou schopni zastavit Ukrajinu ani vodou, ani raketami, ani ničím jiným. Všechny služby fungují. Svolal jsem Radu národní bezpečnosti a obrany. Prosím, šiřte pouze oficiální a ověřené informace.“

O poškození elektrárny informovala i ruská agentura TASS. „Rozsah destrukce vodní elektrárny Kachovka je velmi vážný a její obnova bude srovnatelná s výstavbou od nuly,“ citovala TASS šéfa místní správy Vladimira Leontjeva. Podle něj bude od základu potřeba postavit stejnou elektrárnu jako v letech 1950-1956, ale v letech 2023-2024.

Později předseda skupiny Jsme spolu s Ruskem Vladimir Rogov uvedl, že v Kachovské elektrárně nedošlo k žádným výbuchům. Podle něj nehrozí ani žádné nebezpečí Záporožské jaderné elektrárně, která se nachází výše proti proudu Dněpru. „Je ale třeba to v krátké době řešit, protože ve střednědobém a dlouhodobém horizontu je to pro jadernou elektrárnu problém kvůli zajištění dostatečných objemů vody,“ vysvětlil.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je Záporožská jaderná elektrárna skutečně prozatím v bezpečí. „Zničení přehrady Nová Kachovka by nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny. Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno z velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám. Další v řadě. Zatracení Rusáci,“ napsala na twitteru.

Elektrárnu už se nepodaří opravit

Server Euromaidan Press citoval vyjádření hydroenergetické společnosti Ukrhydroenerho, že vodní elektrárna Kachovka je zcela zničená a nelze ji obnovit. Došlo k výbuchu přímo ve strojovně elektrárny. „Naši odborníci nadále analyzují situaci a pracují na upřesnění rozsahu destrukce, rychlosti a objemu vody,“ popsala společnost.

Nekontrolovaný pokles hladiny nádrže představuje další hrozbu pro Záporožskou jadernou elektrárnu. V současné době je prý chladící jezírko elektrárny plné a ukrajinský personál sleduje všechny ukazatele.

Euromaidan Press upozornil, že v reakci na danou situaci ukrajinská generální prokuratura zahájila vyšetřování podezření z ekocidy, a to kvůli ničení vodní elektrárny Kachovka okupanty.

Úřady musí zajistit dodávky pitné vody

„Včera v noci ve 2:50 provedli ruští teroristé vnitřní explozi konstrukcí vodní elektrárny Kachovka. V záplavové oblasti se nachází asi 50 osad. Dostali jsme pokyn evakuovat rizikové oblasti a zajistit pitnou vodu pro všechna města a vesnice, které byly zásobovány vodou z nádrže Kachovka. Děláme vše po záchranu lidí. Zapojují se všechny služby, armáda, vláda i úřad. Na zasedání bezpečnostní rady jsme se dohodli na souboru mezinárodních a bezpečnostních opatření, abychom Rusko za tento teroristický útok postavili před soud,“ informoval prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím Telegramu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině přehrada Nová Kachovka Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy