Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb

Ústavní soud na začátku října ukončil přezkoumávání lednových prezidentských voleb, když odmítl poslední stížnosti, které ještě čekaly na vyřízení. Vyplývá to z přehledu plenárních věcí na webu ÚS. 

Soud se zabýval zejména stížnostmi lidí kolem nezaregistrovaného kandidáta Pavla Zítka, který měl v uplynulých dnech incident s policií. On sám chtěl dosáhnout zneplatnění zvolení Petra Pavla a opakování voleb. Stěžoval si například na údajné porušení pravidel pro zadávání veřejných zakázek při výběru dodavatele programu pro strojové zpracování podpisů na peticích. 

Na Ústavní soud se obracel kvůli vyřazení své osoby z prezidentské volby také miliardář a matematik Karel Janeček. Stěžoval si na usnesení Nejvyššího správního soudu (NSS), který zamítl jeho podání, v němž napadal výlučně proces registrace kandidátních listin. "I v tomto případě platí, tak jak soud setrvale judikuje, že v rámci řízení ve věcech neplatnosti voleb a hlasování nelze brojit proti vadám v registraci kandidátní listiny," uvedl soud na webu

Janeček v únoru napsal, že cílem jeho stížnosti k NSS nebylo zneplatnění a opakování voleb. "Stížnost jsem podal, protože je to první nutný krok pro to, abych se následně mohl obrátit na Evropský soud pro lidská práva se stížností na postup českých orgánů. Bez vyčerpání vnitrostátních opravných prostředků by to nebylo možné. Jde o nutný formální postup. Věděli jsme, že stížnost bude s pravděpodobností hraničící s jistotou zamítnuta," poznamenal na facebooku.

Prezidentské volby se konaly na začátku letošního roku, lidé v nich vybírali nástupce Miloše Zemana, který na Pražském hradě strávil dva mandáty, tedy deset let. Do druhého kola postoupili pozdější vítěz Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš. Pavla volilo 58,32 procenta hlasů.

Související

Více souvisejících

Ústavní soud ČR prezidentské volby 2023 Karel Janeček

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy