Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident, politický vězeň a signatář Charty 77.

Bašta vystudoval Střední všeobecně vzdělávací školu v Žatci a studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze historickou archeologii, školu ale nemohl z politických důvodů dokončit. Angažoval se ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl zatčen a v roce 1971 odsouzen na 2,5 roku. Byl ale propuštěn již v roce 1972.

Do roku 1988 pracoval u státního podniku Stavby silnic a železnic jako dělník a poté jako technik. V roce 1976 podepsal Chartu 77 a aktivně se podílel na práci v disentu. V osmdesátých a devadesátých letech byl vědecky činný v archeologii.

Po revoluci nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie do funkce ředitele odboru a stal se náměstkem ředitele tajné služby a předsedou Nezávislé komise FMV. Od roku 1994 je členem ČSSD a působil v jejím odborném zázemí. Ve volbách v roce 1996 byl zvolen do poslanecké sněmovny a zasedal ve výboru pro obranu a bezpečnost jako jeho místopředseda a ve výboru organizačním. Byl rovněž předsedou komise pro kontrolu BIS. 

Mandát ve sněmovně obhájil ve volbách v roce 1998, kdy působil jako ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Na poslanecký mandát rezignoval v září 2000. Poté působil jako velvyslanec v Ruské federaci a náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl velvyslancem na Ukrajině. 

V roce 2019 vystoupil z ČSSD a ve volbách do Evropského parlamentu tentýž rok už kandidoval jako lídr hnutí BOS (Bezpečnost, Odpovědnost, Solidarita) z pozice nestraníka, zvolen však nebyl. Následně se stal členem hnutí BOS, jeho místopředsedou a o rok později i prvním místopředsedou. Tentýž rok byl zvolen i předsedou. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 byl lídrem hnutí SPD v Pardubickém kraji a stal se opět poslancem.

Kandidaturu na prezidenta oznámilo hnutí SPD v roce 2022 a podpořilo ji podle ministerstva vnitra 20 poslanců SPD. Nominován byl předsedou SPD Tomiem Okamurou. V posledních letech v médiích hájil postoje Kremlu a kritizoval politiky, kteří přesuny ruských vojsk označovali za přípravu invaze na Ukrajinu. 

Bašta jako člen Sněmovny mimo jiné vyjádřil přesvědčení, že západní dodávky zbraní a munice na Ukrajinu vedou k prodlužování konfliktu. Hnutí preferuje mírové řešení prostřednictvím diplomatického jednání. Souzní s návrhem hnutí SPD, aby se uskutečnilo referendum o odchodu České republiky z Evropské unie. Je také odpůrcem přijetí eura. V oblasti mezinárodních vztahů je jeho prioritou spolupráce se státy V4 a nejbližšími sousedy a je proti uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, eutanazie či zavedení trestu smrti.

* 15. květen 1948

Vzdělání: Střední všeobecně vzdělávací škola v Žatci, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Manželka: Dara Baštová

Související články:

Jaroslav Bašta

Bašta bojuje se zákeřnou nemocí, Okamura prosí o klid pro poslance

Poslanec a neúspěšný prezidentský kandidát Jaroslav Bašta (SPD) leží podle informací serveru PrahaIN.cz v kritickém stavu v nemocnici. Předseda opozičního hnutí Tomio Okamura potvrdil, že kolega bojuje se zákeřnou nemocí. SPD prosí o zachování klidu a maximálního soukromí Bašty.
Lucie Martin-Nešporová, právnička a bývalá diplomatka. Rozhovor

Babiš prezidentem? Napadá mě slovo ostuda. Šíří dezinformace, sám uvěřil i tomu, že je diplomat, říká Martin-Nešporová

Právnička a bývalá diplomatka Lucie Martin-Nešporová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zhodnotila české předsednictví v Radě Evropské unie i různá vyjádření kandidátů z kampaně před prvním kolem prezidentské volby. „Obecně nelze vykládat právo tak, že si přečtete jeden paragraf a bez souvislostí si jej vyložíte, jak se Vám zlíbí. Tím spíš, že jde o Ústavu,“ komentovala například tvrzení Jaroslava Bašty (SPD) o tom, že by odvolal vládu. „Pan Babiš prezidentem v kontextu například výsledků Evropské komise ke střetům zájmu? Tak mě napadá asi slovo ostuda,“ dodala zkušená právnička s mnohaletými zkušenostmi z Francie.
Karel Komínek, odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég z Institutu politického marketingu. Rozhovor

Nový prezident musí oslovit 3 miliony Čechů. Expert pro EZ o další strategii Babiše i šancích Pavla

Odborník na politický marketing, politický konzultant a stratég Karel Komínek z Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil možný průběh kampaně před druhým kolem prezidentských voleb. „V politické komunikaci vždy platí, že na výsledek má mnohem větší vliv to, co si lidé myslí než to, co je realita,“ nastínil Komínek. Očekává, že všudypřítomná kampaň ovládne velkou část společenské debaty pro příští dva týdny. 
Jaroslav Bašta

Bašta se nedomnívá, že hlasy pro něho oslabí Babiše

Prezidentský kandidát Jaroslav Bašta (SPD) se nedomnívá, že hlasy pro něho uberou hlasy Andreji Babišovi. Uvedl to dnes po příchodu do volebního štábu v pražském Hotelu Duo. Za chybnou hypotézu označil prohlášení konzultanta Karla Komínka z Institutu politického marketingu, že čím více hlasů získá Bašta, tím méně jich dostane Babiš.
Petr Fiala

Dezinformace v prezidentské kampani využívá Babiš i Bašta, tvrdí Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) obvinil opoziční ANO z šíření dezinformací. Důvodem byl dopis předsedy tohoto opozičního hnutí Andreje Babiše voličům, tvrzení, že vláda po prezidentských volbách chystá omezující opatření, nebo sdílení falešných oznámení na sociálních sítí, že má opoziční lídr ve volbách podporu představitelů vládních stran. Fiala to uvedl v reakci na vystoupení poslance Radka Vondráčka (ANO) při dnešních interpelacích. Odmítl jeho tvrzení, že kabinet chystá opatření omezující svobodu slova.
Jaroslav Bašta

Sázkaři: Vysoké sázky na výhru má Jaroslav Bašta, Babiš zahýbal kurzy

Zatímco u sportovních sázek kurzy často generuje sofistikovaný software, v případě prezidentské volby hraje zásadní roli lidský faktor. Političtí bookmakeři vypisují kurzy na hlavu státu podle vlastního úsudku, analýz, průzkumů i objemu sázek na konkrétního kandidáta. Vyplývá to z aktuálních informací ČTK získaných od bookmakerů sázkových kanceláří Tipsport a Fortuna. Nejistota při sázkách je podle nich přitom vyšší ve sportu než v politice.
Jakub Lysek Rozhovor

Přímá volba byla chyba. Zeman byl destruktivní prezident, Babiš není nebezpečnější, hodnotí politolog Lysek pro EZ

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kandidáti na prezidenta České republiky často mluví o tématech, které nijak nezasahují do pravomocí hlavy státu. „Určitě každému kandidátovi pomůže, pokud bude zdůrazňovat své přednosti, ať už reálné, či domnělé,“ komentuje politolog. Navíc se domnívá, že pokud by ANO za případného prezidentování vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, tak politický systém ČR nebude v ohrožení. „I když by byl Andrej Babiš prezident, nepomůže to hnutí ANO jít nad svých 33 až max 36 procent podporovatelů. Navíc si myslím, že pro hnutí ANO je lepším koaličním partnerem ODS, nikoliv SPD,“ říká Lysek. 
SPD

Kandidátem hnutí SPD na prezidenta bude exposlanec Bašta

Kandidátem hnutí SPD na prezidenta bude bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a nynější poslanec Jaroslav Bašta. Podpořilo ho 20 poslanců SPD, oznámil na dnešní tiskové konferenci v pražském Hotelu Duo předseda hnutí Tomio Okamura. Volby se budou konat v lednu, přihlášku k nim musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.
SPD

SPD by podpořila dodávky zbraní na Ukrajinu, pokud to bude velmi účinné

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podpoří dodávky zbraní z ČR na Ukrajinu, pokud se to ukáže jako velmi účinné. Na Primě CNN News to dnes řekl poslanec SPD Jaroslav Bašta. Podle něj je potřeba učinit zároveň vše pro to, aby rusko-ukrajinský konflikt co nejdřív skončil. Rusko zaútočilo na Ukrajinu 24. února. Bašta podotkl, že doufá, že v SPD nikdo agresi ruského prezidenta Vladimira Putina nepodporuje.

* 15. květen 1948

Vzdělání: Střední všeobecně vzdělávací škola v Žatci, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Manželka: Dara Baštová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy