ROZHOVOR | Přímá volba byla chyba. Zeman byl destruktivní prezident, Babiš není nebezpečnější, hodnotí politolog Lysek pro EZ

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kandidáti na prezidenta České republiky často mluví o tématech, které nijak nezasahují do pravomocí hlavy státu. „Určitě každému kandidátovi pomůže, pokud bude zdůrazňovat své přednosti, ať už reálné, či domnělé,“ komentuje politolog. Navíc se domnívá, že pokud by ANO za případného prezidentování vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, tak politický systém ČR nebude v ohrožení. „I když by byl Andrej Babiš prezident, nepomůže to hnutí ANO jít nad svých 33 až max 36 procent podporovatelů. Navíc si myslím, že pro hnutí ANO je lepším koaličním partnerem ODS, nikoliv SPD,“ říká Lysek. 

Může prezident zásadním způsobem zasahovat do činnosti vlády? Například kandidující poslanec Andrej Babiš zakládá svou kampaň na kritice této instituce. Je to pro prezidentskou kampaň relevantní postup?

Většina hesel v kampani jsou skutečně jen marketingové proklamace, prezident může ovlivnit fungování vlády jen nepřímo, například pozdržet nejmenování ministra, nebo vetovat zákon. Přesto pro volební kampaň je důležité zvednout tyhle témata, minimálně se tím kandidát vymezí vůči vládě a její politice a ukáže tím voličům svoji ideovou a politickou pozici. Přestože pak jako prezident nebude mít kompetence, jak politický kurz země přímo změnit, může pak jako prezident zvedat témata a donutit vládu pozměnit některé politiky.

Jelikož jsem se již zmínil o poslanci Babišovi, rád bych se ještě zeptal, jakou relevanci k prezidentským pravomocím a možnosti nárůstu voličů má jeho část kampaně coby krizového manažera? Vzhledem k tomu, že daleko větší reálnou moc mají v rukou vláda a parlament, má smysl o sobě zmiňovat, že je zkušený podnikatel?

Volební kampaň je z velké části založena na emocích a těžko chtít, aby veřejnost studovala kompetence ústavních institucí a dle toho vyhodnocovala kandidáty ve volební kampani. Určitě každému kandidátovi pomůže, pokud bude zdůrazňovat své přednosti, ať už reálné, či domnělé. 

O Babišových manažerských schopnostech můžeme pochybovat, nicméně u seniorů tohle rezonuje, u vzdělanějších lidí tahle aura krizového manažera dávno padla, nejpozději pak po pandemii COVID-19. Takže u určité skupiny voličů mu tohle pomůže.

Pokud nastane situace, že bude Andrej Babiš zvolen prezidentem, ať je tato možnost více či méně pravděpodobná, co může znamenat teoretické zvolení hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR roku 2025? Může být stávající státní zřízení České republiky ohroženo nebo jde o plané obavy?

Může jen za situace, že populistické strany získají pak většinu a složí vládu. Nemyslím si, že by Andrej Babiš byl nebezpečnější než Miloš Zeman, ten měl přímé vazby na Rusko a Česká republika to naštěstí přežila. A i když by byl Andrej Babiš prezident, nepomůže to hnutí ANO jít nad svých 33 až max 36 % podporovatelů. Navíc si myslím, že pro hnutí ANO je lepším koaličním partnerem ODS, nikoliv SPD. Což koneckonců ukazují jednání v Praze, ale také jednotlivé radnice v českých krajských městech.

Jistě jste něco zaslechl o různých kauzách - například Danuše Nerudová a její možná pochybení coby rektorky Mendelovy univerzity, nebo Petr Pavel a jeho minulost v komunistickém Československu u vojenské rozvědky. Jak tyto kauzy hodnotíte? Nevypadá to, že by zásadně zasáhly do volebních průzkumů.

U pana generála Pavla jsme to všichni věděli předem, takže kauza členství v KSČ nemá takový účinek a jedná se spíše o potvrzující argument již rozhodnutých voličů. 

Kauzy paní Danuše Nerudové mají asi větší dopad, protože pro neakademickou sféru se jedná o nové věci, zejména kauza s kupováním doktorátů. Pro akademiky to není nic překvapivého, nejenom kupování doktorských titulů, ale třeba spoustu kolegů se podívalo na její publikační aktivity, které jsou velmi problematické. Proto paní Nerudová mezi akademickou sférou nemá velkou podporu, přestože je sama akademička. 

Nicméně tyhle akademické prohřešky nebudou zajímat její voliče. Pokud bych měl říci, mezi kterými kandidáty a jejich voličskými skupinami je iracionální emoční pouto nejsilnější, tak je to Andrej Babiš, a právě Danuše Nerudová, která je zase symbolem pro liberální voliče z velkých měst. Ti odmítají kauzy Danuše Nerudové stejnými argumenty, jako senioři u kauz Andreje Babiše. Je tu paradoxně velká podobnost.

Existuje vůbec možnost, že mimo trio Pavel-Nerudová-Babiš zasáhne do druhého kola některý ze slabších kandidátů, nebo se v této situaci dá již spoléhat na předvolební průzkumy? Přece jen, ostatní kandidáti v nich již dlouho setrvávají na podobně nízkých procentech a žádný z nich už delší dobu nevykazuje nárůst preferencí.

Obecně se dá předpokládat, že Jaroslav Bašta bude mít asi více hlasů, než mu průzkumy nyní přisuzují. Billboardy s odvoláním vlády jsou celkem úderné a mohou zaujmout. To může za jistých okolností být klíčové a vést k tomu, že se Andrej Babiš nedostane do druhého kola. Pavel Fischer bude mít zisk zhruba odpovídající podílu věřících ve společnosti volící KDU-ČSL a Marek Hilšer bude patrně rád za 3 procenta. A ostatní kandidáti výsledek prvního kola již neovlivní.

Jaký význam u hlavy státu hraje předchozí politická zkušenost? Dosud jsme měli prezidenty z velké části s politickou minulostí, ale například Danuše Nerudová je profesorka, která se celý život pohybuje v akademických kruzích, a v politice se dosud nijak zvlášť neprojevila. Může chybějící zkušenost hrát u prezidenta ČR nějakou významnější roli?

Méně než u funkce premiéra. Spíše bude důležité, jak kandidát umí komunikovat s veřejností, než jestli se orientuje v zákulisních hrách české politiky. Pokud tedy není cílem někoho z kandidátů posílit instituci prezidenta a zasahovat do vnitřního fungování politických stran, či je přímo rozkládat, jako v případě Miloše Zemana a ČSSD.

Poslední dobou se také hodně skloňuje otázka, jestli by měla být zachována přímá volba prezidenta nebo bylo její zavedení chybou. Co o tom míníte vy?

Pro politologa je odpověď jednoduchá. Byla to chyba a komplikuje se tím vládnutí v České republice. Miloš Zeman byl vyloženě destruktivní prezident v mnoha ohledech. Obecně akademický výzkum ukazuje, že parlamentní režimy mají vyšší výkonnost a efektivitu vládnutí, než prezidentské systémy nebo systémy, kde je přímo volený prezident, který si uzurpuje více moci. 

Jediným státem, kde to jakž takž funguje, byly Spojené státy, ale dnes máme spíše důkazy o opaku. Přímá volba není sama o sobě faktorem, který by mohl způsobit rozpad demokratického parlamentního systému vládnutí, ale minimálně chod politiky může komplikovat, pokud není zvolen kandidát, který ctí pravidla, Ústavu a zvyklosti.

Související

Filip Turek Rozhovor

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.
Tomáš Řepa (použito se svolením T. Řepy) Rozhovor

Blížíme se k přímému angažmá zemí NATO na Ukrajině, říká expert pro EZ po summitu. Rusům doporučuje se zamyslet

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa s Univerzity obrany v Brně v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bilancoval možné důsledky mírového summitu ve Švýcarsku, který se konal během uplynulého víkendu. „Největší země světa by se měla zamyslet spíše nad tím, proč potřebuje další území navíc, když jejím obyvatelům se skutečně dobře nežije a mnohá místa jsou spravována mírně řečeno neefektivně,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jakub Lysek prezidentské volby 2023 prezident čr Andrej Babiš Miloš Zeman Petr Pavel Danuše Nerudová Jaroslav Bašta Pavel Fischer Marek Hilšer

Aktuálně se děje

včera

Portugalsko porazilo Česko 2:1

EURO 2024: Provod poslal Čechy senzačně do vedení, Portugalci s pomocí Hranáče ale duel otočili

První kolo základních skupin zakončili vzájemný duelem v rámci skupiny F fotbalisté Portugalska a Česka. Svěřenci kouče Ivana Haška poznali skutečnou kvalitu jednoho z největších favoritů na celkové vítězství na Euru. Zvláště v prvním poločase se Češi k ničemu pořádnému nedostali a pro českého diváka mohl být takovýto obrázek hry až utrpením. Češi mohli děkovat brankáři Jindřichu Staňkovi za to, že první půle skončila bez branek. O to větší překvapení pro všechny byla 63. minuta, kdy z jediné střely na branku, ale za to parádní zpoza šestnáctky skóroval Provod. V tu chvíli možná čeští fanoušci v koutku duše věřili, že by z toho mohl být senzační bodový zisk a to i poté, co si dal vlastní gól Hranáč. Hru českého týmu trošku oživila i střídání, ale nakonec střídání vyšlo na portugalské straně. V závěru totiž otočil stav na 2:1 střídající Conceicao. 

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

včera

Anouk Aimée

Ve věku 92 let zemřela Anouk Aimée, legenda francouzského filmu

Ve věku 92 let zemřela v úterý v Paříži francouzská herečka Anouk Aimée, známá především svou rolí ve filmu "Muž a žena" od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, kde hrála po boku Jeana-Louise Trintignanta. Zprávu o její smrti oznámila její dcera Manuela Papatakisová na Instagramu.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína se ostře ohradila proti kritice Stoltenberga

Čína v úterý ostře reagovala na prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ji obvinil z podpory Ruska a z eskalace války na Ukrajině. Peking vyzval NATO, aby se zaměřila na sebereflexi namísto útoků a očerňování. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rutte má zelenou. Na cestě do vedení NATO ho podpořilo Slovensko i Orbán

Maďarsko je ochotno podpořit kandidaturu Marka Rutteho na pozici generálního tajemníka NATO, uvedl v úterý maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X. Odcházející nizozemský premiér Mark Rutte se setkal s Viktorem Orbánem na okraj neformálního summitu lídrů členských zemí EU v Bruselu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

včera

včera

Ukrajina míří k masivnímu blackoutu. Lidé budou bez elektřiny polovinu dne, varují energetici

Ukrajinci se budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek elektřiny způsobené systematickými útoky ruských sil na energetickou infrastrukturu země. V ukrajinské státní televizi uvedl ředitel společnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy