Česko chce co nejsilnější portfolio v Evropské komisi, naznačil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) chce na neformálním unijním summitu v Bruselu usilovat o co nejsilnější portfolio v budoucí Evropské komisi. Řekl to před odletem na jednání, na němž se chce kandidátů na nejvyšší posty v Evropské unii ptát na jejich vize dalšího směřování bloku.

Fiala řekl, že nechce komentovat, s čím jde na dnešní jednání. "Pro mě je důležité, aby se při složení klíčových pozic a orgánů respektovalo několik hledisek, z nichž jedním jsou výsledky voleb do Evropského parlamentu. Důležité je i určité geografické hledisko, aby vyváženost mezi klíčovými institucemi byla co největší," uvedl podle agentury TASR.

Při debatě o konkrétních lidech je podle premiéra nejdůležitější, jakou má kdo představu o dalším směřování Unie. "Byl bych rád, abychom při budoucí práci evropských orgánů sledovali dvě základní priority, na kterých tak záleží České republice, a to je bezpečnost a konkurenceschopnost. To je to hlavní, o čem musíme mluvit," dodal.

Fiala po červnových evropských volbách zopakoval, že platí dohoda, podle které navrhne jméno eurokomisaře koalice Pirátů a Starostů, respektive Starostové. Piráti navrhnou končícího europoslance Marcela Kolaju. Starostové nabízí nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou, anebo ministra průmyslu Jozefa Síkelu. 

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) již ve volebním štábu zdůraznil, že výběr českého eurokomisaře nebude krátkým procesem. "Je potřeba si uvědomit, že evropský rozvrh je takový, že definitivní složení Evropské komise budeme znát někdy na podzim," dodal. 

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) evropská komise EU (Evropská unie) Danuše Nerudová Jozef Síkela Marcel Kolaja

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy