ROZHOVOR | Nový prezident musí oslovit 3 miliony Čechů. Expert pro EZ o další strategii Babiše i šancích Pavla

Odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég Karel Komínek z Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil možný průběh kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. „V politické komunikaci vždy platí, že na výsledek má mnohem větší vliv to, co si lidé myslí než to, co je realita,“ nastínil Komínek. Očekává, že všudypřítomná kampaň ovládne velkou část společenské debaty pro příští dva týdny. 

Co obecně očekáváte od kampaně před druhým kolem prezidentských voleb, které proběhne 27. a 28. ledna? Bude tak tvrdá a „neférová“, jak mnozí experti a politici očekávají?

Ano, čeká nás pravděpodobně velmi ostrá kampaň. Je to způsobeno dvěma faktory – zaprvé skutečně jde teď o všechno, zejména Andreji Babišovi, a zadruhé účastí z prvního kola. 

Ta byla nezvykle vysoká a rozložení sil nahrává spíše Petru Pavlovi. Andrej Babiš se bude pravděpodobně snažit odradit od účasti část voličů tím, že vykreslí souboj jako střet dvou ex-komunistů, u kterého je jedno, kdo z nich vyhraje. 

Odradit voliče od účasti můžete také tak, že celý souboj posunete do tak nepřijatelné a nevkusné roviny, že se jej lidé nebudou chtít zúčastnit.

Poslechnou voliči Danuše Nerudové, Pavla Fischera, Marka Hilschera a Karla Diviše apely svých favoritů z prvního kola a podpoří Petra Pavla? 

To vůbec není jisté. Jisté je pouze to, že v tomto ohledu nefunguje klasická rovnice 1+1=2. Výzvu uposlechne jen část voličů. 

Například část voličů Danuše Nerudové nebude chtít jít k volbám, protože mají silný antikomunistický postoj. Mladí lidé, kteří patřili mezi stěžejní cílové skupiny Danuše Nerudové, také obecně nejsou příliš disciplinovanými voliči a mohou být z výsledků i další účasti u voleb frustrováni. Přičtěme k tomu fakt, že spousta z nich volí jinde, než kde reálně bydlí, a vše se ještě komplikuje. 

Problém s podporou Petra Pavla bude mít i část voličů Fischera a Hilšera. U Diviše popravdě těžko říci.

Očekáváte od pana poslance Andreje Babiše podobné kroky v kampani, jako billboard „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják“? Je to v rámci kampaně přijatelné? Prezident totiž žádné pravomoci ohledně vyhlašování války nemá, takže do ní zemi nemůže „zavléct“, jak tvrdí pan poslanec.

V politické komunikaci vždy platí, že na výsledek má mnohem větší vliv to, co si lidé myslí než to, co je realita. 

Prezident nemůže zemi zavléct do války, ale nemůže ani zastavit migranty, jak na billboardech hlásal Miloš Zeman. V politické reklamě neexistují de facto žádná pravidla, ani ohledně toho, jestli kampaň musí směřovat k podstatě volené funkce nebo ne. 

Andrej Babiš se tak často v kampani stylizuje do role vyvažovatele vlády Petra Fialy, ale to český prezident zastat nemůže. 

Politici z populistického spektra jsou mistry ve čtení nálad ve společnosti, zejména v identifikaci strachů. Andrej Babiš a jeho tým má zcela určitě k dispozici data, která ukazují, že strach z války je pro spoustu lidí velmi skutečný – ať už nám to připadá jakkoli.

Má Andrej Babiš šanci přesvědčit větší množství voličů poražených kandidátů?

Větší množství než Petr Pavel asi spíše ne. Překvapením byl totiž poměrně slabý výsledek pana Bašty, který měl být přirozenou studnicí hlasů Andreje Babiše pro druhé kolo a jeho tým tak teď nemá moc kde brát.

Pokud jde o případ kandidáta za SPD Jaroslava Bašty, kam se dá očekávat přeliv jeho podporovatelů? 

Naprostá většina určitě přejde spíše k Andreji Babišovi. Jaroslav Bašta kandidoval s cílem odvolat vládu, což také prezident nemůže udělat. Proto lze očekávat, že jeho voliči nebudou mít chuť podpořit kandidáta, který dostal podporu vládních stran.

Kde se odehrají největší boje v kampani pro druhé kolo? Mají je lidé čekat spíše na sociálních sítích, médiích nebo debatách? 

Kampaň bude všudypřítomná. Následující dva týdny ovládne velkou část společenské debaty. Oba tábory se budou mobilizovat, uvidíme další reklamní plachty vyvěšené u podporovatelů, souboje diskutujících i botů na sociálních sítích, zveřejnění nově nalezených skutečností ze života obou kandidátů v médiích a vše samozřejmě završí debaty, kde lze očekávat vyostřený střet. 

Vzhledem k tomu, že vítěz bude potřebovat oslovit kolem 3 milionů Čechů, nelze souboj nějak výrazně omezit jen na některé komunikační kanály.

Jaký je váš osobní názor na vedení tiskové konference na konci prvního kola voleb ze strany Andreje Babiše?

Andrej Babiš jednoznačně neunesl výsledek a odchýlil se od připraveného, pravděpodobně mnohem smířlivějšího projevu. Opět jsme viděli Andreje Babiše, jakého známe – s nekontrolovatelným projevem, ve kterém střídal desítky témat, a neustále útočil na protikandidáta. 

K prezidentskému úřadu se tento styl komunikace nehodí a mnoho voličů bylo výkonem pana ex-premiéra zhrozeno. Ještě horší situace byla v tom, že se Andrej Babiš záměrně přes rok vyhýbal konfrontacím, zejména v posledních 2,5 měsících, ale s oznámením výsledků se opětovně vrátil do role, od které se snažil tak silně odstínit, a ve které ho velmi dobře známe.

Pravdou je, že generál Petr Pavel nemá takové zkušenosti z politiky jako jeho konkurent Andrej Babiš a asi se nemůže chlubit takovými kontakty, jako on. Nicméně působil jako předseda Vojenského výboru NATO, což mu jistý rozhled dává. Jak se na tuto problematiku díváte?

Z průzkumů vyplývá, že si voliči přejí prezidenta, který má zkušenosti z politiky, ale je nadstranický a nezávislý. 

To je popravdě velmi těžké docílit, protože politická zkušenost typicky znamená příslušnost k nějaké straně a úplná nezkušenost je pro spoustu voličů diskvalifikační. 

Petr Pavel ale tento požadavek formálně splňuje, jestli ovšem dostatečně už musí posoudit voliči. Nicméně má zkušenosti z jednání s politiky na nejvyšší mezinárodní úrovni – což ihned připomněl Andrejovi Babišovi ve videu na desítkách fotografií, protože jej v živém televizním projevu vyzval, aby dokázal své kontakty voličům.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 rozhovor Karel Komínek Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Pavel Fischer Marek Hilšer Jaroslav Bašta sociální sítě

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Student snědl banán, zničil tak umění

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl

Kultovní umělecké dílo „Comedian“ od italského provokatéra Maurizia Cattelana – banán přilepený lepicí páskou na zeď – bylo opět snědeno. Tentokrát došlo k incidentu 12. července v Centre-Pompidou Metz ve východní Francii, kde výstavu navštívil neukázněný návštěvník, jenž banán bez váhání snědl.

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.

před 7 hodinami

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?

Nedávné spekulace o tom, že Spojené státy by mohly poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Tomahawk, vyvolaly silnou odezvu ve světových médiích i v politických kruzích. Celý příběh začal poté, co americký prezident Donald Trump podle některých zpráv zvažoval možnost, že by Ukrajina získala tyto pokročilé zbraně. Následující den se pak objevily další informace naznačující, že Trump se přímo dotazoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zda by Ukrajina byla ochotna zaútočit na klíčová ruská města, pokud by tyto zbraně obdržela. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes aktualizoval svou výstrahu. Upozorňuje nejen na pokračující vysoké teploty, ale nově varuje i před silnými bouřkami, které mohou v odpoledních a večerních hodinách zasáhnout velkou část republiky. Nejvíce ohroženy budou Morava, Slezsko a východní část Čech.

před 10 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě

Gaza se opět ocitla na titulních stránkách světových médií, tentokrát kvůli tragické smrti čtyřleté Razan Abu Zaher, která podle místních zdravotníků podlehla následkům hladu a podvýživy. Její příběh se tak stal dalším důkazem prohlubující se humanitární krize v oblasti, kde se hlad šíří stejně rychle jako zoufalství.

před 11 hodinami

Ilustrační foto

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

WhatsApp

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa

V Rusku sílí tlak na úplné zablokování oblíbené komunikační aplikace WhatsApp. Podle místopředsedy výboru pro informační politiku Státní dumy Antona Gorelkina by se americká služba, vlastněná společností Meta, měla „připravit na odchod z ruského trhu“. WhatsApp, který má v zemi více než 97 milionů uživatelů, je tak zřejmě dalším cílem kampaně proti zahraničním platformám.

před 13 hodinami

Hans Petter Midttun

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun

Americká vojenská pomoc Ukrajině se mění v obchodní strategii, tvrdí norský bezpečnostní expert Hans Peter Midttun exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Reaguje tak na oznámení prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlé zbrojní pomoci přes NATO, kterou Spojené státy podmínily nákupy zbraní evropskými spojenci. Podle Midttuna jde o důkaz, že USA sledují vlastní zájmy, zatímco ochota skutečně pomoci Ukrajině slábne. „Prosazuje mírový plán, který je návodem pro plán Kremlu na porážku Ukrajiny, odměňuje agresora a tlačí na jeho oběť,“ upozornil Midttun.

před 13 hodinami

Izraelská armáda

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců

Papež Lev XIV. ostře odsoudil válku v Pásmu Gazy jako „barbarství“ a upozornil na „bezohledné používání síly“ proti civilnímu obyvatelstvu. Jeho slova zazněla jen několik hodin poté, co podle palestinských úřadů izraelské jednotky zabily při čekání na humanitární pomoc nejméně 93 lidí poblíž města Gaza. Jde o jeden z nejkrvavějších incidentů spojených s distribucí potravin v této válkou zničené oblasti.

před 15 hodinami

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí

Významná evropská diplomatka obvinila Spojené státy vedené prezidentem Donaldem Trumpem z podkopávání mezinárodního úsilí o nalezení a záchranu tisíců ukrajinských dětí unesených ruskými silami od počátku války na Ukrajině v roce 2022. Dle jejích slov americké škrty v zahraniční pomoci a sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) komplikují práci institucí sledujících osudy těchto dětí.

včera

Lamine Yamal

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě

Talent, jaký tady dlouho nebyl. Tím je určitě v současném světovém fotbale považován španělský útočník Lamine Yamal, který brázdí fotbalové trávníky na profesionální scéně už od svých patnácti let, kdy si ho Barcelona poprvé vytáhla do svého A-týmu. Před několika dny vstoupil mezi dospělé, když oslavil své osmnácté narozeniny. A jaksepatří, oslavu uspořádal velikou, avšak v mnohém pro někoho i divokou. Natolik, že se na ni zaměřilo španělské ministerstvo sociálních práv, které vyšetřuje, zda během ní nebyl porušen zákon.

včera

včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc

V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy