ROZHOVOR | Nový prezident musí oslovit 3 miliony Čechů. Expert pro EZ o další strategii Babiše i šancích Pavla

Odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég Karel Komínek z Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil možný průběh kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. „V politické komunikaci vždy platí, že na výsledek má mnohem větší vliv to, co si lidé myslí než to, co je realita,“ nastínil Komínek. Očekává, že všudypřítomná kampaň ovládne velkou část společenské debaty pro příští dva týdny. 

Co obecně očekáváte od kampaně před druhým kolem prezidentských voleb, které proběhne 27. a 28. ledna? Bude tak tvrdá a „neférová“, jak mnozí experti a politici očekávají?

Ano, čeká nás pravděpodobně velmi ostrá kampaň. Je to způsobeno dvěma faktory – zaprvé skutečně jde teď o všechno, zejména Andreji Babišovi, a zadruhé účastí z prvního kola. 

Ta byla nezvykle vysoká a rozložení sil nahrává spíše Petru Pavlovi. Andrej Babiš se bude pravděpodobně snažit odradit od účasti část voličů tím, že vykreslí souboj jako střet dvou ex-komunistů, u kterého je jedno, kdo z nich vyhraje. 

Odradit voliče od účasti můžete také tak, že celý souboj posunete do tak nepřijatelné a nevkusné roviny, že se jej lidé nebudou chtít zúčastnit.

Poslechnou voliči Danuše Nerudové, Pavla Fischera, Marka Hilschera a Karla Diviše apely svých favoritů z prvního kola a podpoří Petra Pavla? 

To vůbec není jisté. Jisté je pouze to, že v tomto ohledu nefunguje klasická rovnice 1+1=2. Výzvu uposlechne jen část voličů. 

Například část voličů Danuše Nerudové nebude chtít jít k volbám, protože mají silný antikomunistický postoj. Mladí lidé, kteří patřili mezi stěžejní cílové skupiny Danuše Nerudové, také obecně nejsou příliš disciplinovanými voliči a mohou být z výsledků i další účasti u voleb frustrováni. Přičtěme k tomu fakt, že spousta z nich volí jinde, než kde reálně bydlí, a vše se ještě komplikuje. 

Problém s podporou Petra Pavla bude mít i část voličů Fischera a Hilšera. U Diviše popravdě těžko říci.

Očekáváte od pana poslance Andreje Babiše podobné kroky v kampani, jako billboard „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják“? Je to v rámci kampaně přijatelné? Prezident totiž žádné pravomoci ohledně vyhlašování války nemá, takže do ní zemi nemůže „zavléct“, jak tvrdí pan poslanec.

V politické komunikaci vždy platí, že na výsledek má mnohem větší vliv to, co si lidé myslí než to, co je realita. 

Prezident nemůže zemi zavléct do války, ale nemůže ani zastavit migranty, jak na billboardech hlásal Miloš Zeman. V politické reklamě neexistují de facto žádná pravidla, ani ohledně toho, jestli kampaň musí směřovat k podstatě volené funkce nebo ne. 

Andrej Babiš se tak často v kampani stylizuje do role vyvažovatele vlády Petra Fialy, ale to český prezident zastat nemůže. 

Politici z populistického spektra jsou mistry ve čtení nálad ve společnosti, zejména v identifikaci strachů. Andrej Babiš a jeho tým má zcela určitě k dispozici data, která ukazují, že strach z války je pro spoustu lidí velmi skutečný – ať už nám to připadá jakkoli.

Má Andrej Babiš šanci přesvědčit větší množství voličů poražených kandidátů?

Větší množství než Petr Pavel asi spíše ne. Překvapením byl totiž poměrně slabý výsledek pana Bašty, který měl být přirozenou studnicí hlasů Andreje Babiše pro druhé kolo a jeho tým tak teď nemá moc kde brát.

Pokud jde o případ kandidáta za SPD Jaroslava Bašty, kam se dá očekávat přeliv jeho podporovatelů? 

Naprostá většina určitě přejde spíše k Andreji Babišovi. Jaroslav Bašta kandidoval s cílem odvolat vládu, což také prezident nemůže udělat. Proto lze očekávat, že jeho voliči nebudou mít chuť podpořit kandidáta, který dostal podporu vládních stran.

Kde se odehrají největší boje v kampani pro druhé kolo? Mají je lidé čekat spíše na sociálních sítích, médiích nebo debatách? 

Kampaň bude všudypřítomná. Následující dva týdny ovládne velkou část společenské debaty. Oba tábory se budou mobilizovat, uvidíme další reklamní plachty vyvěšené u podporovatelů, souboje diskutujících i botů na sociálních sítích, zveřejnění nově nalezených skutečností ze života obou kandidátů v médiích a vše samozřejmě završí debaty, kde lze očekávat vyostřený střet. 

Vzhledem k tomu, že vítěz bude potřebovat oslovit kolem 3 milionů Čechů, nelze souboj nějak výrazně omezit jen na některé komunikační kanály.

Jaký je váš osobní názor na vedení tiskové konference na konci prvního kola voleb ze strany Andreje Babiše?

Andrej Babiš jednoznačně neunesl výsledek a odchýlil se od připraveného, pravděpodobně mnohem smířlivějšího projevu. Opět jsme viděli Andreje Babiše, jakého známe – s nekontrolovatelným projevem, ve kterém střídal desítky témat, a neustále útočil na protikandidáta. 

K prezidentskému úřadu se tento styl komunikace nehodí a mnoho voličů bylo výkonem pana ex-premiéra zhrozeno. Ještě horší situace byla v tom, že se Andrej Babiš záměrně přes rok vyhýbal konfrontacím, zejména v posledních 2,5 měsících, ale s oznámením výsledků se opětovně vrátil do role, od které se snažil tak silně odstínit, a ve které ho velmi dobře známe.

Pravdou je, že generál Petr Pavel nemá takové zkušenosti z politiky jako jeho konkurent Andrej Babiš a asi se nemůže chlubit takovými kontakty, jako on. Nicméně působil jako předseda Vojenského výboru NATO, což mu jistý rozhled dává. Jak se na tuto problematiku díváte?

Z průzkumů vyplývá, že si voliči přejí prezidenta, který má zkušenosti z politiky, ale je nadstranický a nezávislý. 

To je popravdě velmi těžké docílit, protože politická zkušenost typicky znamená příslušnost k nějaké straně a úplná nezkušenost je pro spoustu voličů diskvalifikační. 

Petr Pavel ale tento požadavek formálně splňuje, jestli ovšem dostatečně už musí posoudit voliči. Nicméně má zkušenosti z jednání s politiky na nejvyšší mezinárodní úrovni – což ihned připomněl Andrejovi Babišovi ve videu na desítkách fotografií, protože jej v živém televizním projevu vyzval, aby dokázal své kontakty voličům.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 rozhovor Karel Komínek Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Pavel Fischer Marek Hilšer Jaroslav Bašta sociální sítě

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy