Zpřísnění migračních zákonů nebo spojení se Západem? Putin má po útoku několik možností

Praha – Včerejší teroristický útok v Petrohradu, který má podle posledních informací na svědomí čtrnáct mrtvých, vzbudil také otázky možné ruské odpovědi. Ve včerejším diskuzním pořadu ČT Události, komentáře se právě toto téma řešilo. Probírala se i údajná role ruských tajných služeb (FSB).

Pondělní teroristický útok v petrohradském metru vzbudil ihned otázky, kdo útočil. Podle nejčerstvějších informací kyrgyzské zpravodajské služby je útočníkem 23letý Kyrgyz s vazbami na radikální islamisty. Ve včerejším pořadu Události, komentáře však hosté zmínily hned několik variant, kdo mohl být útočníkem.

Bezpečnostní expert a bývalý velvyslanec ČR v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta zmínil čtyři hlavní možnosti, kdo mohl nálož odpálit. Kromě islamistů z oblasti Kavkazu zmínil také ukrajinské nacionalisty, „osamělé vlky“ a ruské tajné služby. Publicistka Petruška Šustrová zpochybnila možnou roli teroristů z oblasti Kavkazu. „Vše se na ně svede a pak se to nevyšetří. Mohl to být i někdo z ruských tajných služeb, kdo stojí o přísnější kontrolu v rámci režimu,“ uvedla.

Řešila se i otázka možných dopadů útoku. Jako vážné ohrožení Ruska vnímá Bašta problematiku migrace ze středoasijských zemí, zejména Tádžikistánu. Podle něj může prezident Putin po útoku zpřísnit migrační zákony a zpřísnit kontrolu migračních proudů ze Středí Asie. Možný je prý i další zásah v Sýrii. Dle jeho slov ruské obyvatelstvo i vedení vnímá ruské angažmá v Sýrii jako akt sebeobrany před džihádisty.

Šustrová vnímá jako rizikovou již samotnou délku ruských hranic, které je těžké zcela uhlídat. A Rusko má prý řadu nepřátel, kteří používají teror jako svůj nástroj. Jako nejpravděpodobnější reakci Putina předpokládá nějakou výzvu západním zemím k utvoření širší aliance za účelem protiteroristického boje.

Hostem pořadu byla i konzulka ČR v Petrohradě Jana Cimbolincová, která popsala atmosféru v Petrohradě. Lidé prý začínají být ostražití a často hlásí policii nálezy podezřelých předmětů. „Cestující by se měli obrnit trpělivostí, ale určitě bych je od cestování do Petrohradu neodrazovala“, uzavřela.

Související

Akbardžon Džalilov, pravděpodobný terorista z Petrohradu

Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi nemazlil

Vojenský soud v Petrohradu dnes odsoudil k trestům sahajícím od 19 let vězení až po doživotí 11 lidí, které shledal vinnými z organizace atentátu v petrohradském metru v dubnu 2017. Při něm ve druhém největším ruském městě zahynulo kromě útočníka 15 lidí a sedm desítek lidí utrpělo zranění. O rozsudku informovala agentura TASS.

Více souvisejících

teroristický útok v petrohradském metru (3.4.2017) Rusko Vladimír Putin Události komentáře Petruška Šustrová Jaroslav Bašta FSB (ruská kontrarozvědka)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 28 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 50 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy