Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie.
Ruské síly se blíží k zahájení mohutné letní ofenzivy, k níž má být podle ukrajinských zdrojů soustředěno až 160 tisíc vojáků. V uplynulých dvou týdnech se však Moskvě podařilo dosáhnout důležitých pokroků, které jí umožňují ohrozit zásobování a obranu tří klíčových měst na východě: Pokrovsku, Kostjantynivky a Kupjansku.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na Trumpovu lhůtu reagoval s nadhledem: „Padesát dní – to už jsme zažili. Jednou je to 24 hodin, jindy 100 dní. Vše jsme už viděli.“
Podle odborníků se jedná o výhodný moment pro Vladimira Putina. Keir Giles z think tanku Chatham House uvedl, že „padesátidenní okno poskytuje Moskvě čas vytvořit vlastní diplomatickou strategii, kterou Trump může ochotně přijmout“. Tento odklad podle něj jen prodlužuje utrpení Ukrajiny.
John Lough z Centra pro novou euroasijskou strategii poznamenal, že ruská ofenziva zřejmě probíhá už delší dobu a nyní jen zesiluje. Zvýšené letecké útoky proti ukrajinským městům vnímá jako signál ruské frustrace z pomalého postupu na frontě – cílem těchto útoků je podle něj demoralizovat civilní obyvatelstvo a oslabit jeho vůli k odporu.
Ruské jednotky se nyní zaměřují na obchvat Pokrovsku. Během posledních tří dnů postoupily směrem k Rodynskému na severovýchodě města, přičemž z druhé strany se snaží sevřít vesnici Udachne, čímž by ohrozily zásobovací cesty do Pokrovsku.
Ukrajinský velitel s přezdívkou "Hudebník", který vede dronovou jednotku námořní brigády, uvedl, že ruský tlak trvá už delší dobu a stále sílí: „Je pravděpodobné, že ještě nedosáhl vrcholu.“ Upozornil, že obrana Rodynského je klíčová – pokud ho Rusové dobudou, mohou přerušit logistické trasy a situace se stane kritickou.
Podle blogera Bohdana Mirošnikova by obsazení Rodynského mohlo vést k úplnému obklíčení levého křídla ukrajinské obrany. Zmínil, že pravé i jižní křídlo čelí podobnému tlaku. „Pokud to půjde takhle dál, bude nutné buď ustoupit, nebo bojovat v polovičním obklíčení.“
Ruský kanál "Vojenská kronika" označil situaci v Pokrovsku za opakování scénáře z Avdijivky a Bachmutu – tedy postupné obklíčení, tlak na zásobování a konečné vyčerpání obránců.
Další ohrožená města: Kostjantynivka a Kupjansk
Na jihovýchodním a jihozápadním okraji města Kostjantynivka Rusové postupují směrem k městu, které se stalo cílem intenzivních útoků drony. Voják a bloger Stanislav Buniatov upozornil, že ruské jednotky tak pronikají i do Dněpropetrovské oblasti – mimo původní Putinovy deklarované cíle. Přesto podle něj „i přes velké ztráty Rusové pokračují v postupu, což všichni dobře chápou.“
Ukrajinská monitorovací platforma DeepState mezitím upozorňuje na znepokojivý vnitřní problém – zkreslování informací od velitelů v terénu. „Lži v hlášeních o skutečné situaci znesnadňují správné vyhodnocení rizik a rychlou reakci velení. To má katastrofální následky,“ varuje. Jako obzvlášť zranitelnou oblast označuje prostor jižně od Pokrovsku.
Na severu Rusové pokročili směrem ke Kupjansku, jednomu z hlavních měst východně od Charkova. Od 23. června se jim podařilo získat kontrolu nad důležitou cestou poblíž obce Radkivka, což posiluje jejich přístup k této strategicky významné oblasti. Kupjansk je klíčový i pro obranu samotného Charkova, druhého největšího města Ukrajiny.
Ruský postup je pomalý, ale systematický, a současná pauza v americkém tlaku Kremlu poskytuje manévrovací prostor. Ukrajina čelí nejen přímému ohrožení na východní frontě, ale také vnitřním slabinám, které podkopávají její schopnost efektivně reagovat. V příštích týdnech se rozhodne o osudu několika klíčových měst – a možná i celé východní obranné linie.
Související
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
před 1 hodinou
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
před 1 hodinou
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
před 2 hodinami
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
před 3 hodinami
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
před 4 hodinami
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
před 4 hodinami
Japonsko svádí závod s časem. Počet mrtvých po zemětřesení roste, pod troskami zůstávají zavalení lidé
před 6 hodinami
Počasí: Extrémní vedra budou pokračovat i příští týden
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
včera
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
včera
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
včera
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
včera
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
včera
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
včera
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
Americká delegace demonstrativně opustila zasedání Rady bezpečnosti OSN na protest proti ostré kritice ze strany Francie. Paříž totiž v předchozích dnech přirovnala hlasování Washingtonu v otázkách lidských práv k postojům autoritářských režimů. K opuštění sálu došlo přímo během projevu francouzského velvyslance Jérôma Bonnafonta na mimořádném jednání věnovaném válce na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák