Kandidátem hnutí SPD na prezidenta bude bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a nynější poslanec Jaroslav Bašta. Podpořilo ho 20 poslanců SPD, oznámil na dnešní tiskové konferenci v pražském Hotelu Duo předseda hnutí Tomio Okamura. Volby se budou konat v lednu, přihlášku k nim musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.
Okamura návrh dnes přednesl celostátnímu grémiu hnutí, které Baštu jednomyslně doporučilo. SPD podle šéfa hnutí zvolilo za kandidáta člověka s obrovskou životní zkušeností v boji za svobodu a demokracii.
Bašta byl v letech 1998 až 2000 ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Byl také náměstkem ministra zahraničí. Ve Sněmovně byl už před více než 20 lety za ČSSD.
Mezi potvrzené účastníky prezidentských voleb patří mimo jiné bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, předseda odborářů Josef Středula, bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer nebo podnikatel Karel Janeček. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš chce své rozhodnutí oznámit na konci října.
Také europoslanec SPD Hynek Blaško v květnu oznámil, že chce kandidovat na prezidenta. Své příznivce vyzval, aby jeho kandidaturu podpořili podpisem petičních archů. Okamura dnes řekl, že Bašta je jediným kandidátem hnutí.
Senátní a komunální volby budou podle SPD referendem o Fialově vládě
Senátní a komunální volby budou referendem o vládě Petra Fialy (ODS). Při dnešním zahájení horké fáze kampaně to řekli předseda hnutí SPD Tomio Okamura a první místopředseda Radim Fiala. Hnutí podalo kandidátní listiny v 337 městech a obcích. O místo v Senátu se uchází 19 kandidátů SPD, jeden další je nominován za SPD, Trikoloru a Moravany. Volby se uskuteční 23. a 24. září.
Politika by podle Fialy měla vycházet od občanů, základem každé strany by mělo být setkávat se s občany a začít dělat politiku v obcích a městech. "Politická strana, která chce být dominantní v politickém spektru, by měla mít širokou politickou základnu, občanskou základnu," doplnil. SPD má podle Okamury zhruba 9700 členů.
Fiala s Okamurou se shodli, že komunální a senátní volby jsou referendem o současném kabinetu Spolu a Pirátů se STAN. Podle Fialy klade hnutí důraz zejména na kontaktní kampaň a petiční stánky. Někteří přítomní členové grémia drželi při tiskové konferenci plakáty s fotografií Okamury a nápisy "Jsme proti válce!" a "Zastavíme zdražování".
Lídrem pražské kandidátky za SPD, Trikoloru a hnutí PES bude Milan Urban. Za důležité označil zlevnění a zkvalitnění života Pražanů. "S odborníky jsme připravili konkrétní a funkční řešení přímého nákupu energií mimo burzu," řekl.
Další možné zlevnění vidí ve snížení stálých poplatků v gesci města, například ve snížení daně z nemovitosti nebo nájmu v městských bytech. Pomoci rodinám chce příspěvkem 5000 korun na každého školáka na jeho mimoškolní aktivity. Město a městské společnosti by podle Urbana měly být řízeny skutečnými odborníky namísto aktivistů a ideologů.
Související
Zemřel poslanec SPD a signatář Charty 77 Jaroslav Bašta
Bašta bojuje se zákeřnou nemocí, Okamura prosí o klid pro poslance
Jaroslav Bašta , Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
před 1 hodinou
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
před 2 hodinami
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
před 3 hodinami
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
před 4 hodinami
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
před 5 hodinami
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
před 6 hodinami
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
před 7 hodinami
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
před 9 hodinami
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
před 10 hodinami
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
před 11 hodinami
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
včera
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
včera
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
včera
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
včera
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
včera
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
včera
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
včera
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
včera
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
včera
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
Budoucnost financování českých veřejnoprávních médií je v těchto dnech hlavním tématem jednání v Nostickém paláci. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v pátek sešel s generálním ředitelem České televize Hynkem Chudárkem a následně i s šéfem Českého rozhlasu Reném Zavoralem. Předmětem diskusí byl vládní záměr zrušit koncesionářské poplatky a převést financování obou institucí přímo pod státní rozpočet.
Zdroj: Libor Novák