Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy.
Devětatřicetiletá Svyrydenková, která působila jako první místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství, získala podporu 262 zákonodárců. Proti jejímu jmenování hlasovalo 22 poslanců, dalších 26 se zdrželo. Vystřídá Denise Šmyhala, který po pěti letech v čele vlády zřejmě zůstane ve výkonné moci a převezme post ministra obrany místo Rustema Umerova.
Před hlasováním v parlamentu Zelenskyj poděkoval Šmyhalovi za jeho dosavadní práci a zároveň zdůraznil nutnost nové strategie ve vztazích se Spojenými státy. Podle poslance Jaroslava Železniaka prezident uvedl, že je třeba zrevidovat dosavadní dohody s vojenskými partnery a připravit nový rámec pro další obrannou pomoc Ukrajině.
„Abychom to mohli naplnit, předkládám návrh na novou premiérku i nový kabinet. Děkuji všem,“ řekl prezident ve svém projevu.
Zelenskyj zveřejnil návrhy na nové členy vlády den před hlasováním o premiérce. Parlament nyní čeká série rozhodnutí o jednotlivých ministrech. Změny se dotýkají nejen personálního obsazení, ale také samotné struktury vlády.
Podle šéfa poslaneckého klubu Sluha lidu Davida Arachamiji vznikne nové superministerstvo, které sloučí resorty hospodářství, zemědělství a životního prostředí. V jeho čele stane Oleksij Sobolev, dosavadní náměstek Svyrydenkové. Dosavadní ministr digitalizace Mychajlo Fedorov postoupí na pozici prvního vicepremiéra.
Taras Kačka, další náměstek ze Svyrydenkové týmu, převezme agendu evropské a euroatlantické integrace po Olze Stefanišynové. Ta podle neoficiálních informací zamíří na diplomatickou misi do Spojených států.
Ministerstvo sociální politiky bude přejmenováno na Ministerstvo pro sociální politiku, rodinu a jednotu. Do jeho čela se postaví Denys Uljutin, nynější náměstek ministra financí.
Další významnou změnou je odchod Hermana Haluščenka z čela energetického resortu, který nově povede současná ministryně životního prostředí Svitlana Hrynčuk. Haluščenko, který v minulosti čelil ostré kritice kvůli problémům v energetice, se přesune na ministerstvo spravedlnosti.
Zrušeno bude rovněž Ministerstvo strategických průmyslů. Jeho poslední šéf Herman Smetanin nově povede státní zbrojovku Ukroboronprom. Kompetence ministerstva převezme nově posílené ministerstvo obrany.
Ukrajinský politický systém umožňuje prezidentovi navrhnout kandidáta na premiéra, ale konečné slovo má parlament. Po jmenování předsedy vlády musí zákonodárci schválit i jednotlivé členy kabinetu. Jelikož Zelenskyj disponuje většinou prostřednictvím svého hnutí Sluha lidu, neočekávají se výraznější komplikace.
Změny ve vládě mají za cíl připravit Ukrajinu na nové diplomatické i bezpečnostní výzvy. Nový kabinet bude muset čelit pokračující válce, strategickému přeskupování partnerů a potřebě dlouhodobé stability. Vláda zároveň dostává za úkol připravit zemi na fázi poválečné obnovy a prohloubení integrace do evropských a transatlantických struktur.
Související
Ukrajina poděkovala Česku za generátory i za desítky milionů vybrané ve sbírce
Julija Svyrydenková , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Zemřel respektovaný hudebník Pavel Klikar
před 46 minutami
Novinky o počasí. Sněžit má až do úterního dopoledne, platí varování
před 1 hodinou
Vláda rozhodla, kdo na postu předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nahradí Drábovou
před 2 hodinami
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
před 2 hodinami
Vláda zamítla změny v důchodech. Dala zelenou supermoderní nemocnici
před 3 hodinami
Rubio v Mnichově odhalil, kolik na Ukrajině umírá ruských vojáků
před 4 hodinami
Kandidátem Motoristů na funkci ministra životního prostředí je poslanec Igor Červený
před 4 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln dorazila na Blízký východ
před 5 hodinami
Starmer zahájil boj proti technologickým gigantům. Chce zastavit nekonečné rolování na sociálních sítích
před 6 hodinami
V Praze opět roste počet případů žloutenky
před 7 hodinami
Google čelí ostré kritice. Jeho umělá inteligence ohrožuje zdraví lidí
před 8 hodinami
Braathen získal pro Brazílii historické zimní zlato, Fernstädtová nakonec desátá
před 8 hodinami
Bude mít EU vlastní ICE? Lidskoprávní organizace bijí na poplach
před 8 hodinami
Souboj o přízeň Evropy odstartoval. V Mnichově proběhla veřejná přetahovaná mezi USA a Čínou
před 9 hodinami
Opravdu má Putin zájem o mír? Rusko stále častěji míří na civilisty, počet mrtvých na Ukrajině rapidně vzrostl
před 10 hodinami
Počasí přinese tento týden další silné mrazy, o víkendu se výrazně oteplí
včera
První vyjádření z USA: Washington nemá důvod zpochybňovat, že byl Navalnyj zavražděn, prohlásil Rubio
včera
Motoristé navrhnou nového ministra životního prostředí. Má dělat vše co mu Turek řekne
včera
Vitozziová získala ve stíhačce první italské olympijské biatlonové zlato. Voborníková sahala po TOP 10
včera
Další medaile pro Česko ze snowboardové disciplíny byla daleko. Oba české týmy skončily ve čtvrtfinále
Stalo se zvykem díky posledním Zimním olympijským hrám očekávat cenné kovy pro české sportovce i ze snowboardových disciplín a to především zásluhou Evy Adamczykové a Ester Ledecké. Proto možná mnohé pohledy českých fanoušků směřovaly v neděli i na svah v Livignu v době, kdy se tam jel týmový závod ve snowboardcrossu. Aby také ne, jelikož poprvé v historii nasadila česká výprava do tohoto závodu hned dva páry – Kryštof Choura-Eva Adamczyková a Radek Houser-Karolína Hrůšová. Tentokrát ale naděje třeba i finále s dvojím českým zastoupením zhasly už po čtvrtfinálových jízdách.
Zdroj: David Holub