Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

V rámci stejného úniku se na veřejnost dostaly také osobní údaje více než stovky britských státních zaměstnanců, včetně členů elitních jednotek jako SAS (Special Air Service) a SBS (Special Boat Service), a příslušníků tajných služeb, jejichž identita je obvykle přísně utajena. Informace se údajně mohly dostat až k Tálibánu, což by mohlo ohrozit nejen tyto osoby, ale i bezpečnost celé země.

Incident se odehrál už v únoru 2022, kdy zaměstnanec sídlící na velitelství britských speciálních sil v Londýně omylem odeslal databázi mimo vládní systémy. Mezi téměř 19 000 jmény byli i afghánští spolupracovníci britské armády, kteří po roce 2021 požádali o přesídlení do Velké Británie. Většina z nich čelí bezprostřednímu nebezpečí ze strany Tálibánu kvůli své předchozí spolupráci s britskými jednotkami během dvacetiletého konfliktu.

Aby britská vláda zabránila medializaci tohoto mimořádně citlivého případu, nechala si vyžádat tzv. super-injunction – soudní příkaz, který zakazuje nejen zveřejnění samotného případu, ale dokonce i zmínku o existenci tohoto zákazu. Až dnes byl tento příkaz částečně zrušen, a to po tlaku několika významných mediálních organizací.

V soudní síni však veřejnost slyšela jen minimum – většina jednání proběhla za zavřenými dveřmi. Podle soudce Chamerlaina ale došlo ke kompromisu mezi právními zástupci Ministerstva obrany a několika zpravodajských redakcí, mezi nimiž byly The Mail, Global Media a Independent. To nyní umožnilo novinářům potvrdit, že v úniku figurovali i členové speciálních sil a tajných služeb.

Téma uniklých dat rezonovalo i v britském parlamentu. Bývalý ministr obrany John Healey v úterý připustil, že se únik týkal „malého počtu“ vysoce postavených vojenských představitelů, poslanců a dalších státních úředníků. Ve středu pak deník The Sun přinesl informaci, že mezi dotčenými jsou také příslušníci speciálních sil a zpravodajských složek. To vyvolalo naléhavé volání po svolání mimořádného soudního jednání a prolomení soudního zákazu.

Tento incident se nyní řadí mezi nejzávažnější bezpečnostní selhání v moderních dějinách Velké Británie. Zasažení byli nejen afghánští občané, kteří riskovali život ve službách Británie, ale i osoby, jejichž identita je klíčová pro obranu země. Riziko, že se tyto údaje dostaly do nepřátelských rukou, je reálné a může mít dalekosáhlé důsledky jak pro jednotlivce, tak pro celou britskou bezpečnostní infrastrukturu.

Celý incident se britská vláda pokusila utajit pomocí superinzultu, který bránil zveřejnění informací v médiích. Toto opatření bylo uvaleno v září 2023 a teprve nyní, v červenci 2025, bylo soudem zrušeno. Rozhodnutí soudce umožňuje odhalit rozsah zmatku, v němž se britská administrativa ocitla, a také obrovské finanční náklady, které operace vyvolala – samotné relokační výdaje se odhadují na 850 milionů liber, přičemž podle dřívějších interních odhadů mohly vystoupat až na 7 miliard liber.

Právní kancelář Barings Law, která zastupuje asi 1 000 poškozených Afghánců, viní vládu ze snahy utajit pravdu před veřejností. Podle jejího právního experta na ochranu osobních údajů Adnana Malika se jedná o mimořádně závažné selhání, které vystavilo tisíce lidí riziku odvety ze strany Talibanu. Právníci připravují hromadné žaloby a očekávají „významné finanční kompenzace“ za utrpěnou újmu.

Britský ministr obrany John Healey se v úterý odpoledne veřejně omluvil poslancům v Dolní sněmovně. Přiznal, že situace ho „hluboce znepokojuje“ a že vláda „nikdy nechtěla zadržovat informace před veřejností, parlamentem ani médii“. Přesto právě jeho úřad incident dlouhodobě tajil.

Zdroj z prostředí bezpečnostních složek potvrdil, že část lidí ze seznamu byla později zabita, není však jasné, zda přímo v důsledku úniku dat. Stejně tak není prokázáno, že by se seznam dostal přímo do rukou Talibanu. Podle interní revize britské vlády z počátku letošního roku je navíc nepravděpodobné, že samotné zařazení na seznam by znamenalo okamžité ohrožení, což byla klíčová premisa při rozhodování soudu o zrušení superinzultu.

Afghánistán pod vládou Talibanu však považuje každého, kdo spolupracoval se západními silami, za zrádce, a tisíce lidí i jejich rodin tak čelí reálnému riziku perzekuce. Afghánci, kteří byli tajně převezeni do Británie, žijí podle svých zástupců „v permanentním strachu“ o životy svých blízkých.

Závažnost situace potvrzuje i předchozí podobný incident z roku 2021, kdy ministerstvo obrany omylem sdílelo osobní údaje 265 Afghánců se stovkami jiných lidí ve stejné e-mailové skupině. Tento případ vedl k pokutě 350 000 liber od britského komisaře pro informace, který únik označil za „mimořádně závažný a potenciálně život ohrožující“.

Související

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

Více souvisejících

Afghanistán Velká Británie Keir Starmer (labouristi)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na výši cel, které se rozhodl zavádět americký prezident Donald Trump. Právě šéf Bílého domu v neděli oznámil dohodu po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Letiště Václava Havla Praha

Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?

Podezřelé zavazadlo způsobilo minulý čtvrtek uzavření bezpečnostní kontroly na Terminálu 2 pražského letiště. Zasahovala policie i pyrotechnik, provoz byl dočasně přerušen. Cestující, kteří kvůli podobným mimořádným situacím nestihnou let, se musí obracet na své aerolinky. Letiště podle mluvčího Jiřího Hannicha do těchto procesů nemůže vstupovat, jak informoval pro EuroZprávy.cz. 

včera

včera

včera

včera

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Nevyzpytatelné počasí: Prší více, než se čekalo. Hladiny řek už stoupají

Až třetího stupně povodňové aktivity mohou dosáhnout některé vodní toky v Jeseníkách a Beskydech kvůli vydatným dešťům. Vyplývá to z nejnovějších informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který upřesnil územní i časovou platnost varování před vydatnými srážkami a v některých oblastech zvýšil stupeň nebezpečí či upřesnil varování před povodňovými jevy.

včera

včera

Hasiči v Řecku, ilustrační fotografie.

Řeckem se šíří ničivé požáry. Kouř už se dostal až do Atén

Letní počasí v Česku je pro mnoho lidí zklamáním, ale v některých částech Evropy se potýkají s vlnami veder a zuřícími lesními požáry. Hned s pěti požáry bojují hasiči v Řecku, kde již bylo nutné přistoupit k evakuaci lidí z oblasti, která je vzdálená jen 30 kilometrů od Atén. Uvedla to BBC.  

včera

Jiří Krampol, herec a moderátor

Zemřel legendární herec Jiří Krampol

Českou hereckou obec zasáhla o víkendu nesmírně smutná zpráva. Zemřel herec a bavič Jiří Krampol, který v červenci oslavil 87. narozeniny. Krampol se v posledních měsících potýkal se zdravotními potížemi. 

včera

včera

včera

včera

Česko zasáhne deštivé počasí. Existuje několik scénářů

Meteorologové již dnes očekávají na východě Česka trvalé a vydatné srážky, které zapříčiní tlaková níže postupují přes Maďarsko a Slovensko do Polska. Platí i příslušná výstraha. Podle expertů ale není zcela jasné, kolik srážek a kam přesně přinese. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy