Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.
V rámci stejného úniku se na veřejnost dostaly také osobní údaje více než stovky britských státních zaměstnanců, včetně členů elitních jednotek jako SAS (Special Air Service) a SBS (Special Boat Service), a příslušníků tajných služeb, jejichž identita je obvykle přísně utajena. Informace se údajně mohly dostat až k Tálibánu, což by mohlo ohrozit nejen tyto osoby, ale i bezpečnost celé země.
Incident se odehrál už v únoru 2022, kdy zaměstnanec sídlící na velitelství britských speciálních sil v Londýně omylem odeslal databázi mimo vládní systémy. Mezi téměř 19 000 jmény byli i afghánští spolupracovníci britské armády, kteří po roce 2021 požádali o přesídlení do Velké Británie. Většina z nich čelí bezprostřednímu nebezpečí ze strany Tálibánu kvůli své předchozí spolupráci s britskými jednotkami během dvacetiletého konfliktu.
Aby britská vláda zabránila medializaci tohoto mimořádně citlivého případu, nechala si vyžádat tzv. super-injunction – soudní příkaz, který zakazuje nejen zveřejnění samotného případu, ale dokonce i zmínku o existenci tohoto zákazu. Až dnes byl tento příkaz částečně zrušen, a to po tlaku několika významných mediálních organizací.
V soudní síni však veřejnost slyšela jen minimum – většina jednání proběhla za zavřenými dveřmi. Podle soudce Chamerlaina ale došlo ke kompromisu mezi právními zástupci Ministerstva obrany a několika zpravodajských redakcí, mezi nimiž byly The Mail, Global Media a Independent. To nyní umožnilo novinářům potvrdit, že v úniku figurovali i členové speciálních sil a tajných služeb.
Téma uniklých dat rezonovalo i v britském parlamentu. Bývalý ministr obrany John Healey v úterý připustil, že se únik týkal „malého počtu“ vysoce postavených vojenských představitelů, poslanců a dalších státních úředníků. Ve středu pak deník The Sun přinesl informaci, že mezi dotčenými jsou také příslušníci speciálních sil a zpravodajských složek. To vyvolalo naléhavé volání po svolání mimořádného soudního jednání a prolomení soudního zákazu.
Tento incident se nyní řadí mezi nejzávažnější bezpečnostní selhání v moderních dějinách Velké Británie. Zasažení byli nejen afghánští občané, kteří riskovali život ve službách Británie, ale i osoby, jejichž identita je klíčová pro obranu země. Riziko, že se tyto údaje dostaly do nepřátelských rukou, je reálné a může mít dalekosáhlé důsledky jak pro jednotlivce, tak pro celou britskou bezpečnostní infrastrukturu.
Celý incident se britská vláda pokusila utajit pomocí superinzultu, který bránil zveřejnění informací v médiích. Toto opatření bylo uvaleno v září 2023 a teprve nyní, v červenci 2025, bylo soudem zrušeno. Rozhodnutí soudce umožňuje odhalit rozsah zmatku, v němž se britská administrativa ocitla, a také obrovské finanční náklady, které operace vyvolala – samotné relokační výdaje se odhadují na 850 milionů liber, přičemž podle dřívějších interních odhadů mohly vystoupat až na 7 miliard liber.
Právní kancelář Barings Law, která zastupuje asi 1 000 poškozených Afghánců, viní vládu ze snahy utajit pravdu před veřejností. Podle jejího právního experta na ochranu osobních údajů Adnana Malika se jedná o mimořádně závažné selhání, které vystavilo tisíce lidí riziku odvety ze strany Talibanu. Právníci připravují hromadné žaloby a očekávají „významné finanční kompenzace“ za utrpěnou újmu.
Britský ministr obrany John Healey se v úterý odpoledne veřejně omluvil poslancům v Dolní sněmovně. Přiznal, že situace ho „hluboce znepokojuje“ a že vláda „nikdy nechtěla zadržovat informace před veřejností, parlamentem ani médii“. Přesto právě jeho úřad incident dlouhodobě tajil.
Zdroj z prostředí bezpečnostních složek potvrdil, že část lidí ze seznamu byla později zabita, není však jasné, zda přímo v důsledku úniku dat. Stejně tak není prokázáno, že by se seznam dostal přímo do rukou Talibanu. Podle interní revize britské vlády z počátku letošního roku je navíc nepravděpodobné, že samotné zařazení na seznam by znamenalo okamžité ohrožení, což byla klíčová premisa při rozhodování soudu o zrušení superinzultu.
Afghánistán pod vládou Talibanu však považuje každého, kdo spolupracoval se západními silami, za zrádce, a tisíce lidí i jejich rodin tak čelí reálnému riziku perzekuce. Afghánci, kteří byli tajně převezeni do Británie, žijí podle svých zástupců „v permanentním strachu“ o životy svých blízkých.
Závažnost situace potvrzuje i předchozí podobný incident z roku 2021, kdy ministerstvo obrany omylem sdílelo osobní údaje 265 Afghánců se stovkami jiných lidí ve stejné e-mailové skupině. Tento případ vedl k pokutě 350 000 liber od britského komisaře pro informace, který únik označil za „mimořádně závažný a potenciálně život ohrožující“.
Související

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
Afghanistán , Velká Británie , Keir Starmer (labouristi)
Aktuálně se děje
včera

Tragický incident v dovolenkovém ráji Čechů. Malá holčička je po smrti
včera

V Německu vykolejil osobní vlak. Na místě jsou zranění
včera

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU
včera

Trumpovi dochází trpělivost s Putinem, tvrdí šéf diplomacie Rubio
včera

Tragická letecká nehoda na Slovensku. Senior v kokpitu nepřežil
včera

Počasí dnes: Na jednom místě už spadlo přes sto milimetrů srážek
včera

Rychlovlak uvízl v tunelu u Vídně. Cestující trpěli několik hodin ve tmě a horku
včera

Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?
včera

Televize reaguje na úmrtí Jiřího Krampola. Večerní program se mění
včera

Česká radost ve Spa: Roman Staněk slaví další pódium v F2 a píše první zářez v hlavním závodě
včera

Střelba vyděsila lidi v Chomutově. Podezřelý měl podomácku vyrobenou zbraň
včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Motoristé zůstávají pod pěti procenty
včera

Nevyzpytatelné počasí: Prší více, než se čekalo. Hladiny řek už stoupají
včera

Staré svatební pověry. Proč měla nevěsta plakat a co přinášel novomanželům déšť?
včera

Řeckem se šíří ničivé požáry. Kouř už se dostal až do Atén
včera

Zemřel legendární herec Jiří Krampol
včera

Izraelci místy pozastaví boje v Gaze. Palestincům slibují další humanitární pomoc
včera

Hasiči zasahovali v hospici v Čerčanech. Došlo i k evakuaci klientů
včera

Deštivé počasí překvapuje svou intenzitou. Meteorologové aktualizovali výstrahu
včera
Česko zasáhne deštivé počasí. Existuje několik scénářů
Meteorologové již dnes očekávají na východě Česka trvalé a vydatné srážky, které zapříčiní tlaková níže postupují přes Maďarsko a Slovensko do Polska. Platí i příslušná výstraha. Podle expertů ale není zcela jasné, kolik srážek a kam přesně přinese.
Zdroj: Jan Hrabě